2011 թվականը համերաշխության ու հանդուրժողականության տարի էր, կարծում է ԱԺ փոխնախագահը
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ. ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր  ամփոփելով քաղաքական տարին` այն որակել է որպես հանդուրժողական և համերաշխության տարի, ինչը, ըստ նրա, իշխանության և  ընդդիմության կոռեկտ հանդուրժողականության գործունեության արդյունք էր` ի տարբերություն  քաղաքական պայքարի նախորդ շրջանի:
«Այս իմաստով մենք ժողովրդավարության զարգացման առումով առաջընթաց արձանագրեցինք: Դրա մասին խոսեցին ոչ միայն եվրոպացի մեր գործընկերները, այլև արտախորհրդարանական ընդդիմության առաջնորդը: Մենք կարողացանք դրսևորել քաղաքական կամք, որի արդյունքում հնարավոր եղավ երկխոսության միջոցով առհասարակ բոլոր քաղաքական ուժերի հետ  իրականացնել տարբեր հարցերի քննարկումներ»,- ասել է Շարմազանովը:
Նրա խոսքով` իշխանությունները արտախորհրդարանական ընդդիմության հետ կարողացան որոշակի հարցեր քննարկել, բայց ինչ-ինչ պատճառներով ընդդիմությունը  առկախեց գործընթացը: Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ 2012-ի  նախընտրական տարին զերծ կլինի անձնական և ոչ կոռեկտ պայքարից, և կլինի միայն քաղաքակիրթ պայքար:

2011 was Year of Tolerance and Solidarity, Believes Parliamentary Vice Chair
Newly elected Deputy Chair of Armenia's National Assembly and Republican Party of Armenia (HHK) press spokesperson Eduard Sharmazanov, today summing up the year in politics, described it as a year of tolerance and solidarity, which, according to him, unlike in the previous period of political struggle, is the result of the "proper tolerant activities" of the authorities and the opposition.
"In this sense, we recorded progress in terms of the development of democracy. No only our European partners, but also the leader of the extra-parliamentary opposition spoke about this. We were able to display political will, as a result of which engaging in discussions generally with all political entities through dialogue became possible," he said.
According to the parliamentary vice chair, the Armenian authorities were able to discuss certain issues with the extra-parliamentary opposition, but for some reason, the opposition suspended the process. Sharmazanov expressed hope that the 2012 pre–presidential election year will be free of a personal and "not proper" struggle, and there will be only a civilized struggle.