Ռուսաստանցիները չափազանց կրթված են, որպեսզի լսեն ԱՄՆ-ին. Քլինթոնի պատասխանը Պուտինին
Ռուսաստանում խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկության գործընթացի քննադատությունը պայմանավորված չէ ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները բարդացնելու ամերիկյան իշխանությունների ցանկությամբ, իսկ Ռուսաստանի ցույցերը չեն կազմակերպվել դրսից, հայտարարել է ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինտոնը` պատասխանելով ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի կողմից հնչեցված մեղադրանքներին: Հիշեցնենք, որ Պուտինի հայտարարել էր, թե Քլինտոնը Ռուսաստանի որոշ գործիչներին ակտիվ գործելու «ազդանշան»  է տվել:
«Մեզ համար ամենակարևոր արժեքներից մեկը մարդու իրավունքներին և ժողովրդավարությանը աջակցելն է: Ընտրությունները ժողովրդավարության միակ բաղադրիչը չեն, դրանք որոշ առումով անհրաժեշտ պայման են դրա գոյության և հաջող զարգացման համար: Մենք միշտ հստակ հայտարարում ենք, թե ինչն է սատարում ԱՄՆ-ն, և այս դեպքում արտահայտվել ենք այն մասին, թե ինչի են արժանի ռուսաստանցիները»,- PBS հեռուստաալիքի հետ զրույցում ասել է Քլինտոնը` հեռակա կերպով պատասխանելով Պուտինի նկատողությանը:
«Անկախ դիտորդները այն եզրակացությանն են եկել, որ, ցավոք սրտի, քվեարկության ընթացքում միջամտության և խախտումների բազմաթիվ փաստեր են գրանցվել: Այսօր Ռուսաստանը համարվում է ամենաբարձր կրթվածության մակարդակն ունեցող բնակչությամբ երկիր, որտեղ աճում է միջին խավը, որն ունի համապատասխան ձգտումներ: Այս ամենը (բողոքի ցույցերը) դրսից չեն հրահրվել, այլ ներսից են բխել»,-նշել է ԱՄՆ Պետքարտուղարը:

Россияне слишком образованы, чтобы прислушиваться к США. Ответ Путину
Критика процесса голосования на парламентских выборах в России не вызвана желанием американских властей осложнить отношения с РФ, а протесты в России не были организованы извне, заявила госсекретарь Хиллари Клинтон после обвинений со стороны российского премьера Владимира Путина в том, что это она, Клинтон, «дала сигнал» к началу активной работы некоторым «деятелям» внутри России.
«Одной из самых значимых для нас ценностей является защита прав человека и поддержка демократии. Выборы - это не единственная составляющая демократии, они своего рода условие для ее существования и успешного развития... Мы всегда четко заявляем о том, что США поддерживают, и в этом случае высказались о том, чего заслуживают россияне», - сказала Клинтон в интервью телеканалу PBS во вторник, заочно ответив Путину на его замечания.
«Независимые наблюдатели пришли к выводу, что, к сожалению, существовали многочисленные факты вмешательства и манипуляций в ходе голосования. Сегодня Россия является страной с населением, одним из самых высокообразованных в мире, с растущим средним классом, у которого есть соответствующие стремления. Все это (акции протеста) не пришло извне, это произошло изнутри», - отметила госсекретарь.