«Սեյրան Օհանյանը պարտավոր է...». Զոհված սպայի ներկայացուցիչները պահանջում են
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը պարտավոր է զսպել պաշտպանության նախարարության ենթակայության տակ գտնվող կառույցների, այդ թվում՝ Ռազմական ոստիկանության կամայականությունները, զերծ պահելու վկաներին ճնշումներից:
Այս մասին ասված է 2010թ. հուլիսի վերջին Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասի մարտական հենակետերից մեկում զոհված լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի իրավահաջորդ Ծովինար Նազարյանի, ներկայացուցիչներ Մուշեղ Շուշանյանի և ներկայացուցիչ Ռուբեն Մարտիրոսյանի հայտարարության մեջ: Դրա հեղինակները նաև պնդում են, որ Սեյրան Օհանյանը պարտավոր է կարգադրել ՊՆ Քննչական ծառայությանը՝ նոր քրեական գործ սկսել Արտակ Նազարյանի մահվան հանգամանքների վերաբերյալ և կատարել բազմակողմանի, անաչառ և լրիվ քննություն:
Հայտարարության պատճառ է դարձել Արտակ Նազարյանի գործով անցնող կարևորագույն վկաներից մեկի` Արման Մնացականյանի բանակից չզորացրելը, չնայած նրա ծառայության 24 ամիսը լրացել է 2011թ. դեկտեմբերի 4-ին:
Երեկ Epress.am-ի հետ զրույցում Ծովինար Նազարյանն ասել էր, որ դատարանում վկայի տված ցուցմունքները հաճախ հակասում են իրար, ինչպես նաև նախաքննական ցուցմունքներին:
Դրանից ելնելով` Արտակ Նազարյանի իրավահաջորդը և ներկայացուցիչները ենթադրում են, որ ռազմական ոստիկանության միջոցով ոչ թե պաշտպանություն, այլ ճնշում է գործադրվում վկայի վրա, և վերջինս հարկադրված կեղծում է իրականությունը:
Դատավարության մասնակիցների բազմակի միջնորդությունները՝ վկային հարցաքննել զորացրվելուց հետո, մերժվել են դատարանի կողմից: Տուժողի մորը և իրավահաջորդի ներկայացուցչին 2010թ.-ի դեկտեմբերի 6-ին Սեյրան Օհանյանը հայտնել է, որ վկան կզորացրվի, եթե իսկապես նրա ծառայության ժամկետը լրացել է, սակայն դա տեղի չունեցավ:
«Նկարագրված իրավիճակում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ որպես «պետական լիազոր մարմնի ղեկավար», անձամբ է պատասխանատու ինչպես վկային Ռազմական ոստիկանությունում պահելու, այնպես էլ Արտակ Նազարյանի գործով դատավարության օբյեկտիվությունը խոչընդոտելու և իրականությունը կոծկելու համար», - նշում են հայտարարության հեղինակները:
Հիշեցնենք, որ, համաձայն պաշտոնական վարկածի, Արտակ Նազարյանը ինքնասպան է եղել, մինչդեռ տուժողի ներկայացուցիչները, հենվելով գործում առկա ապացույցների վրա, նշում են, որ Նազարյանին սպանել են:

RA Defense Minister Seyran Ohanyan (pictured) is obliged to keep in check bodies under his defense ministry's jurisdiction, including keeping military police from coercing witnesses.
So reads a statement by Tsovinar Nazaryan, sister of rifle platoon commander Artak Nazaryan, who died suddenly while serving in Tavush marz (province) during peacetime on Jul. 27, 2010, and her representatives Mushegh Shushanyan and Ruben Martirosyan. The parties also insist that Ohanyan is obliged to order the defense ministry's Investigative Service to launch a new criminal case on the circumstances surrounding Artak's death and carry out a multi-faceted, impartial and complete investigation.
The statement came about as a result of one of the more important witnesses in Artak's case, Arman Mnatsakanyan, not yet being discharged from military service though the term of his mandatory two-year service expired on Dec. 4.
On Thursday, Tsovinar Nazaryan informed Epress.am that in court, Arman Mnatsakanyan's testimonies often contradicted not only each other but also his earlier testimony given during the preliminary investigation. Thus, Artak's family and their representatives believe military police coerced the witness.
"In the situation described, Defense Minister Seyran Ohanyan as 'head of a state body' is personally responsible in keeping the witness under military police custody as much as in obstructing objectivity in the trial of Artak Nazaryan's case and covering up the truth," reads the statement.
Recall, the defense ministry claims that Artak's death was a suicide; however, an autopsy and physical examination of the body conducted later revealed traces of violence on his face and body, inflicted upon the platoon commander 6 hours before his death. Deputy of the military base where Nazaryan was employed, Captain Hakob Manukyan, as well as fellow soldiers Mkhitar Mkhitaryan, Adibek Hovhannisyan and Harutik (Harutyun) Kirakosyan are named as the accused in the case.