ՀՀ նախագահի խոսնակը հերքել է, որ Սարգսյանն ու Ալիևը քաշքշել են միմյանց
ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Արմեն Արզումանյանը «բացարձակ անհեթեթություն է» անվանել «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի այսօրվա հրապարակումն այն մասին, որ դեկտեմբերի 19-ին Մոսկվայում Կրեմլի Մեծ պալատում ԱՊՀ-ի 20-ամյակի կապակցությամբ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հրավիրած ընդունելության ժամանակ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը քաշքշել են իրար: Այս մասին Արզումանյանը հայտարարել է mediamax.am-ի հետ զրույցում:
«Բնականաբար, նման մակարդակի շփումներում այդպիսի բաներ չեն կարող լինել: Ինչ վերաբերում է ԱՊՀ երկրների ներկայացուցիչներին պարգևատրելու խնդրին, ապա տեղեկացնեմ, որ Ադրբեջանը չէր ներկայացրել պարգևատրման թեկնածուների ցանկ, հետևաբար չէր էլ կարող պարգևատրվել», - ասել է Արմեն Արզումանյանը:
Նշենք, որ «Հայկական ժամանակը», հղում կատարելով իր աղբյուրներին, ներկայացրել է դեպքի մանրամասները` նշելով, որ նախատեսված է եղել ԱՊՀ 20-ամյակի կապակցությամբ շքանշանների հանձնում՝ ԱՊՀ անդամ յուրաքանչյուր պետությունից մեկ դիվանագետի։
«Ընդ որում, շքանշանի հանձնման համար հարկավոր է եղել ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների միաձայն որոշումը։ Բոլոր պետությունների ներկայացուցիչներն ստացել են պարգևները, իսկ երբ հերթը հասել է Հայաստանի ներկայացուցչին (Հայաստանի ղեկավարությունն այդ պարգևին ներկայացրել էր փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանին), Իլհամ Ալիևն առարկել է, ու Քոչարյանը մեդալ չի ստացել: Ադրբեջանի ներկայացուցչին շքանշանի շնորհման քվեարկությունը դրանից մի քանի րոպե առաջ է եղել, և Սերժ Սարգսյանը չի առարկել», - գրել էր թերթը։

A story published today which reported that during the CIS Summit in Moscow on Dec.19 a “scuffle” (or outright brawl) erupted between the presidents of Armenia and Azerbaijan was described as “absolute nonsense” by Armenian president spokesperson Armen Arzumanyan, who spoke to Mediamax news agency.
“Naturally, nothing of the kind could have happened at such high-level meetings. As for awarding representatives of CIS member states, I should say that Azerbaijan did not submit a list of candidates for the award, and therefore it could not have even given an award,” he said.
Recall,, local daily Haykakan Zhamanak (“Armenian Times”), citing its Moscow sources, reported that a brawl broke out between Armenian President Serzh Sargsyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev at a reception at the Grand Kremlin Palace on Dec.19.
“To mark the occasion, medals were to be awarded to one diplomat from each country, with the unanimous consent of all CIS leaders. Representatives of all states received their medals, but when it was Armenian representative, Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan’s turn, Ilham Aliyev objected and Kocharyan didn’t receive the medal,” the paper had reported.