«Դաշնակցությունը» ձգտելու է լինել առաջինը ընդդիմադիրների մեջ. Հովհաննիսյան
«Դաշնակցությունը» ռեալ քաղաքականությանը նայում է բաց աչքերով և լավ հասկանում է, որ 100 տոկոս համամասնական ընտրացուցակի հասնելու հարցում կարող է հաջողության չհասնել: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը :
«Միգուցե, այլ վիճակ ստեղծվի: Հազար ու մի մոդիֆիկացիա կարող է լինել զիջման, ոչ ամբողջությամբ 100 տոկոսի անցնելու: Կարող է ընդհանրապես մերժվի», - ասել է Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով` մեծամասնականի դեպքում «Դաշնակցույթունը», եթե ոչ բոլոր, ապա շատ կարևոր ընտրատարածքներում կպայքարի սեփական թեկնածուներով:
«Չի բացառվում, որ պայքարելու ենք նաև այլ թեկնածուների պաշտպանելու, ասենք, այլ ընդդիմադիր ուժերից առաջ քաշված, բայց հիմնականում, իհարկե, կունենանք մեր սեփական առաջադրված թեկնածուները»,- ասել է Վահան Հովհաննիսյանը:
Հարցին, թե ապագա խորհրդարանում ՀՅԴ-ն, ըստ Հովհաննիսյանի, որքան տեղ կունենա, վերջինս պատասխանել է, որ ցանկացած նորմալ ուժ ձգտում է ունենալ ԱԺ-ում այնքան, ինչքան հնարավոր է:
«Մաքսիմալ 131 տեղը քիչ հավանական է: Բայց մենք ուզում ենք իշխանափոխություն տեղի ունենա: Իշխանափոխություն կարող է տեղի ունենալ այն ժամանակ, երբ ընդդիմությունը կարողանա իր ձայների քանակով որոշումներ կայացնել խորհրդարանում, այլ հենց դրան էլ ձգտելու է «Դաշնակցությունը» և, իհարկե, ձգտելու է այդ ընդդիմության մեջ լինելու առաջինը, լինելու ամենուժեղը, լինելու թելադրողը, սա մեր նպատակն է»,- նշել է Վահան Հովհաննիսյանը:

Dashnaktsutyun will Strive to be First Among Opposition Parties: Hovhannisyan
Dashnaktsutyun (the Armenian Revolutionary Federation, or ARF-D) looks at real politics with open eyes and understands very well that it might not achieve success regarding the issue of moving to a 100% proportional representation electoral list, said ARF-D MP Vahan Hovhannisyan, speaking to reporters in parliament today.
"Perhaps another situation is created; there could be a thousand and one modifications to concede, to move to a not completely 100% system. It might be totally rejected," he said.
According to the MP, if the parliamentary elections are held on the majority party-list basis, Dashnaktsutyun will have its own candidates if not in all then in very important electoral districts.
"That we also will fight to defend other candidates, say, those put forth by other opposition forces, is not ruled out, but mainly, of course, we will have our own candidates," he said.
Asked how many seats, according to him, ARF-D will have in the next parliament, Hovhannisyan said that every political party strives to have as many seats in parliament as possible.
"The maximum 131 seats is unlikely. But we want there to be a change in government. This can happen when the opposition is able with its votes to make decisions in parliament, and this is what Dashnaktsutyn will strive for, and, of course, in that opposition it will strive to be the first, the strongest, the one that prescribes — this is our goal," he said.