Թուրքիայի կաշառքները և Սարկոզիի ռիսկը, Մանոյանը կատարվածը աշխարհի վերջ չի համարում
Այս փետրվարը ընդհանուր առմամբ լավ ամիս չի եղել Հայաստանի խնդիրների համար, համոզված է Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության Բյուրոյի Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի տնօրեն Կիրո Մանոյանը` նշելով, որ սրանով «աշխարհի վերջը չի եկել»:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսելով երեկ Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի կողմից Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը հակասահմանադրական ճանաչելու փաստի մասին` բանախոսը հիշեցրել է, որ ինքը դեռ վաղուց զգուշացրել էր՝ եթե Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը հակասահմանադրական համարի օրինագիծը, ապա սա չի լինի աշխարհի վերջը:
«Լավ լուրը այդ է», - հայտարարել է Մանոյանը:
Նրա հավաստմամբ` այս անգամ հաղթեցին Թուրքիայի քաղաքական ճնշումները, սպառնալիքներն ու կաշառքները, ինչը պատիվ չի բերում Ֆրանսիային:
«Սա Թուրքիային սիրաշահելու հարց էր ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլև մի շարք երկրների համար: Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդում կան մարդիկ, ովքեր այսօր մաս են կազմում թրքամետ կազմակերպությունների, ու կամ նախկին քաղաքական գործիչներ՝ իրավաբաններ, ովքեր դեմ են քվեարկել այս նախագծին»,- ասել է նա:
Ֆրանսիայի կողմից այս ամենը քաղաքական խաղ չէր լինել, վստահ է Մանոյանը:
«Անգամ մեր ԱԺ-ն 12 ժամ չի քննարկել Ցեղասպանության հարցը, իսկ Ֆրանսիայնում այն քննարկվել է շուրջ 12 ժամ, ինչը թույլ է տալիս հավատալ, որ Սարկոզին նման ռիսկի չէր գնա: Նոր գործընթացը երկար կտևի, իսկ Սարկոզին դժվար թե այսքան կարճ ժամանակում հասցնի այս հարցին վերջնական լուծում տալ», - ասել է Մանոյանն ու ընդգծել, որ պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ ու մի օր,ի վերջո, կգա քաղաքական հարմար այն պահը, որ կընդունվի Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Մանոյանը նաև նշել է, որ Ֆրանսիայի հայ համայնքը ևս վստահեցրել է, որ ամեն կերպ հասնելու է այս օրինագծի ընդունմանը:

Turkey's Bribes and Sarkozy's Risk: Manoyan Convinced French Court Ruling Not End of the World
This February generally hasn't been a good month for Armenia's issues, said Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D) Armenian Cause Bureau Director Giro Manoyan at a press conference in Yerevan today, adding, however, that "it's not the end of the world."
Weighing in on the French Constitutional Council ruling that determined a bill penalizing denial of the Armenian Genocide was unconstitutional, Manoyan recalled that he had cautioned a while ago that if the French court deems the bill unconstitutional, it wouldn't be the end of the world.
"That's the good news," he said.
According to Manoyan, political pressure, threats and bribes from Turkey won this time, which, however, don't bring honor to France.
"This was a matter of warming up to Turkey for not only France, but also a number of countries. There are people in France's Constitutional Council who today are part of pro-Turkish organizations or former politicians, human rights attorneys who voted against the bill," he said.
Manoyan is certain this wouldn't be a political game by France.
"Even Armenia's National Assembly didn't discuss the genocide issue for 12 hours, while in France it was discussed for about 12 hours, which allows us to believe that Sarkozy wouldn't take such a risk. The new process will take a long time, and it's unlikely that Sarkozy will manage to give a final solution to this issue in such a short period of time," he said, adding that Armenians should work toward this aim so that one day, finally, a politically suitable time will come when a law criminalizing genocide denial will be adopted.
The Armenian Cause Bureau director added that the Armenian community of France has assured them that it will do everything possible for the bill to be adopted.