«Օգտվում եմ միայն հայերեն հայհոյանքներից». Հայկ Գևորգյանը պատմել է` որտեղ էր «թաքնվում»
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թողարկման պատասխանատու, լրագրող Հայկ Գևորգյանն այսօր «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից  ազատ արձակվելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ իր կալանավորումը, որը տեղի է ունեցել փետրվարի 3-ին, նախապատրաստել են 20 օր, ու նույնիսկ այդ պայմաններում ոստիկանությունն այն  իրականացրել է սարսափելի խախտումներով:
Հիշեցնենք, որ Գևորգյանը մեղադրվում է հունվարի 13-ին քաղաքացի Աշոտ Ֆրանգուլյանին վրաերթի ենթարկելու և դեպքի վայրից փախուստի դիմելու մեջ: Վերջինս հերքել է մեղադրանքները` նշելով, որ իր նկատմամբ հետապնդում է իրականացվում լրագրողական գործունեության համար:
Այն հարցին, թե ինչ է տեղի ունեցել հունվարի  13-ին, Հայկ Գևորգյանը պատասխանել է.
«Դա ամենայուղոտ կտորն է, դա պահել եմ հետագայի համար: Ես ճիշտն ասած սպասում էի, որ ինձ կբռնեն հունվարի 14-ին, հետո սպասում էի, որ կբռնեն 15-ին, որ չբռնեցին, մտածեցի կբռնեն 16-ին, ու էդպես ուղղակի ձգձգվեց ես ամեն օր պատրաստ էի: Տեսնում եք, ինձ տան մոտից են բռնել, ես տաք էի հագնված: Ես ընդհանրապես կասկած չունեի, որ իրենք բռնելու են, որովհետև այդ համակարգի ինտելեկտուալ մակարդակը, փառք Աստծո, լավ գիտեմ»:
Գևորգյանի խոսքով` ձերբակալությունն ավելի շատ նախազգուշացում էր, և խոսել է դրա պատճառների մասին:
«Իրենք մեծ ներկայացումներ են սարքում` ոստիկանապետ Վովա Գասպարյանը` սուպեր պոլիցեյսկի, և հանկարծ, ոմանք որոշում են, որ կարելի է  իր մասին բացասական  բաներ գրել: Նրանք էլ ուզում են ցույց տալ, թե ինչ է լինում իրենց մասին բացասական բաներ գրողների հետ: Ու, ինչպես տեսնում եք, ես կանգնած եմ ձեր առաջ` ողջ-առողջ», - ասել է Գևորգյանը` ընդգծելով, որ շարունակելու է նույն կերպ գրել:
Նա պատմել է, որ ձերբակալության պահին իրեն թույլ չեն տվել զանգահարել:
«Ես ուղղակի կատարելով իմ քաղաքացիական պարտքը` ասել եմ, որ ուզում եմ զանգահարել, որպեսզի իրենք ասեն` ոչ: Իրենք ասացին` ոչ, ասացի, շատ լավ:  Ձերբակալելուց բռնություն չեն կիրառել, ուղղակի շատ սիրուն թատրոն են սարքել շենքի դիմաց», - ասել է Գևորգյանը:
Լրագրողները հետաքրքրվել են Գևորգյանից, թե արդյոք վերջինս գործում որպես տուժող անցնող Աշոտ Ֆրանգուլյանին «բլյադ» է անվանել, ինչպես վերջինս պնդում է:
«Ես էդ բառը ընդհանրապես չեմ օգտագործում, ու օգտվում եմ բացառապես հայերեն հայհոյանքներից», - ասել է Գևորգյանը:
Լրագրողներից մեկն էլ կատակել է` ժպտալով հարցնելով, թե որտեղ էր ինքը թաքնվում 20 օրվա ընթացքում` Գևորգյանը պատասխանել է.
