ԲՀԿ-ն ընդդիմություն է, իսկ Քոչարյանը չի վերադառնա, կարծում է Բլեյանը
Այս տարվա խորհրդարանական ընտրությունները էապես կտարբերվեն 2007-ի խորհրդարանական ընտրություններից: Այնտեղ ընդդիմություն ասածը՝ որպես այդպիսին, որ կարող էր ինչ-որ բան փոխել, չկար, ամեն ինչ կանխատեսելի էր: Մի փոքր անակնկալ եղավ «Ժառանգության» մասով, որը ոչինչ գրեթե չփոխեց»: Այս մասին aravot.am-ի հետ զրույցում ասել է Կրթության և գիտության նախկին նախարար, «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը:
«Հիմա ոչ միայն կա ընդդիմություն, այլև հիմա այն քաղաքական ուժ է, որ ինքնուրույն է հանդես գալիս և փորձում առավելագույն ձայներ հավաքել խորհրդարանում: Ընդդիմություն է նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը», - ասել է Բլեյանը:
Բլեյանը չի կարծում, թե ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կվերադառնա քաղաքականություն: Նրա խոսքով` Վարդան Օսկանյանի՝ ԲՀԿ անդամակցությունը վերջ է դնում այդ մտայնություններին:
Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ-ի գործունեությանը, ապա Բլեյանը նկատեց, որ ՀՀԿ-ն համախմբել է իր ողջ հնարավորությունները, և դա նշանակում է, որ անհանգստանում է. «Նա տեսնում է, որ քաղաքական դաշտն այլ է, որ այլևս 2007-ը չէ, երբ ամեն ինչ ծրագրված էր»:

Prosperous Armenia Party is Opposition and Robert Kocharian Won't Return, Believes Bleyan
This year's parliamentary elections will essentially differ from the 2007 parliamentary elections. There wasn't an opposition as such, that could change anything — everything was predictable. There was a small surprise with respect to the Heritage Party, which "practically didn't change anything," former education minister, Mkhitar Sebastatsi Educational Complex principal Ashot Bleyan told the online version of local daily Aravot.
"Now not only is there an opposition, but also it's now a political force that's independent and is trying to gather the maximum number of votes in parliament. Also opposition is the Prosperous Armenia Party," he said.
The former education minister didn't believe that Armenia's second president, Robert Kocharian, will return to politics. According to him, Vartan Oskanian's Prosperous Armenia Party membership puts an end to such thoughts.
As for the ruling Republican Party of Armenia's (HHK) activities, Bleyan has noticed that HHK has gathered its entire arsenal and this means that it's worried. "It sees that the political field is different, that it's no longer 2007, when everything was planned."