Նախատոնական օրերին գները Հայաստանում էականորեն չեն բարձրացել, պնդում է չինովնիկը
Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) նախատոնական օրերին մոնիտորինգ է անցկացրել սննդամթերքի շուկայում, որի արդյունքում պարզվել է, որ գներն էական փոփոխություններ չեն կրել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՏՄՊՊՀ-ի նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
«ՏՄՊՊՀ-ն ուսումնասիրություններ է անցկացնում շուկայում գերիշխող դիրք ունեցող ընկերությունների շրջանում և հսկում՝ «Երևան Սիթի», «Նոր Զովք», «Սթար», «ՍԱՍ», «Ֆրեշ» խոշոր սուպերմարկետների գնային քաղաքականությունը: Մենք հրավիրել ենք բոլորին ու զգուշացրել՝ այս օրերին հնարավորինս խուսափել խախտումներից», - ասել է Շաբոյանը:
Լրագրողները նշել են, որ, այնուամենայնիվ, թանկացումներ եղել են, մասնավորապես, օրինակ բերելով ձվի գինը, որը 60-ից դարձել է 65 դրամ, այսինքն` թանակցել է մոտ 10 տոկոսով:
Շաբոյանի խոսքով` մեկ հատ ձուն արժե ոչ թե 65, այլ 62 դրամ, և դա էական թանկացում համարել չի կարելի: Նա ևս մեկ անգամ պնդել է, որ խոսքը գնում է նկատելի, էական թանկացումների մասին, ինչը Հանձնաժողովը չի արձանագրել:

Армении обещают «умеренно» высокие цены к праздникам. Яйца не в счет
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции в преддверии новогодних праздников провела мониторинг на рынке продуктов питания. Это, по-мнению главы Комиссии Артака Шабояна, позволит умерить рост цен под Новый год.
«Комиссия проводит исследования в компаниях, которые имеют доминирующее положение на рынке, и контролируют ценовую политику в крупнейших супермаркетах: «Ереван Сити», «Нор Зовк», «Стар», «САС» и «Фреш». Мы пригласили всех и предупредили, чтобы в эти дни они по-возможности избегали нарушений», - сказал Шабоян на пресс-конференции в среду.
На замечание журналистов о том, что цены, например, на яйца, выросли на 10%, достигнув отметки 65 драмов (17,2 цента) глава Комиссии сказал: «Одно яйцо стоит не 65, а 62 драма, и это нельзя считать значительным ростом, о котором идет речь, и который не был зафиксирован Комиссией».