«Երկու անգամ հինգշաբթի օրերին թաքնվել եմ կառավարությունում, երկու անգամ ասուլիսներում եմ թաքնված եղել, և ամեն օր թերթի էջերում»:
Լրագրողը պատմել է, որ կալանավայրում շատ հաճելի ժամանակ է անցկացրել: Իր  խցում եղել են 8 հոգի, որոնք իրենց  կյանքի մասին պատմել են Գևորգյանին:
«Ութ տարբեր ճակատագրեր, ութ մարդկային տիպաժներ : Շատ-շատ հետաքրքիր էր,  կհավատա՞ք, շատ քիչ եմ քնել, որովհետև էնքան էի լսում, էդ մարդկանց խոսացնում: Քանի որ իմ գրիչը ձեռքիցս վերցրել էին, փորձել եմ ամեն ինչը հիշել, և հիշել եմ»,-ասել է  Գևորգյանը:
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի բակում լրագրողների հետ զրուցել է նաև «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը, ով  նշել է, որ  Հայկի ազատության մեջ  գտնվելը միանշանակ հանրային և լրագրողական բուռն արձագանքի արդյունք է:
«Իսկապես որևէ մեկը չէր կարող սպասել, որ Հայկի ձերբակալությունը այդպիսի մեծ արձագանք կստանա, Հայկն էլ հիմա տեղյակ չի, մենք իրեն հնարավորինս կարճ ժամկետներում կտեղեկացնենք վերջին երեք օրերին տեղի ունեցած բուռն իրադարձությունների մասին: Ես ուզում եմ  «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի անունից շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր սկզբունքային գտնվեցին, քաղաքացիական դիրքերի վրա գտնվեցին և ամեն ինչ արեցին, որպեսզի այս իրադարձությունը տեղի ունենա: Ես համոզված եմ, որ այս պատմության մեջ մենք շատ կարևոր բաներ բացահայտեցինք և շատ կարևոր արդյունքների հասանք», - ասել է  Փաշինյանը:

Hayk Gevorgyan Says Where He was Hiding for 20 Days
Veteran journalist, Haykakan Jamanak ("Armenian Times") correspondent Hayk Gevorgyan, speaking to reporters after being released from Nubarashen penitentiary today, said that his arrest on Feb. 3 was prepared 20 days in advance and even under these conditions, the police conducted the arrest with blatant violations.
Recall, Gevorgyan is accused of running over Ashot Frangulyan with his car on Jan. 13 and fleeing the scene. The journalist refutes the charges, saying that he is being targeted for his journalistic activites.
Asked what exactly happened on Jan. 13, Hayk Gevorgyan said: "That's the juiciest part; I've kept it for later. To tell the truth, I was expecting them to catch me on Jan. 14, and then on the 15th; then when they didn't catch me, I thought they'd get me on the 16th and like this it became prolonged — I was ready every day. You see, they picked me up outside my house; I was dressed warmly. I generally had no doubt that they were going to come after me because, thank god, I know the intellectual level of this system quite well."
According to the opposition reporter, the arrest was more so a warning and he addressed the reasons for this. "They're putting on a great show: police chief Vova Gasparyan, super policeman, and suddenly some people think that it's ok to write negative things about him. And they want to show what happens to those who write bad things about them. And, as you can see, I am standing before you alive and well," he said, emphasizing that he will continue to write the same way as he did before.
Gevorgyan mentioned that he wasn't allowed to make any phone calls while he was arrested. "I, simply fulfilling my civic duty, said I want to make a phone call, so that they can say no. They said no; I said, very well. In arresting me, they didn't use force — they simply put on a beautiful show outside the building."
Asked whether he called Ashot Frangulyan a "blyad" ("whore" in Russian), Gevorgyan said, "I generally don't use that word and use exclusively Armenian curses."
A reporter jokingly asked him where he hid for 20 days, to which Gevorgyan replied: "Twice, on Thursdays, I hid in the government building; twice I was hidden at press conferences; and every day, in the pages of the paper."
The journalist said he had a "great time" in jail: there were 8 people in his prison cell who talked about their lives to Gevorgyan.
"Eight different destinies, eight human stories. It was very, very interesting: would you believe it, I slept very little because I was listening so much, getting these people to talk. Since they took my pen from me, I tried to remember everything and I did," he said.
Also speaking to the press outside Nubarashen penitentiary was Haykakan Jamanak chief editor Nikol Pashinyan, who said that Hayk's release was the result of the vehement outcry from both the public and the media.