Պուտինի վերադարձը Հայաստանին սպառնում է անկախության լիակատար կորստով. կարծիք
Հաջորդ տարի Վլադիմիր Պուտինի վերադարձը նախագահական աթոռին սպառնում է Հայաստանին անկախության բացարձակ կորստով: Այս մասին vesti.az կայքի հետ զրույցում հայտարարել է Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնի նախագահ Գեորգի Վանյանը:
«Կայսրությունը կսկսի վերականգնողական գործընթացը, իսկ արդյոք ամեն ինչ խաղաղ ճանապարհով կընթանա, թե հակամարտության սրում կլինի, կախված է մեզանից կախում չունեցող հանգամանքներից: Ռուսաստանյան կայսրությունը ի վիճակի է մարսել հայ-ադրբեջանական հակամարտության հարատևությունը: Նրա ազդեցության տակ հակամարտությունը Կրեմլի հերթական որոշմամբ կարող է քողարկվել, բայց հակամարտությունը կշարունակվի սնուցվել մինչ նոր վերաբացում: Եվ ի՞նչ է մեզ մնում անել: Հույս դնել Պուտինի աթոռը սասանող ռուսական  դիմադրության վրա՞, Վրաստանի՞, Հարավային Կովկասի՞, ԱՄՆ-ի՞, ՆԱՏՕ-ի՞: Հնարավո՞ր է արդյոք անկախություն պահպանել հույսի շնորհիվ:
Անկախությունը կորցնելու վտանգը պետք է խթանի ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանը: Ինչպես ցույց է տալիս պատմությունը, անգամ կողմերից մեկի վճռականությունը ի վիճակի է արմատապես փոխել իրավիճակը»,-հայտարարել է հայ իրավապաշտպանը:

Putin's Return Threatens Armenia with Loss of Independence: Opinion
Vladimir Putin's return to the presidency next year threatens Armenia with the total loss of independence, said Caucasus Center of Peace-Making Initiatives President Georgy Vanyan in an interview with Vesti.az.
"The empire will begin the recovery process — whether everything will be peaceful or there will be an escalation of conflict depends on circumstances beyond our control. The Russian empire is able to digest the perpetuity of the Armenian-Azerbaijani conflict. Under its influence, the conflict may be disguised as another Kremlin decision, but the conflict will continue to be nurtured until a new reopening. What remains for us to do? Hope for Russian resistance to undermine Putin's seat? Hope for Georgia, the South Caucasus, the US, NATO? Is it possible to preserve independence only on hope?
"The risk of the losing independence should trigger the resolution of the Karabakh conflict. As history shows, even the determination of one of the parties is able to radically change the situation," said the Armenian human rights activist.