36 ժամ ճանապարհին. Իրական պատմություն` Ստամբուլ-Երևան ավտոբուսից
Թուրքական IMC հեռուստաալիքի խմբագիր Արիս Նալջիի նախաձեռնությամբ Հայաստանից Թուրքիա և հակառակ ուղղությամբ ճամփորդող քաղաքացիների մասին պատմող փաստագրական ֆիլմ է նկարահանվել: ««Ավտոբուս». Լրագրություն շարժման մեջ» ծրագրի շնորհիվ ֆիլմի ռեժիսոր և նախագծի համակարգող Արիս Նալջին ներկայացրել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև փակ սահմանի պատճառով 36 ժամ տևող ճանապարհի ուղևորների պատմությունները:
«44 ուղևորներ, 36 ժամ, մեկ մեծ ընտանիք… Թուրքիա և Հայաստան… Երկու փակ երկրներ: Երկու հեռու հարևաններ: Ողջ պատմության ընթացքում այս երկու ազգերը կիսել են միևնույն հողը: Այսօր այս երկու ազգերը, անգամ կողք կողքի ապրելով, արհամարհում են միմյանց: Այս փաստագրական ֆիլմը փորձ է արել նկարագրել ավտոբուսների այն ուղևորների և վարորդների պատմությունները, որոնք Երևան են մեկնում ամեն շաբաթ», - պատմել է ֆիլմի հեղինակը:
Ըստ Արիս Նալջիի` ֆիլմը նախատեսվում է ցուցադրել Ստամբուլում, Երևանում և Բելգիայում, ֆիլմի ցուցադրությունը հնարավոր է նաև Ֆրանսիայում:
Հեղինակներն արդեն դիմել են մի շարք փառատոնների` ֆիլմը ծրագրերում ընդգրկելու և ավելի լայն հանդիսատեսին ներկայացնելու համար: Փառատոններից հետո ֆիլմը կցուցադրվի նաև թուրքական հեռուստաալիքներով:
Արիս Նալջին պատմել է, որ Ֆիլմի նկարահանող խումբը պատրաստվում է նաև ճանապարհին արված լուսանկարների ցուցահանդեսներ կազմակերպել Ստամբուլում և Գյումրիում:
Մեզ հետ զրույցում ֆիլմի հեղինակը պատմել է նաև «Ավտոբուսի» հերոսներ հայ և իրանցի սիրեցյալների պատմությունը. «Հայաստանցի բուժքույր Անահիտը և իրանցի բանվոր Հալիլը հանդիպել են երկու տարի առաջ Թուրքիայում: Անահիտը Թուրքիա է մեկնել աշխատանք փնտրելու նպատակով, և արդեն 6 տարի է` աշխատում է որպես բուժքույր, որպեսզի իր երեխաները կարողանան սովորել Հայաստանում: Նա խնամում է տարեց մարդկանց` ողջ գիշեր հոգ տանելով նրանց մասին: Որպես էժան աշխատուժ նա անում է այն գործը, որից ուրիշները հրաժարվում են, սակայն չի բողոքում: Այժմ նրա դուրստրը երեխայի է սպասում, և տիկին Անահիտը գալիս էր Հայաստան` իր թոռնիկին տեսնելու համար:
Հալիլի պատմությունը բոլորովին այլ է: Նա քրիստոնյա իրանցի է: Առաջինն էր, ով բարձրացավ ավտոբուս: Նա զբաղեցրեց 19-րդ նստատեղը, և կողքով անցնող յուրաքանչյուր ուղևոր ուշադիր նայում էր, թե ինչ է տղամարդը կարդում: Թվաց, թե նա Ղուրան է կարդում: Հետո պարզվեց, որ դա Ավետարան էր` պարսկերենով:
Հալիլը ցանկանում էր պատմել մեզ իր պատմությունը, բայց վախենում էր: Իրանում քրիստոնյա լինելու պատճառով  Հալիլը փախել է Ահմադինեժադի ռեժիմից:
«Իրանում քրիստոնյա լինել կարելի է միայն մի ազգային փոքրամասնությանը` հայերին: Եթե դու պարսիկ ես, և ոչ մահմեդական, քո հետ շատ ավելի վատ են վարվում, քան այլ ազգային փոքրամասնությունենրի», - պատմել է նա: Իրանական ռեժիմից փախչելիս` Հալիլը այնտեղ է թողել իր երեխաներին: Նրանք մահմեդական են դարձել, բայց Հալիլը չի կարողանում փոխել հավատքը: Ողջ ճամփորդության ընթացքում նա չէր դադարում Ավետարան կարդալ»:
Վավերագրական ֆիլմում ևս մի քանի մարդկանց պատմություններ են ներկայացված: Հիմնականում մարդիկ ստիպված են ավտոբուսով երկարատև և հոգնեցուցիչ ուղևորություն կատարել, քանի որ չեն կարող իրենց թույլ տալ ինքնաթիռի տոմսի գումար վճարել: Բաց սահմանների դեպքում այդ ճանապարհը կկրճատվեր մոտ 2,5 անգամ:
Նշենք, որ ֆիլմը պատրաստվել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Կոնսորցիումի կողմից: Կոնսորցիումի կազմում ընդգրկված են Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը, Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնը և Երևանի մամուլի ակումբը:

