Մի՞թե Թուրքիան չի ամաչում Դինքի խոսքերն իր օգտին օգտագործել. Թուրքահայերի հայտարարությունը
Եթե ժխտումը հանցանք չէ, այդ դեպքում տարիներ շարունակ ի՞նչ հանցագործություն է իրականացրել Թուրքիան, ասված է Թուրքիայում բնակվող մի շարք հայտնի հայերի կողմից արված համատեղ հայտարարության մեջ:
«Ազատությունների դրախտ հանդիսացող մեր երկիրը կրկին միավորվում է, այս անգամ` խոսքի ազատության համար»,- նշում են հայտարարության հեղինակները` ակնարկելով, որ երեկ Ֆրանսիայի Խորհրդարանի ստորին պալատի կողմից Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո թուրք քաղաքական գործիչները միաբերան հայտարարում են, որ այդ որոշումը հակասում է խոսքի ազատ արտահայտման իրավունքին:
«Եթե խորհրդարանի իրավասության մեջ չի մտնում պատմության վերաբերալ բանաձև ընդունելը, արդյո՞ք դա նշանակում է, որ մենք չենք կարող ոչինչ ակնկալել Թուրքիայի Խորհրդարանից Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ: Եթե քաղաքական գործիչները իրավասու չեն պատմության վերաբերյալ հարցեր որոշել, այդ դեպքում, ինչո՞ւ էինք մենք այդքան ոգևորված Դերսիմի դեպքերի մասին խոսում:
Այդուհանդերձ, այս անգամ օրենքը` ֆրանսիական օրենքը, մի բան էլ առաջ է անցել, այն, Ցեղասպանության ճանաչումից բացի, արգելում է նաև դրա ժխտումը:
Սա Թուրքիային հնարավորություն է տալիս թաքցնել իր ժխտողական մտածողությունն ու անարդար դիրքորոշումը լեգիտիմության բարակ քողի տակ:
Ակնհայտ է, որ մենք բոլորս էլ համաձայն ենք, որ Ցեղասպանության հերքումը չպետք է պատժվի:
Բայց մի՞թե դա նշանակում է, որ մենք հավատում ենք, որ մերժումը բարոյական հանցանք չէ:
Մի՞թե Թուրքիան չի պահանջում Ցեղասպանությունը ժխտելու իր իրավունքը:
Մի՞թե դա մերժելու «իրավունքի» ճոխությունը շարունակելու ցանկություն չէ:
Արդյոք այն, ինչ 2006-ին Թուրքիայի պատվիրակության 9 ներկայացուցիչներ,  այդ թվում` Հրանտ Դինքը և Ռաջիփ Զարաքօլուն վիճարկում էին Ֆրանսիայում, նույն բանն է, ինչ վիճարկում է այսօր Թուրքիան:
Մ՞իթե Թուրքիան չի ամաչում, երբ օգտագործում է Հրանտ Դինքի խոսքերն ի օգուտ իրեն:
Ժխտողական քաղաքականությունը շատ հանցագործությունների է հանգեցրել 1915-ից հետո, այդ թվում` ճանապարհ հարթելով Հրանտ Դինքի սպանության համար:
Մերժումը, որը ստիպում է Ցեղասպանության զոհերին կրկին ու կրկին նույն ցավն ապրել, նոր բռնության վտանգ է պարունակում իր մեջ և միայն հենց այդ պատճառով դա հանցագործություն է:
Այդուհանդերձ, եկեք Ֆրանսիային հանգիստ թողնենք: Շատ լավ, միգուցե Ֆրանսիան սխալ է վարվում, նրա նպատակները լավը չեն: Բայց Թուրքիան ի՞նչ է պատրաստվում անել»,-  ասված է թուրքահայերի համատեղ հայտարարության մեջ, որին միացել է նաև Հրանտ Դինքի որդին` Արատ Դինքը, ինչպես նաև մի շարք անվանի մարդիկ:
Նշենք, որ հայտարարության հեղինակները նկատի ունեն Հրանտ Դինքի` 2006 թվականի հոկտեմբերին արած այն հայտարարությունը, որ ինքը պատրաստ է գնալ Ֆրանսիա և դեմ արտահայտվել ցեղասպանությունների ժխտելը քրեականացնող օրինագծին, եթե այդ երկրի խորհրդարանն քվեարկի օրինագծի օգտին: Դինքի կարծիքով` դա հակասում է խոսքի ազատությանը:

'Isn't Turkey Ashamed of Using Hrant Dink's Words to its Own Advantage?' Turkey's Armenians Respond to France Genocide Bill
If denial is not a crime, what crime has Turkey been committing for years? ask several prominent Armenians living in Turkey in a joint statement issued today.
"Our country, a paradise of freedoms, is mobilized once more — this time for freedom of speech," say the authors of the statement, alluding to the fact that following the French Parliament's adoption of a law yesterday criminalizing genocide denial, Turk politicians unanimously state that the decision violates the right to freedom of speech.
"If it is inappropriate for a parliament to pass resolutions on history, does this mean that we have nothing to expect from the Turkish Parliament about the Armenian Genocide? If it is inappropriate for the politicians to decide on topics of history, then why we were so enthusiastic about the words spoken about Dersim?
"However this time, the law the French law goes beyond recognition of genocide, and bans its denial. This gives Turkey a chance to hide its denialist mindset and unfair position under a thin cover of legitimacy.
"It is obvious that we all seem to agree that denial of genocide should not be penalized.
"But does this mean we all believe that denial is not a moral offense? Isn't Turkey, at the end of the day, demanding the right to deny genocide? Isn't this is the wish to continue the luxury of exercising this "right"?
"Is what the 9 people from Turkey, including Hrant Dink and Ragıp Zarakolu, argued in 2006 in France really the same as what Turkey argues today?
"Isn't Turkey ashamed of using Hrant Dink's words to its own advantage?
"The policy of denial committed many crimes after 1915 as gave its consent to evildoings and paved the way for the assassination of Hrant Dink.
"Denial, by causing the genocide victims to live through the same trauma again and again, poses the danger of new acts of violence and for this reason it is a crime.
"Therefore, let's leave France aside. All right, maybe France is doing wrong; its intentions are no good. But what is Turkey planning to do?" reads the statement, which is signed also by Hrant Dink's son, Arat Dink.
Note, the authors of the statement are referring to Hrant Dink's Oct. 2006 statement that he is ready to go to France and protest the bill criminalizing genocide denial if the country's parliament votes in its favor. In Dink's opinion, the bill violates freedom of speech.