Հին Նոր տարին նշելու երևույթը ժամանակի հետ մարելու է. ազգագրագետ
Հուլյան տոմարին անցնելուց հետո Խորհրդային Միությունում մարդիկ  կամ, լավ չըմբռնելով տոների փոփոխությունը, կամ ավանդույթի ուժով շարունակեցին նշել հին Նոր տարին: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ազգագրագետ  Հրանուշ Խառատյանը:
«Հուլյան տոմարը շատ փոփոխություններ է բերել մեր կենցաղ: Նույնիսկ կրոնական տոներում, որոնք բոլորովին այլ տրամաբանությամբ են զարգանում, մեր բնակչությունը, մասնավորապես, Թալինում, Վայքում և որոշ վայրերում, որոշ տոներ նշել է հին տոմարով: Օրինակ՝  Վայքում  Տեառնընդառաջը երկար ժամանակ, նույնիսկ այսօր էլ նշում են ոչ թե փետրվարի 14-ին, այլ՝ 13 օր հետո», - պատմել է տիկին Խառատյանը:
«Մեր կենցաղ է մտել հին Նոր Տարի արտահայտությունը, և մարդիկ  լրացուցիչ հանդիպումների, տարին ճանապարհ դնելու և իմաստավորման փորձեր են անում: Կարծում եմ, որ դա անցողիկ երևույթ է», - նշել է ազգագրագետը:
Խառատյանը հավաստում է, որ քաղաքացիական տոնացույցերի փոփոխություններից հետո երբեմն եղել են նմանատիպ փոփոխություններ:
«Միջնադարից եկած ավանդույթի համաձայն` Նոր տարին հաճախ  փոփոխվել է:  Տոմարական փոփոխություններից հետո Նոր տարվա ծեսերի զգալի մասը  կամ մնացել է հնում, կամ փոփոխվել է տարեկան  մի քանի անգամ, և բոլոր սեզոններին հանդիպում են Նոր տարվան բնորոշ ծիսական գործողություններ», - նշել է նա:
Խառատյանի խոսքով` հունվարի 13-ին հին Նոր տարին նշելու երևույթը ժամանակի հետ մարելու է, և այդ 13 օրերի փոփոխության հետ որոշ երևույթներ կմնան, որոնք արդեն որևէ կապ չեն կարող ունենալ Նոր տարվա հետ:

Tradition of Marking Old New Year will Fade over Time: Ethnographer
After adopting the Julian calendar, people in the Soviet Union, either not quite understanding the change in the holidays or simply in the face of tradition, continued to celebrate Old New Year, ethnographer Hranush Kharatyan told Epress.am.
"The Julian calendar brought many changes to our lives. Even at religious celebrations, which develop according to a completely different logic, the Armenian population, particularly in Talin, Vayk and other areas, celebrates certain holidays by the old calendar. For example, in Vayk, for a long time — and even today — they celebrate Tiarn'ndaraj not on Feb. 14 but 13 days later," she said.
"The expression Old New Year has entered our lexicon, and people try to make meaning, have additional get-togethers and kick start the year. I think it's a passing fad," she said.
"According to medieval tradition, the New Year has often been changed. After the calendar changes, a significant part of New Year's rituals either remained in the past or changed a few times a year, and New Year's rituals could be observed every season," she said.
The ethnographer is convinced that with time, the tradition of celebrating Old New Year will fade, and along with the change in these 13 days, some phenomena will remain which already don't have any connection with New Year.