ՀՀԿ-ականը գործընկերոջ փոխարեն քվեարկելն արդարացնում է «բնական պահանջներով»
ՀՀԿ-ական պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանն Ազգային ժողովում ուրիշի փոխարեն քվեարկելը որակել է որպես ընկերական վերաբերմունքի դրսևորում: Այս մասին նա հայտարարել է այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ` խոսելով երկու շաբաթ առաջ ԱԺ-ում գրանցված միջադեպի մասին, երբ ՀՀԿ-ական պատգամավորները քվեարկում էին բացակա գործընկերների փոխարեն:
«Պահ ա լինում, երբ դու էլ դուրս ես գալիս մի րոպեով խիստ կարևոր գործով, ասում ես, եթե լինի քվեարկություն, իմ տեղը քվեարկեք: Եթե հինգ տարի ա իրար հետ նստել եք, երկու րոպեով` բնական պահանջներով դուրս է գալիս ձեր ընկերը, ինչ կանեք` դուք լինեք», - ասել է Վարդան Այվազյանը և խոստովանել, որ նման դեպքեր, երբ պատգամավորները իրար փոխարեն քվեարկել են ԱԺ-ում, նախկինում էլ եղել էին:
«Ոնց սուտ ասեմ, եթե ես տեսել եմ, որ քվեարկել են ուրիշի փոխարեն: Բայց ես ինքս երբեք չեմ քվեարկել ուրիշի տեղը», - հավելել է ՀՀԿ-ական պատգամավորը:
Նա հարկ է համարել նշել, որ մամուլում միայն ՀՀԿ-ական պատգամավորների քվեարկությունն է քննարկվում և քննադատվում, որովհետև նրանց` մեծամասնության վրա է ուշադրությունը սևեռված:
«Շատից շատ, քչից քիչ: Մեր վրա ա սաղ կամերաները: Մի հատ էն կողմ էլ թեքեք», - խորհուրդ է տվել պատգամավորը:

MP Justifies Voting for Absent Colleague with 'Natural Urges'
Republican Party of Armenia MP and chair of the parliamentary Economic Affairs Committee Vardan Ayvazyan explained voting in place of other MPs on a bill as a display of friendship. Ayvazyan said this himself at a press conference today where he addressed an incident caught on camera two weeks ago in which he, along with other lawmakers, can be seen voting in place of their absent colleagues in the National Assembly.
"There comes a time when you too leave for a very important task for a minute, and you say if they're voting, vote in my place. If you've been sitting side-by-side for 5 years and your friend leaves to take care of his natural urges, what would you do if it was you?" he said, confessing that incidents of lawmakers voting for each other in parliament have happened before too.
"What, should I lie, if I've seen that they're voting for someone else? But I myself have never voted in someone else's place," he added.
Ayvazyan considered it necessary to point out that only Republican Party of Armenia MPs' voting practices are being discussed and criticized in the press because the attention is focused on their majority status in parliament.