Amnesty-ն Հրանտ Դինքի սպանության գործով արժանի արդարադատություն է պահանջում
Թուրքիայի իշխանություններին այդպես էլ չհաջողվեց բացահայտել պետական մարմինների այն պաշտոնյաներին, որոնք կանգնած են լրագրող, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հրանտ Դինքի սպանության հետևում: Այս մասին հայտարարել է Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը`վկայակոչելով այն հանգամանքը, որ սպանության մեջ մեղադրվող 18 անձանց գործը ավարտին է մոտենում, իսկ լուրջ բացահայտումներ այդպես էլ տեղի չեն ունեցել:
Հիշեցնենք, որ թուրքահայ լրագրող, «Ագոս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին` սեփական խմբագրատան դիմաց, ազգայնական Օգյուն Սամասթի կողմից:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նշում է, որ անվտանգության ծառայությունները գիտեին ծրագրված սպանության մասին և կապի մեջ էին սպանության մեջ մեղադրվողների հետ, և միաժամանակ, ոչինչ չարվեց սպանությունը կասեցնելու համար:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և Դինքի ընտանիքի կոչերը` հետաքննել Դինքի դեմ իրագործված դավադրությունն ու արհամարհանքը պետական պաշտոնյաների կողմից, այդպես էլ չլսվեցին իշխանություններ կողմից:
2011 թվականի հուլիսին, սպանության ժամանակ 17-ամյա Օգյուն Սամասթը մեղավոր էր ճանաչվել Հրանտ Դինքի սպանության մեջ և դատապարտվել 23 տարվա ազատազրկման:
2011-ի հունիսին հրամանատեր Ալի Օզն ու Տրաբզոնի ոստիկանության 6 այլ պաշտոնյաներ մեղավոր էին ճանաչվել մասնագիտական անփութության մեջ, քանի որ վերջիններս ձախողել էին տեղեկատվություն հաղորդել պատրաստվող սպանության մասին, որը կարող էր կանխել հանցագործությունը: Այնուամենայնիվ, Դինքի ընտանիքի փաստաբանները բազմիցս նշել են, որ իրական պատվիրատուների անունները չեն բացահայտվում:
«Տրաբզոնի անվտանգության վարչության, Ստամբուլի ղեկավարի գրասենյակի և Ստամբուլի Անվտանգության վարչության գործողությունները պատշաճ կերպով չեն քննվել:
Իշխանությունները պետք է անմիջապես ձեռնամուխ լինեն այս գործին և վստահեցնեն, որ Հրանտ Դինքն ու նրա ընտանիքը կստանան այն արդարությունը, որին արժանի են»,-այս առնչությամբ ասել է Amnesty International-ի փորձագետ Էնդրյու Գարդները:

The Turkish authorities have failed to address state officials' alleged involvement in the killing of journalist and human rights activist Hrant Dink, Amnesty International said on Monday, as the trial of 18 people accused of his murder drew to a close.
Hrant Dink, a Turkish citizen of Armenian descent, was killed on Jan. 19, 2007 outside the offices of the bilingual Armenian-Turkish newspaper Agos where he was the editor.
When the trial ends on Tuesday, almost five years to the day after the death of Hrant Dink, the authorities will still not have investigated the full circumstances behind his murder.
"Hrant Dink was murdered for peacefully expressing his opinions," said Andrew Gardner, Amnesty International’s expert on Turkey.
"The security services knew of the murder plot and were in communication with those accused of the murder yet nothing was done to stop it from taking place. Nothing short of a full investigation into the actions of all the state institutions and officials implicated in the murder will represent justice," he said.
Calls by the Dink family to investigate the collusion and negligence of state officials in the murder, backed by a European Court of Human Rights judgment in 2010, have not been heeded.
In July 2011, Ogün Samast, 17 years old at the time of the murder, was found guilty of shooting Hrant Dink and was sentenced to nearly 23 years in prison by a Children's Court.
He was initially given a life sentence but the term was commuted because he was a minor at the time of the murder.
In June, Colonel Ali Öz and six other Trabzon Gendarmerie officials were convicted of negligence for their failure to relay information of the plot that could have prevented the murder.
"The actions of the Trabzon Security Directorate, Istanbul Governor’s office and the Istanbul Security Directorate have not been effectively investigated," said Andrew Gardner.
"The authorities must address this immediately and ensure that Hrant Dink and his family receive the justice they deserve."