Ադրբեջանում կհատուցեն Խորհրդային տարիներին կորցրած գումարները
Ադրբեջանը փոխհատուցում կվճարի այն անձանց, ովքեր 20 տարի առաջ` Խորհրդային բանկային համակարգի փլուզումից հետո, կորցրել են խնայված գումարները: Նման հրամանագիր է ստորագրել երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Այն մարդիկ, ովքեր հաշիվներ ունեին Խորհրդային միության խնայբանկերի Ադրբեջանական մասնաճյուղերում կարող են դիմել Kapital Bank ASC մինչ տարվա ավարտը` իրենց փոխհատուցումը ստանալու համար:
Իշխանությունները մոտ 400 մլն մանաթ կծախսեն (509 մլն դոլար) վերադարձնելու համար Խորհրդային տարիներին կորած 4,8 միլիարդ ռուբլին, ասել է Տնտեսական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Քուբադ Իբադօղլուն` մեջբերելով հետազոտական խմբի գնահատականները:

Home / Armenia / Azerbaijan Vow to Pay Out Compensation for Lost Soviet-Era Savings
Azerbaijan will compensate depositors who lost their savings when the Soviet banking system collapsed two decades ago, according to a government decree signed by President Ilham Aliyev yesterday, Bloomberg reports.
People who held retail accounts at the Azeri branch of the Soviet Union’s savings bank can apply to Kapital Bank ASC for compensation by the end of this year, the government said in the decree, published by the country’s state news service Azartac.
The authorities will spend 400 million manat ($509 million) to 500 million manat to return 4.8 billion Soviet-era rubles of lost savings, said Qubad Ibadoglu, head of the Center for Economic Studies in the Azeri capital, Baku, citing the research group’s estimates.