Նազարյանի գործով անցնող վկայի անվտանգությունը հատուկ կապահովի ոստիկանությունը
2010 թվականի հուլիսի 27-ին Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասում զոհված լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի գործով մեղադրյալներից մեկի` Հակոբ Մանուկյանի պաշտպան Հրանտ Գևորգյանի երեկ դատավորին ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունն այսօր դատավորը մերժել է:
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում հաղորդել է դատական նիստին ներկա Հելսինկյան ասոցիացիայի իրավապաշտպան Արման Վեզիրյանը, դրանից հետո դատարանում հարցաքննվել է գործով անցնող վկա Արման Մնացականյանը, որի զորացրման ժամկետն ավարտվել է այս տարվա դեկտեմբերի 4-ին, սակայն նրան դեռևս չեն զորացրում: Իսկ ավելի ուշ ՊՆ-ի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Մնացականյանի ծառայության ժամկետը երկարաձգվում է մեկ ամսով: Նշենք նաև, որ այսօր ևս Մնացականյանը դատարան է մտել Ռազմական ոստիկանության աշխատակիցների ուղեկցությամբ:
Մեղադրյալների պաշտպաններ Հրանտ Գևորգյանը և Լևոն Պողոսյանը Մնացականյանին հարցաքննել են 2010 թվականի հուլիսի 19-ին զորամասի ճաշարանում սեղանի շուրջ տեղի ունեցած վիճաբանության վերաբերյալ: Պաշտպանները, մասնավորապես, հարցրել են, թե Արտակ Նազարյանի և նրա գումարտակի տեղակալի, կապիտան Հակոբ Մանուկյանի և հարևան «Լույս» հենակետի ավագ-լեյտենանտ Վահագն Հայրապետյանի միջև տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ վկան որտե՞ղ է եղել և ինչի՞ համար են նրանք վիճել:
Մնացականյանը սկզբում պատմել է, որ Մանուկյանը Նազարյանին ասել է, թե «հայհոյանքի համար պատասխան ես տալու» և հարվածել է նրան, որից հետո Նազարյանին հարվածել է նաև Հայրապետյանը: Դրան հաջորդել է Նազարյանի կողմից հնչեցված ևս մեկ հայհոյանք: Ի դեպ, Մնացականյանը սկզբում ասել է, որ ինքը սեղանից մեկ մետր հեռավորության վրա է եղել: Այն հարցին, թե այդ դեպքում ինչպե՞ս է Արտակ Նազարյանը հայտնվել սենյակի անկյունում և նրա քթից սկսել է արյուն հոսել, Մնացականյանը պատասխանել է, որ ինքը չգիտի:
Բացի դա, Մնացականյանը հարցերի մեծ մասին կամ պատասխանել է` «չեմ հիշում», կամ ընդհանրապես չի պատասխանել:
Դատական նիստի ժամանակ դատավորը հրապարակել է մի փաստաթուղթ, որը ներկայացվել է ՀՀ ՊՆ Քննչական վարչությունից: Համաձայն այդ փաստաթղթի, վարչությունը տեղեկացրել է, որ շուտով վկայի զորացրվելու ժամանակն է և դրանից հետո Ռազմական ոստիկանությունն այլևս չի կարողանա պահպանել նրա անվտանգությունը:
Փաստաթուղթն ընթերցելուց հետո դատավոր Մարդանյանը վկային հարցրել է, թե արդյոք նա միջնորդու՞մ է, որ հետագայում իր նկատմամբ պաշտպանության միջոց կիրառեն, Մնացականյանը տվել է դրական պատասխան: Կողմերը թեև չեն առարկել միջնորդությանը, սակայն տուժողի իրավահաջորդի պաշտպան Մուշեղ Շուշանյանն ասել է, որ վկան ոչ մի հիմնավորում չի ներկայացնում, որ իրեն ահաբեկում են և իր անվտանգությունը պաշտպանելու անհրաժեշտություն կա: Դրանից հետո դատավորը բավարարել է վկայի միջնորդությունը և ասել է, որ ինքը համապատասխան նամակ կուղարկի ոստիկանություն, որպեսզի հետագայում Մնացականյանի անվտանգությունն ապահովի ոստիկանությունը:
Այս միջնորդության վերաբերյալ տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Ռուբեն Մարտիրոսյանն էլ ռեպլիկի կարգով ընդգծել է, որ ինքը դեմ չէ այդ միջնորդությանը և բացատրել` ինչու.
«Այդ պաշտպանությունը պետք է, որպեսզի խեղճ երեխային պաշտպանեն դատախազությունից և զինվորական ոստիկանությունից»:

Witness in Slain Soldier Case Asks for Witness Protection. Judge Grants Request
The motion for withdrawal put forth Tuesday by Hrant Gevorgyan, attorney to Hakob Manukyan, one of the accused in the case of rifle platoon commander Artak Nazaryan, who died suddenly while serving in Tavush marz (province) during peacetime on Jul. 27, 2010, was overruled by the judge on Wednesday.
As told to Epress.am by Helsinki Association for Human Rights defender Arman Veziryan, who was present at the Dec. 21 court session, witness in the case Arman Mnatsakanyan then took the stand. Recall, Mnatsakanyan completed his mandatory two-year military service on Dec. 4; however, he has not yet been discharged from the army. Later, a Defense Ministry representative declared that Mnatsakanyan's service was extended by one month. Note, the witness entered the court yesterday again accompanied by military police.
Hrant Gevorgyan and Levon Poghosyan, lawyers for the accused, examined the witness, inquiring about the dispute which took place around the table in the military unit's mess hall on Jul. 19, 2010. In particular, they asked why Artak Nazaryan; platoon deputy, Captain Hakob Manukyan; and Senior Lieutenant of the neighboring Luys base Vahagn Hayrapetyan were arguing and where he was during the dispute.
Mnatsakanyan initially said that Manukyan told Nazaryan that "you will answer for cursing" and hit him, after which Nazaryan hit Hayrapetyan. This was followed by another curse by Nazaryan. By the way, initially Mnatsakanyan said he was one meter away from the table. Asked in that case, how did Artak Nazaryan appear in the corner of the room with a bloody nose, Mnatsakanyan said he doesn't know.
To most of the questions directed at him Mnatsakanyan either responded with "I don't remember" or didn't respond at all.
During the trial, the judge read a document presented by the Investigative Service of the RA Ministry of Defense, which stated that the witness will be discharged soon and afterwards the military police will be unable to ensure his safety.
After reading this document out loud, Judge Mardanyan asked the witness whether he is motioning for witness protection, to which Mnatsakyan responded in the affirmative. Though the parties didn't object to the motion, Mushegh Shushanyan, attorney to the victim's legal successor, said the witness provided no grounds that he is being terrorized and that there is a need for protecting his safety. The judge, however, sustained the witness' motion and said he will send the necessary letter to the police so that the police can ensure his safety.
Regarding this motion, Ruben Martirosyan, representative to the victim's legal successor, said he is not against this motion and explained why. "This protection is needed so that the poor child is protected from the prosecution and the military police," he said wryly.