2010-ին ուրիշ էր. ոստիկանը` աղջիկներին բերման ենթարկելու մասին
Հայ Ազգային Կոնգրեսի ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանն այսօր մասնակցել է իր գործով դատական նիստին: Հիշեցնենք, որ վերջին երկու նիստերին նա բացակայում էր, քանի որ դատավոր Գագիկ Պողոսյանը նրա նկատմամբ սանկցիա էր կիրառել:
Դատական նիստի ժամանակ շարունակվել է գործով որպես տուժող անցնող ոստիկան Հայկ Նաջարյանի հարցաքննությունը:
Այսօրվա նիստին Սարգիս Գևորգյանը հիշեցրել է, որ Նաջարյանն իր ցուցմունքում գրել է, որ ակտիվիստները հայհոյել են իրեն, ու հարցրել է, թե ով է կոնկրետ եղել հայհոյանքների հեղինակը:
Նաջարյանը պատմել է, որ ինքը Տիգրան Առաքելյանին ասել է` «հանգիստ մնա, դիմացդ ոստիկան է», ինչին Առաքելյանը պատասխանել է. «Տո լավ է, դո՞ւ ես ոստիկան»: Ապա Նաջարյանը նշել է, որ իրեն քաշքշել է Դավիթ Քիրամիջյանը:
Նաջարյանը նաև ասել է, որ իրենք բերման են ենթարկել երիտասարդներին` համարելով դա իրավիճակի վերահսկում: Նաջարյանի խոսքով` դեպքի վայրում եղել են նաև աղջիկներ, որոնք խոչընդոտում էին, որ իրենք երիտասարդներին բերման ենթարկեն:
Սարգիս Գևորգյանի հարցին, թե այդ դեպքում` ինչու աղջիկներն էլ բերման չեն եթարկվել, նա պատասխանել է. «Դե աղջիկներին որ ինչ բերման ենթարկեինք»:
Տիգրան Առաքելյանը հիշեցրել է, որ ակտիվիստների ու ոստիկանների միջև նման մի միջադեպ էլ 2010 թվականի մայիսի 31-ին է տեղի ունեցել, և բերման ենթարկվածներից 8-ն իգական սեռի ներկայացուցիչներ են եղել:
Նաջարյանի խոսքով` «այն ժամանակ ուրիշ էր, հիմա` ուրիշ»:
Ոստիկանը նաև պնդել է, որ դեպքի վայրում չի տեսել Արտակ Կարապետյանին, սակայն Առաքելյանը հիշեցրել է, որ հենց Նաջարյանն էր օգնում Կարապետյանին բարձրանալ, երբ վերջինիս հարվածում էին մյուս ոստիկանները:
Որպես ցուցմունքի ամփոփում ոստիկանին հարցեր է տվել դատավոր Գագիկ Պողոսյանը: Նա հարցրել է Նաջարյանին, թե ով է իրեն հարվածել կամ հայհոյել, ինչին ոստիկանը պատասխանել է, որ Տիգրան Առաքելյանն իրեն ասել է.  «Տո լավ է, դո՞ւ ես ոստիկան»: Ոստիկանի խոսքով` Սարգիս Գևորգյանն անձամբ իրեն չի հայհոյել, այլ «հայհոյել է իրենց համակարգին», իսկ Քիրամիջյանը հարվածել է իր պարանոցի աջ հատվածին: Նաջարյանը չի կարողացել ասել` արդյոք Քիրամիջյանի հարվածը դիտավորյալ է եղել:
Դատախազ Հակոբ Մարտիրոսյանը միջնորդել է դատարանին հրապարակել Հայկ Նաջարյանի նախաքննական ցուցմունքը` նշելով, որ դրանում և դատարանում տված ցուցմունքներում կան էական հակասություններ:
Պաշտպանակն կողմը առարկել է` համարելով, որ տուժողի ցուցմուքներում էական հակասություներ չկան: Այնուամենայնիվ, դատավորը բավարարել է միջնորդությունը` նշելով, որ ցուցմունքը կհրապարակվի հաջորդ դատական նիստին, որը կկայանա փետրվարի 22-ին, ժամը 12:00-ին:

On Detaining Girls: 'It was Different in 2010,' Says Police Officer in Tigran Araqelyan Trial
Tigran Araqelyan was able to sit in the courtroom at his trial on Tuesday — recall, the Armenian National Congress (HAK) activist had been prohibited from attending the past two court dates as Judge Gagik Poghosyan had applied a sanction against him.
Police officer Hayk Najaryan, named as a victim in the case, continued his testimony in court on Feb. 14.
During the trial, Sargis Gevorgyan recalled that Najaryan wrote in his earlier testimony that the activists had cursed at him and asked who specifically cursed at him.
Najaryan said that he told Tigran Arakelyan "calm down; there's a police officer before you" to which Arakelyan said, "Come on — you're an officer?" Najaryan also mentioned that Davit Kiramijyan pushed him at him.
The officer also said that in order to take control of the situation they detained the youth. According to Najaryan, there were also girls on site, who were interfering with their work of detaining the youth.
In that case, Sargis Gevorgyan asked, why didn't you detain the girls as well? To which Najaryan said, "How should we have detained girls?"
Tigran Araqelyan recalled a similar altercation between the activists and police on May 31, 2010, which resulted in eight girls being detained.
"It was different then; this is different," the officer responded.
Najaryan also insisted that Artak Karapetyan wasn't on the scene, but Araqelyan reminded him that it was he (Najaryan) who helped Karapetyan to get up when the other officers were beating Karapetyan.
The judge then directed his own questions to the victim on the stand. He asked him who hit him or cursed at him, to which the officer repeated that Tigran Araqelyan told him "come on — you're an officer?" Najaryan said Sargis Gevorgyan didn't personally curse at him, but "cursed at their system" while Kiramijyan attacked the right side of his neck. The officer couldn't say, however, whether Kiramijyan's blow was intentional or not.
Prosecutor Hakob Martirosyan asked that the court make public Hayk Najaryan's pre-trial testimony, noting that there seem to be contradictions between his pre-trial testimony and the one he gave in court.
The defense objected, saying there were no contradictions. Nevertheless, the judge sustained the motion, saying that the testimony will be read out loud at the next court date on Feb. 22 at 12 pm.