ՖՈՏՈՇԱՐՔ - 115 պատանի, 115 մեխակ` Եղիշե Չարենցի 115-ամյակին
Երևանի տարբեր վարչական շրջանների դպրոցների 115 պատանիներ այսօր 115 մեխակներ են դրել Եղիշե Չարենցի հուշահամալիրին՝ նրա ծննդյան 115-ամյակի կապակցությամբ:
«Լավ կլիներ, իհարկե, որ բոլոր տղաները գանգրահեր լինեին, նույնիսկ հումոր արեցին, թե հիմա կա գանգրացնելու հնարը, բայց թե հայ տղային չես տանի արհեստականորեն գանգրացնելու՝ ովքեր գանգրահեր են,ովքեր էլ ոչ, միևնույն է մասնակցելու են: Մտահաղացումը Երևանի Քաղաքապետարանի կրթության բաժինն է: Ընտրությունը կատարվել է տարբեր դպրոցների պատանիների շրջանում:
Պատվիրվել էին վերնազգեստներ՝ չարենցյան տողերով ու կեպիներ` Չարենց 115 գրությամբ, սակայն, որպեսզի երեխաները չմրսեն, մտածեցինք «Գանգրահեր տղայի» կերպարով նշանավորել այս օրը: Չարենցը պատվիրել է ամուր պահել մեր երկիրը, մենք էլ տեր ենք այդ պատգամին ու երթով հաստատում ենք այն», -Epress.am- ի հետ զրույցում ասել է Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետի տեղակալ Սիլվա Աչոյանը:
Եղիշե Չարենցի Տուն-թանգարանից մեկնարկած երթին մասնակցում էին Գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը, քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներ, հանրակրթական դպրոցների ուսուցիչներ ու աշակերտներ:
Ի դեպ՝ չարենցյան «գանգրահեր տղաների» հետ հուշահամալիր էին շարժվում նաև տարբեր դպրոցների աշակերտուհիներ:
«Աղջիկներին ասել էինք, որ հնարավորինս քիչ երևան երթի ընթացքում, սակայն, ինչպես տեսնում եք՝ միացել են իրենց դասընկեր գանգրահեր տղաներին», - ասել է Աչոյանը և հավելել, որ նմանատիպ միջոցառումներով Չարենցը ոչ թե կտարալուծվի, այլ կամբողջանա երեխաների մեջ:

From different Yerevan administrative districts, 115 youth today laid 115 carnation flowers at the monument dedicated to Armenian poet Yeghishe Charents, who would've been 115 years old today.
"It would be good, of course, if all the boys were curly-haired — they even joked that it's now possible to get curls, but you wouldn't take an Armenian boy to get a fake perm... whoever is curly-haired and whoever isn't, it doesn't matter, will participate. Yerevan City Hall's education department conceived . The selection was made among youth from different schools.
"Outfits with lines from Charent's poems and caps with Charents 115 were ordered, but so the children don't get cold , we thought to mark the day with 'Curly-Haired Boy' . Charents prescribed that we should keep our country strong, and we are following that message and affirming it with a march," deputy chair of the Department of General Education at Yerevan City Hall Silva Achoyan told Epress.am.
Participating in the march which began from Charents' house-museum were president of the Writers' Union of Armenia Levon Ananyan, municipality representatives, and public school teachers and students.
Also joining the march of "curly-haired boys" to the monument were also female students.
"We told the girls to be seen as little as possible in the march, but, as you can see, they've joined their fellow curly-haired male classmates," said Achoyan, adding that through such events Charents won't be forgotten but will become alive for students.