Մարտի 1-ին զոհված երիտասարդի մայրը ցանկանում է, որ «Պրեսկոտներին Հայաստան չթողնեն»
Այսօր 2008 թվականի մարտի 1-ին զոհված Տիգրան Խաչատրյանը կդռանար 27 տարեկան: Այսօր ժամը 15.00-ին Տիգրան Խաչատրյանի հարազատները և Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչները կգնան գերեզմաններ` հարգանքի տուրք մատուցելու նրա հիշատակին:
Epress.am-ի հետ զրույցում Տիգրան Խաչատրյանի մայրը` Ալլա Հովհաննիսյանը անդրադարձել է մարտի 1-ի գործով ընթացող քննությանը, մասնավորապես, ԵԽԽՎ հայաստանյան հարցով համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտի` հունվարին Հայաստան կատարած այցին` նշելով, որ «չնայած հուզված է, բայց մի քանի բան Պրեսկոտի մասին կասի»:
«Սրանից հետո, եթե Պրեսկոտը գա Հայաստան, ապա ոչ թե հանդիպում ենք խնդրելու, այլ բողոքի ակցիա ենք անելու ԵԽԽՎ-ի շենքի մոտ, որ Պրեսկոտներին չթողնենք գալ Հայաստան: Ու եթե նա հանդիպում էլ խնդրի չենք հանդիպելու իր հետ: Նա ոտքի վրա մեզ հետ հանդիպում է, հետո գնում է հեռուստատեսությամբ այլ բան է ասում: Մենք Պրեսկոտներից որևէ սպասելիք չունենք»,- ասել է Ալլա Հովհաննսիյանը` նշելով, որ Պրեսկոտը ոչինչ չի անում արդար քննությանը աջակցելու համար:
Նա նաև ասել է, որ եթե Հայաստանը ԵԽ անդամ է, ապա «չի կարելի մեր ազգին այդպես ծաղրել, քանի որ մենք ստրուկ չենք»: Հովհաննիսյանը նշել է, որ Պրեսկոտի այցերը ձևական բնույթ են կրում:
Նրա խոսքով` մարտի 1-ին զոհվածների ծնողները գիտեն, որ Պրեսկոտի պաշտոնավարման ժամկետը շուտով ավարտվում է, բայց եթե բախտ վիճակվեր ու նա դարձյալ գար Հայաստան, ապա իրենք անպայման բողոքի ակցիա կանեին: Ալլա Հովհաննիսյանը նշել է, որ իր անձնական կարծիքն է հայտնում, բայց վստահեցրել է, որ մյուս զոհերի հարազատները ևս համամիտ են իր հետ:

Mother of March 1 Victim Promises to Protest if PACE Co-Rapporteur John Prescott Returns to Armenia
Tigran Khachatryan, who died during mass riots following a contested presidential election on Mar. 1, 2008, would've been 27 years old today. At 3 pm today, Khachatryan's family and friends, along with members of the opposition bloc the Armenian National Congress, will visit his grave and pay their respects.
Speaking to Epress.am, Tigran Khacharyan's mother, Alla Hovhannisyan, touched upon the recent visit to Armenia of John Prescott (pictured), one of two co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for the monitoring of Armenia, saying "though she's emotional, she'll say a few things about Prescott."
"After this, if Prescott comes to Armenia, we won't ask for a meeting; rather, we'll organize a protest outside the PACE building, so not to allow the Prescotts to come to Armenia. And even if he asks for a meeting, we won't meet with him. He meets with us on his feet then goes and says something different on television. We have no expectations from Prescott," she said, adding that the PACE official does nothing to move the investigation into the deaths forward.
The grieving mother also mentioned that if Armenia is a member of the Council of Europe, then "our nation cannot be mocked so, since we're not slaves." Hovhannisyan added that Prescott's visit are merely a formality.
According to her, the parents of the Mar. 1 victims know that Prescott's term will soon be up, but if he comes to Armenia again, they will definitely organize a protest. Hovhannisyan noted that this is her personal opinion, but assured Epress.am that the other parents agree with her.