Գալուստ Սահակյանը բազմիցս է տեսել` ինչպես են պատգամավորները քվեարկում մեկը մյուսի փոխարեն
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը բազմիցս տեսել է, թե ինչպես են պատգամավորներն ԱԺ-ում քվեարկում մեկը մյուսի փոխարեն: Այս մասին նա ասել է այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 9-ին ԱԺ հերթական նիստում պատգամավորներ Արա Բաբլոյանի, Հերմինե Նաղդալյանի, Գագիկ Մելիքյանի և Արեգ Ղուկասյանի կողմից ԱԺ կանոնակարգի խախտում թույլ տալու` բացակա պատգամավորների փոխարեն քվեարկելու մասին գրությունն ուղարկվել էր ՀՔԾ, որն էլ, իր հերթին, գրությամբ դիմել էր ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանին: Արդյունքում` ուրիշի փոխարեն քվեարկողերը որևէ տույժի չենթարկվեցին:
«Բոլոր խմբակցություններում էլ դեպքից դեպք լինում է: Դա է պատճառը, որ օրենքում տրված են այդ խախտումները հաղթահարելու բոլոր սցենարները», - ասել է Սահակյանը:
«Մամուլով էլ գնում է, թե  ԱԺ նախագահը չպատժեց և այլն և այլն: ԱԺ նախագահը նման լիազորություններ չունի և քվեարկությունն էլ օրենքով ֆիքսված է որպես խախտում, այլ ոչ կեղծ քվեարկություն: Օրենքի ամբողջ տրամաբանությունն էլ նա է, որ նման դեպքերում ինքը, ԱԺ-ն պիտի հաղթահարի, ու պիտի խնդրեմ, որ նայեք կանոնակարգի 56 և 61 հոդվածները», - ասել է պատգամավորը:

Galust Sahakyan has Repeatedly Seen Armenian Lawmakers Voting for Others
Head of the Republican Party of Armenia parliamentary faction Galust Sahakyan at a press conference in Yerevan today confessed to repeatedly seeing lawmakers voting for others in parliament.
Recall, an application was submitted to Armenia's Special Investigation Service (SIS) to file proceedings against Republican Party of Armenia lawmakers Gagik Melikyan, Hermineh Naghdalyan, Areg Ghukasyan and Ara Babloyan for voting for absent lawmakers at a parliamentary sitting on Feb. 9. The SIS, in turn, appealed in writing to National Assembly chair Samvel Nikoyan, who, however, decided not to apply punitive measures to the lawmakers in question.
"It happens from one case to the next in all the factions. It's the reason why all the possible scenarios of overcoming these breaches are inscribed in law," he said.
"And the press writes that the National Assembly chair didn't punish and so on and so forth. The National Assembly chair doesn't have the authority, and the voting is fixed by law as a breach and not a false voting. The entire logic of the law is that in such cases, the National Assembly has to win, and I have to ask that you look at Article 56 and 61 of the rules of procedure," he said.