Աշխարհում խմելու ջուրը չի հերիքում. ՄԱԿ
ՄԱԿ-ի տվյալներով, ջրային ռեսուրսների խնդիրն այնքան հիվանդագին է դառնում, որ անհրաժեշտ է արմատական լուծման ճանապարհներ գտնել:
Համապատասխան զեկույցը նախօրեին ներկայացվել է Ջրային ռեսուրսների  համաշխարհային Ֆորումին, որն իր աշխատանքներն է սկսում այսօր Մարսել քաղաքում:
Զեկույցում մասնավորապես նշվում է, որ Ասիայում բնակվում է երկրագնդի բնակչության 60%-ը, որին հասանելի է երկրագնդի ջրային ռեսուրսների մեկ երրորդը:
Խնդիրը բարդանում է եղանակային պայմանների փոփոխության, երկրագնդի աճող բնակչության սննդի սպառման անհրաժեշտության և հիգիենայի պարագաների պատճառով:
Փորձագետների գնահատականներով` 2050 թվականին արդյունաբերական արտադրանքի սպառումը կաճի 70%-ով: Գյուղատնտեսական նպատակներով օգտագործվող ջրի գլոբալ սպառումը կմեծանա 19% -ով և կանդրադառնա աշխարհի խմելու ջրի ռեսուրսների 90%-ի վրա:
Փորձագետները նշում են, որ այս թվերը վերջնական չեն և ջրի անհրաժեշտությունը կարող է էլ ավելի մեծանալ:
Ինչպես հաղորդում են ՄԱԿ-ը, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, այժմ խմելու ջուրը հասանելի է աշխարհի բնակչության 89%-ին, սակայն վաղ է հաղթանակ տոնել, քանի որ մոտ 800 մլն մարդ նախկինի պես ստիպված է բավարարվել աղտոտված աղբյուրներից:

ООН: В мире остро не хватает питьевой воды
По данным ООН, проблема доступа к водным ресурсам стала настолько болезненной, что требует радикального переосмысления подходов к ее решению.
Соответствующий доклад был представлен накануне Всемирного форума по водным ресурсам, который начинает свою работу в понедельник во французском Марселе.
В докладе в частности отмечается, что в Азии проживает 60% населения земного шара, которое имеет доступ лишь к трети водных ресурсов планеты.
Проблема осложняется изменением климата, увеличением потребности в продуктах питания и средствах гигиены растущего населения планеты.
По оценкам экспертов, к 2050 году потребность в продовольствии вырастет на 70%. Глобальное потребление воды для нужд сельского хозяйства возрастет по меньшей мере на 19% и коснется почти 90% мировых ресурсов пресной воды.
Эксперты замечают, что эти цифры не окончательные, и потребность в воде может увеличиться еще сильнее.
Как сообщают организации ООН - ЮНИСЕФ и ВОЗ (Всемирная организация здравоохранения), сейчас 89% мирового населения имеет доступ к питьевой воде, однако победу праздновать рано, поскольку почти 800 млн человек (40% из них проживают в Африке южнее Сахары) по-прежнему вынуждены довольствоваться загрязненными источниками.