Պատգամավորը բացատրել է` ինչու չի արտասանելու բարոյականություն բառը
Այն, ինչ տեղի է ունենում Ազգային ժողովում այս տարվա առաջին երկու քառօրյաների ընթացքում, պետք է մտահոգի բոլորին: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է «Ժառանգություն» խմբակցություն պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը:
Նա, մասնավորապես, քննադատել է երեկ ԱԺ-ում ընդունված «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի» մասին օրենքի ընդունմանը, որի հիմնական կետերից մեկի համաձայն, ՀՀ զինված ուժերը կարող են օգտագործվել արտակարգ դրության ժամանակ:
Ալավերդյանը նշել է, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին բանակի ներգրավվածությունը հստակ օրենքից դուրս էր:
«Հիմա մենք ուզում ենք մի օրենք, որ ասենք` այն ժամանակ դա անօրինական էր, որովհետև օրենք չկար: Օրենքը պետք է բխի ժողովրդավարական, իրավական և համընդհանուր համերաշխության սկզբունքներից», - ասել է Ալավերդյանը:
Պատգամավորը կարծիք է հայտնել, որ ներկայիս` 4-րդ գումարման Ազգային ժողովում ընդունվել են օրենքներ, որոնք ոտնահարում են մարդու իրավունքները:
«Այսօր Հայաստանում անօրինականության, օրինազանցության աղբյուրը իշխանությունն է, այն իշխանությունը, որը կոչված է օրինականությունը պահպանել», - ասել է պատգամավորը:
Նա հավելել է, որ այն մարդիկ, ովքեր խոսում են բարոյականությունից, հայտնաբերված են որպես օրինազանցություն անողներ, այդ իսկ պատճառով ինքն այսուհետ փորձելու է ավելի քիչ օգտագործել բարոյականություն բառը:

Armenian MP Critical of Parliament, Explains Why She Will No Longer Use the Word 'Ethics'
That which is happening in the National Assembly during the 2 four-day sessions so far this year should concern everyone, said Heritage Party MP Larisa Alaverdyan, speaking to journalists in parliament today.
The opposition lawmaker particularly criticized the bill on emergency rule adopted by parliament yesterday, whereby the president can turn to the military for help if police and other security forces are unable to maintain order during a state of emergency.
Alaverdyan mentioned that the army's involvement on Mar. 1, 2008, was clearly outside of the confines of the law.
"Now we want a law so that we can say then was illegal because there was no law. Legislation has to stem from the principles of democracy, legality, and universal solidarity," she said.
In her opinion, the current fourth convocation of the National Assembly has adopted laws which violate human rights.
"In Armenia today, the source of illegality and transgression are the ruling authorities — authorities who have been called to maintain legality," she said.
Alaverdyan added, those who speak of ethics are the ones who engage in illegal acts, so for this reason she will try to use the word "ethics" less from now on.