Դատավորները կատարեցին աղմկահարույց գործով պատվերը. իրավապաշտպան
ՀՀ վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ է թողել 23-ամյա Խաչիկ Մկրտչյանի սպանության մեջ մեղադրված և 14 տարվաազատազրկման դատապարտված Վռամ Բաղդասարյանի գործով դատավճիռը:
Նշենք, որ Վռամ Բաղդասարյանի պաշտպանությունն իրականացնում են Հելսինկյան ասոցիացիայի ներկայացուցիչներ, փատաբաններ Գայանե Խաչատրյանը և Նինա Կարապետյանցը, բողոքը քննում էին ՀՀ վերաքննիչ դատարանի երեք նախագահներ Գագիկ Ավետիսյանը, Սերգեյ Չիչոյանը և Եվա Դարբինյանը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանը ասել է, որ պաշտպանական կողմը ինչ-որ մի պահ մտածում էր, որ դատարանն իմանալով այն բոլոր փաստերը, որ փաստաբանները տրամադրել են դատարանին, ինչ-որ բան փոխի, բայց դա տեղի չունեցավ:
Դանիելյանը նաև տեղեկացրել է, որ երկու օր առաջ կայացած նախավերջին դատական նիստում Բաղդասարյանի փաստաբան Գայանե Խաչատրյանը երեք միջնորդություն է ներկայացրել, որոնք սակայն մերժվել են:
«Առաջինն այն էր, որ կանչեն դատարան Հովհաննես Թամամյանին, որին գործից հանել և մեղադրանք են առաջադրել նաև այս գործով: Դա լսելուց հետո մեղադրող դատախազ Կորյուն Փիլոյանն արձագանքեց` ասելով, որ Թամամյանի գործը քննվում է այլ դատարանում` «գնացեք այնտեղ, դա ներկայացրեք»: Երկրորդը` դատարան հրավիրել ԱԺ պատգամավոր Լևոն Սարգսյանին, քանի որ միջադեպի ընթացքում օգտագործված զենքերը պահվել են նրա մոտ: Այստեղ Փիլոյանի կողմից հնչեց մի ունիկալ պատասխան. «Լևոն Սարգսյանը ներկա չի եղել միջադեպին և ինֆորմացիա չունի»: Դրանից հետո Գայանե Խաչատրյանն արձագանքել է, որ բոլոր մարդիկ չէ որ ցուցմունք են տվել, եղել են դեպքի վայրում»,- ասել է Դանիելյանը:
Երրորդ միջնորդությամբ Գայանե Խաչատրյանը պահանջել է դատարանից ներկայացնել իրեն այն փաստաթղթերը, որոնց հիման վրա իբր քրեական գործ է հարուցվել Վռամ Բաղդասարյանի նկատմամբ:
Դա ԱԱԾ-ի թուղթն է` ուղված գլխավոր դատախազին:
«Փիլոյանն ասեց, գիտեք, գործերում կան այդ բոլոր փաստաթղթերը: Այդ պահին թեթև ռեպլիկ եղավ դատավոր Գագիկ Ավետիսյանի կողմից. «Չկան այդ փաստաթղթերը»: Բայց հետո տեղում կողմնորոշվեցին և ասեցին, որ գիտեք այդ փաստաղթղերը կան և միջնորդությունը մերժվեց: Մի բան նկատեցի. ամեն մի միջնորդությունից հետ դատավորները աչքերը իջեցրած էին մերժում, որովհետև զգում էին, որ պատվեր են կատարում: Մի բան կարող եմ ասել. Փիլոյանը կատարեց իրեն տված հրամանը, իսկ դատավորները կատարեցին իրենց տված պատվերը: Ինչը մի անգամ ևս փաստում է, որ ո'չ դատախազությունը, ո'չ դատարանները մեզ մոտ անկախ չեն»,- ասել է Միքայել Դանիելյանը:

Appeals Court Sustains Lower Court Ruling: Baghdasaryan Charged for Murder, Sentenced to 14 Years
The Appeals Court sustained a lower court ruling that found Vram Baghdasaryan guilty for the May 12, 2010 murder of 23-year-old Khachik Mkrtchyan and sentenced him to 14 years in prison. Recall, the appellant's attorneys were Gayane Khachatryan and Nina Karapetyants, both members of the Helsinki Association for Human Rights.
Mikael Danielyan, president of the Helsinki Association for Human Rights, informed Epress.am that two days ago at the penultimate court session, Gayane Khachatryan made three motions, all of which were rejected.
"The first was to call to court Hovhannes Tamamyan, who was sacked from his job and charged in connection with this case. After hearing this, prosecutor Koryun Piloyan objected, saying that Tamamyan's case is being examined in a different court — 'go there and raise this issue'. Second, to call MP Levon Sargsyan to court, since the weapons used during the incident were kept at his place. A unique response came from Piloyan on this matter: 'Levon Sargsyan wasn't present at the scene and has no information'. Gayane Khachatryan then said not everyone who testified was at the scene of the crime," he said.
The third motion made by the appellant's representatives was for the court to present all those documents that became the basis for launching a criminal case against Vram Baghdasaryan. That is, a document by the National Security Service addressed to the General Prosecutor.
"Piloyan said, you know, all those documents are in the materials. At that moment, Judge Gagik Avetisyan said, 'There aren't those documents.' But then they agreed and said, you know, there are those documents and the motion was rejected," the human rights campaigner summed up.