Շառլ Ազնավուրն իրավունք ունի քննադատել իշխանություններին, որովհետև «ցեխ չի շպրտում»
Հայաստանի տնտեսությունը հետճգնաժամային փուլից աստիճանաբար անցնում է դեպի  կայունության փուլ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ. ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Որպեսզի տպավորություն չստղեծվի, որ մենք շատ գոհ ենք վիճակից, պետք է ասեմ, որ այո',  իհարկե, կան բազմաթիվ խնդիրներ, և առաջին խնդիրը սոցիալական բևեռացվածությունն է,  որ անհանգստացնում է մեզ, բայց ամենակարևորը` իշխանությունները կարողացան  դրական հունի մեջ պահել տնտեսական զարգացումները, և մենք արդեն ունենք հստակ տնտեսական աճ: Հայաստանը` որպես տնտեսական ազատություններ  ապահովող երկիր, այդ ցուցանիշով լավագույններից է աշխարհում»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ փոխխոսնակը նշել է, որ այս տարի որևէ սոցիալական ծրագիր չի կրճատվել: Անդրադառնալով արտագաղթի ծավալներին, Շարմազանովը նշել է, որ դեմ է «ծայրահեղությունների մեջ ընկնելուն»:
«Իհարկե, խնդիրը կա, և խնդիրը մտահոգիչ է, բայց խոսել, որ Հայաստանը դատարկվում է և այլն... իրականում խոսում են էն մարդիկ, ովքեր մատը մատին չեն տալիս»,- ասել է Շարմազանովը:
Մեկնաբանելով աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի` արտագաղթի մասին հայտարարությունները` Շարմազանովն ասել է.
«Չեմ կարծում, որ Շառլ Ազնավուրն էն մարդն է, որի արտահայտած մտքերը պետք է շահարկման առարկա դարձնել: Շառլ Ազնավուրը մեծ հայ է, ազգային հերոս, և իրավունք ունի կարծիք հայտնել Հայաստանի խնդիրների, իրականացված քայլերի մասին: Բայց Շառլ Ազնավուրը հերքել է իրեն վերագրվող խոսքերը, և ես ավելացնելու բան չունեմ: Ես հարգանքով եմ վերաբերվում ազգային հերոսին և հարգանքով  եմ վերաբերվում բոլոր այն գնահատականներին, թեկուզ սուր քննադատական, որոնց նպատակը ոչ թե ցեխ շպրտելն է,  այլ ուղղելն է, շտկելն է, որպեսզի մեր հասարակությունը և մեր պետությունը ավելի զարգանա»:

'National Hero' Charles Aznavour has the Right to Criticize Armenian Authorities
Armenia's economy is gradually moving from post-crisis to stability, said newly elected Deputy Chair of Armenia's National Assembly and Republican Party of Armenia (HHK) press spokesperson Eduard Sharmazanov, speaking to reporters in the Armenian capital today.
"So that you don't get the impression that we're very satisfied with the situation, I have to say that yes, of course, there are many problems, and the first problem is the polarity of social classes with which we are concerned, but most important is that the authorities were able to keep economic developments on a positive course, and we now have clear economic growth. Armenia, as a country that ensures economic freedoms, according to this index is among the best in the world," he said.
The parliamentary vice chair notes that no social programs were cut this year. On the matter of the increasing emigration, Sharmazanov said that he is against "falling into extremes."
"Of course, it's a problem and it's concerning, but to say that Armenia is emptying and so on... in truth, those who are speaking are those who don't life a finger," he said.
Commenting on statements by famous French chansonnier of Armenian descent and Armenia's Ambassador to Switzerland Charles Aznavour (pictured) on migration from the country, the HHK spokesperson said:
"I don't think that Charles Aznavour is that person whose expressed views have to be turned into a subject for speculation. Charles Aznavour is a great Armenian, a national hero, and he has a right to express an opinion on Armenia's problems and steps being taken. But Charles Aznavour denied those remarks attributed to him, and I have nothing to add. I have respect for a national hero and respect for all those assessments, even those that are sharply critical, which aim not to throw dirt , but to fix, to rectify, so that our society and our state can develop further."