ՀՀԿ-ի ցուցակում ընդգրկված Մարգարիտ Եսայանն այլևս «Առավոտի» լրագրող չէ
Օրերս ՀՀԿ շարքերը համալրած և ՀՀԿ համամասնական ցուցակի 26-րդ հորիզոնականում գտնվող Մարգարիտ Եսայանն այլևս «Առավոտ» օրաթերթի լրագրող չէ: Այս մասին henaran.am-ի հետ զրույցում ասել է թերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանը` նշելով, որ «Առավոտում» աշխատող լրագրողները պետք է անկուսակցական լինեն և նրանք բոլորը գիտեն այդ մասին:
«Հարցը այստեղ Հանրապետականը չէ, պատկերացրեք` ես Դաշնակցական եմ և խմբագրական եմ գրում: Այդ դեպքում դուք որպես ընթերցող կմտածեք ոչ թե որպես լրագրող եմ գրել, այլ որպես կուսակցական»,- ասել է Արամ Աբրահամյանը:
Վերջինիս խոսքով` անկախ ընտրության արդյունքներից` Եսայանը չի աշխատի «Առավոտում»: Չնայած այս ամենին, ըստ «Առավոտի» գլխավոր խմբագրի` Մարգարիտ Եսայանը մնում է իր ամենամտերիմ բարեկամներից մեկը:
Մարգարիտ Եսայանը henaran.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ առանց «Առավոտի» իր կյանքը չի պատկերացնում, բայց համաձայն է խմբագրի այն տեսակետին, որ երբ մարդ զբաղվում է քաղաքական գործունեությամբ, պիտի թողնի լրատվությունը: «Իհարկե, Արամը էլի իմ բարեկամն է, իմ մտերիմն է, իմ ընկերն է, իմ խորհրդատուն է»,- ասել Մարգարիտ Եսայանը:
Այն հարցին, թե որտեղ է մտադիր աշխատել, Եսայանն ասել է. «Ես կարծում եմ, որ ՀՀԿ-ն մայիսի 6-ին ստանալու է ձայների մեծամասնությունը, և ես կընտրվեմ պատգամավոր, կաշխատեմ խորհրդարանում»:

Recent Republican Party of Armenia (HHK) member Margarit Yesayan (pictured), 26th on the HHK’s list of candidates contesting a parliamentary seat on a party-list basis, is no longer a reporter with local daily Aravot, the newspaper’s chief editor, Aram Abrahamyan, informed Henaran Press Club, adding that Aravot reporters have to have no political party affiliations, of which they are aware.
“The issue is not [being a] Republican. Imagine, I’m a Dashnak [Armenian Revolutionary Federation member] and I write editorials. In this case, you as readers would think I’m writing not as a reporter but as a party member,” he said.
Regardless of the outcome of the elections, he said, Yesayan no longer works at Aravot. Despite this, Abrahamyan continued, Yesayan remains one of his closest friends.
The former reporter told Henaran Press Club that she can’t imagine her life without Aravot, but she agrees with the editor’s view that when one is engaged in politics, she should leave journalism. “Of course, Aram is still my friend, my confidante, my consultant,” she said.
Asked where she intends to work, Yesayan said, “I think that HHK will receive the majority of votes on May 6 [election day] and I will be elected as a deputy and will work in parliament.”