Հենց եկեղեցին փլուզվի, կհայտարարեն, որ հայկական էր. փորձագետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այս տարվա հունվարի 2-ին ու հունվարի 9-ին Թբիլիսիի Սուրբ Նշան Սուրբ Նիկողայոսի եկեղեցում բռնկեցին զույգ հրդեհներ: Վրացական կողմը հավաստիացնում է, որ հրդեհները բռնկել են երեխաների վառած հրավառություններից:
Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպության հայաստանյան  գրասենյակի ղեկավար Սամվել Կարապետյանն այս փաստարկին չի հավատում: Սուրբ Նշան եկեղեցին մի անգամ էլ է հրդեհվել` 2002-ին: Հրդեհը մարել են ջրածիթի միջոցով: Կրակը, իհարկե, հանգել է, բայց ջուրն ունեցել է իր ավերիչ հետևանքները: Մի քանի շաբաթ անց արդեն եկեղեցու վրա ի հայտ են եկել ճաքեր, իսկ ավելի ուշ սվաղը թափվել է` իր հետ ոչնչացնելով նաև որմնանկաները:
Այս տարվա հրդեհները նույնպես վրացի փրկարարները մարել են ջրով: Սա արդեն խարխլված հիմքերի համար ուղղակի աղետ է, նշել է Կարապետյանը:
Դեռ 1998-ին նա հրատարակեց մի գիրք հայկական հուշարձանների և վրացական քաղաքականության մասին. «Եթե հիմա վերահրատարակելու լինեի այդ աշխատությունը, ապա այն շուրջ 4 անգամ ավելի էր լինելու: Հայկական հուշարձանները քայքայելու գործընթացը հովանավորվում է վրացական իշխանությունների կողմից, վրացիները շարունակում են հայկական բոլոր հուշարձանները համարել վրացական և հայերի կողմից յուրացված: Նույն հավակնություններն ունեն նաև Սուրբ Նշան Սուրբ Նիկողայոսի եկեղեցու հանդեպ: Բերում են փաստարկ, թե իբր հայկական եղեկեցին սուրբ Նիկողայոսի անունով չի կարող կոչվել»:
Կարապետյանը նշել է, որ պատմական Հայաստանի տարբեր հատվածներում կան եկեղեցիներ, որոնք սուրբ Նիկողայոսի անունով են կոչվում: Այդ սրբի պատկերները կան նաև Դադիվանքում:
Սուրբ Նշանը փրկելու համար, Կարապետյանի խոսքերով, նախ և առաջ պետք է վերականգնվի եղեկեցու փլված սյունը, իսկ սա առայժմ չի արվել. «Եվ առանձնապես չեն էլ շտապում դա անել: Վրացիները հիմա գործ անելու փոխարեն ակտիվորեն քննարկում են եկեղեցու պատկանելության հարցը: Հենց եկեղեցին փլուզվի, նրանք կհայտարարեն, որ այն հայկական էր»:

'As Soon as the Church Collapses, They'll Say it was Armenian': Expert
The Armenian Church of the Holy Seal (Surb Nshan) in Old Tbilisi, Georgia, caught fire twice this year — on Jan. 2 and 9. Georgian authorities assert the fires resulted from children lighting fireworks.
Head of the Armenian office of the organization Research on Armenian Architecture Samvel Karapetyan, however, is not so sure. There was another fire in the 18th-century church in 2002. The fire was put out, but the water used to douse the flames had its devastating consequences. Only a few weeks later, cracks were seen on the church walls, while later, the plaster caved in, destroying the murals.
This year's fires were also put out with water. For a structure with a dilapidated foundation, this is simply a catastrophe, said Karapetyan.
A book on Armenian monuments and Georgian policy was published in 1998. "If I were to publish that book today, it would be four times as big. The process of eroding Armenian monuments is sponsored by the Georgian authorities. The Georgians continue to consider all Armenian monuments to be Georgian and appropriated by the Armenians. They have the same claims on the Church of the Holy Seal. They cite arguments that supposedly an Armenian church cannot be in the name of St. Nikoghayos ," he said.
Karapetyan pointed out that there were churches named after St. Nikoghayos in historic Armenia. The image of this saint is also at the Dadivank Monastery in the Nagorno-Karabakh Republic.
In order to save the Church of the Holy Seal, according to Karapetyan, first and foremost the destroyed column has to be restored, which hasn't been done yet. "And they're not particularly rushing to do it. Instead of working, the Georgians now are actively discussing the issue of who the church belongs to. As soon as the church is collapses, they will declare that it was Armenian."