"44 passengers, 36 hours, one big family… Turkey and Armenia… Two closed countries. Two distant neighbors. Throughout history, those two nations have shared the same land. Nowadays, those two nations, though living side by side, ignore each other," said Aris Nalci, the filmmaker and project coordinator of a new documentary project that traces the lives and stories of the passengers and drivers of buses that travel between Yerevan and Istanbul each week. Because of the closed border between the two countries, a one-way trip takes 36 hours and goes through Georgia.
"The main objective of the project is to shed some light on the challenges faced by the Armenian immigrants that come to Turkey through Georgia and to raise awareness about the problems related specifically to the journey between Turkey and Armenia," said the filmmaker.
The film, "Bus: A Mobility Reporting Project," will be screened in Istanbul, Yerevan, Belgium and perhaps also in France. The team behind the project has also submitted the film to several festivals with the aim of attracting a broader audience. After it does the film festival circuit, the film will be broadcast on Turkish television. There are also plans to organize photography exhibits in Istanbul and Gyumri of the photos taken on the trip.
Speaking to Epress.am, Nalci describes the story of one couple on the bus and in the film: "A nurse originally from Armenia, Anahid, and an Iranian labourer, Halil, met two years ago in Turkey. Anahid migrated to Turkey to look for work, and it's been 6 years that she's been living in Turkey and working as a nurse, so that her children can study in Armenia. She takes care of the elderly by staying with them overnight and helping them the best way she can. As a cheap labourer, she does the work that others refuse to do, but she doesn't complain. Her daughter is now expecting a child, which is why Anahid was coming to Armenia, to see her daughter.
"Halil’s story is totally different. He is Christian Iranian. He was the first one to get on the bus. He took seat No. 19 and each passenger that passed him looked closely at what he was reading. We too were dumbstruck. We thought he was reading the Koran in a bus going to Armenia. But no, actually he was reading the Bible in Farsi.
"Halil wanted to tell us his story but was afraid. Being Christian in Iran, he tells us that he ran away from Ahmadinejad’s regime.
“'To be Christian in Iran is only official for one minority group: the Armenians. If you are Iranian and not Muslim you are more mistreated than the member of a minority group,' he told us. By fleeing the regime in Iran, he left his children behind him. They became Muslim but Halil couldn’t convert. He didn’t want to convert. During the entire trip he didn't put down his Bible."
Described in the film are the stories of other passengers, mainly people who are forced to take the long and tedious trip by bus since they are unable to afford the more expensive airfare. If the border between Armenia and Turkey was open, this same trip would be reduced by 2.5 times.
"Bus: A Mobility Reporting Project" was produced through the USAID-funded Support to Armenia-Turkey Rapprochement project implemented by the Consortium, which includes Eurasia Partnership Foundation, Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia, International Center for Human Development and Yerevan Press Club.