«Եղնիկներում» սպան թափել է զինծառայողի աչքը. քրեական գործ դեռևս չեն հարուցել
Նախօրեին ԼՂՀ ՊԲ «Եղնիկներ» զորամասում հերթական միջադեպն է տեղի ունեցել, որի հետևանքով երեկ Երևանի Մալայանի անվան ակնաբուժական կլինիկայում հեռացվել է 18-ամյա ժամկետային զինծառայող, շարքային Նարեկ Ավետիսյանի աջ աչքը: Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը: Ավետիսյանը զորակոչվել էր այս տարվա գարնանը:
Նարեկի հորեղբոր որդին պատմել է թերթի լրագրողին, որ միջադեպը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 14-ին, առավոտյան ժամը 08:00-ին զորամասի ճաշարանում:
«Նարեկը 14 օր դիրքերում էր: Հենց այդ օրն էր իջել դիրքերից ու առավոտյան գնացել ճաշարան: Չգիտենք, թե ինչ էր եղել, բայց էդ սպան բանալիների խրձով ուժեղ հարվածել է, և այդ հարվածից Նարեկի աչքը թափվել է», - պատմել է տուժածի հորեղբոր որդին:
«ՀԺ»-ին հաջողվել է պարզել, որ զինծառայողի աչքին հարվածողը «Եղնիկներ» զորամասի զինծառայող ենթասպա Արմեն Թովմասյանն է:
Օրաթերթը նաև կապվել է ԼՂՀ ՊԲ լրատվական ծառայության ղեկավար Սենոր Հասրաթյանին: Լսելով, որ հարցը վերաբերում է Նարեկ Ավետիսյանին, նա անջատել է հեռախոսը, ինչից հետո չի պատասխանել հեռախոսազանգերին:
ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունից Մերի Սարգսյանը տեղեկացրել է օրաթերթի լրագրողին, որ միջադեպի առնչությամբ քրեական գործ չի հարուցվել, ռազմական ոստիկանության բաժիններից մեկում նյութեր են նախապատրաստում: Այլ մանրամասներ Մերի Սարգսյանը չի հայտնել:

Conscript Narek Avetisyan, 18, yesterday evening underwent surgery in a Yerevan clinic to have his right eye removed following an incident at the infamous Yeghnikner military base in Nagorno-Karabakh, reports local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times"). Avetisyan was called to mandatory military service in spring of this year.
Narek's cousin told the paper that the incident took place on Dec. 14 at 8 am in the military base cafeteria. "Narek was at his field post for two weeks. He had returned to the base that day and went to the mess hall in the morning. We don't know what happened but that officer swiped at Narek with his keys and from the blow, Narek's eye was knocked out."
The opposition daily was able to find out that the person who hit Narek was Armen Tovmasyan, a junior officer serving in the Yeghnikner military unit.
The paper also contacted head of the Nagorno-Karabakh de facto Defense Ministry press service Senor Hasratyan, who, upon hearing that the question was connected to Narek Avetisyan, hung up the phone and then stopped answering any calls the paper made.
Meri Sargsyan with the Armenian Defense Ministry investigative service informed the newspaper reporter that a criminal case has not been launched, but the military police are preparing materials for a case.