Ինչու «ամուսնացան» «Ազատ դեմոկրատները» և «Ժառանգությունը». կարծիք
Քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը, անդրադառնալով «Ժառանգություն» կուսակցության երեկ հրապարակած համամասնական ցուցակին, կարծիք է հայտնել, որ ցուցակով «Ժառանգությունը» ու «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունները «ամուսնացան» «Ժառանգության» կամքից անկախ:
Ըստ քաղտեխնոլոգի` միայն մի պատճառ կա, թե ինչու երկու կուսակցությունները դաշինք չկազմեցին, այլ հանդես եկան մեկ ցուցակով. դաշինքի դեպքում քաղաքական ուժերը ստիպված են հաղթահարել 7%-ի շեմը, միասնական ցուցակի 5%-ի փոխարեն:
Ներկայացված ցուցակը, ըստ քաղտեխնոլոգի, «Ազատ դեմոկրատններն» են` «Ժառանգության» անվան տակ, և շատ բնական է, որ «Ժառանգության» ակտիվ անդամները դժգոհ են ցուցակից:
«Ամենագրավիչը «Ժառանգության» մեջ դա նրա խմբակցությունն էր, այն էլ` ոչ ամբողջ խմբակցութունը` 4-5 հոգի: Իսկ ցուցակում այդ պատգամավորներից Լարիսա Ալավերդյանը, Արմեն Մարտիրոսյանը նույնիսկ առաջին 10-յակում չկան», - ասել է Արմեն Բադալյանը` անտրամաբանական համարելով նման ցուցակի կազմումը:
Ըստ քաղաքագետի` միասնական ցուցակից մեծ օգուտներ չի քաղի նաև «Ազատ Դեմոկրատներ» կուսակցությունը:
««Ազատ դեմոկրատները» վիրտուալ կուսակցություններից է, որոնց մենք տեսնում ենք մենակ ինտերնետում, մամուլում, կուսակցությունը ուզում է մտնել խորհրդարան` «Ժառանգության» միջոցով», - ասել է Բադլյանը:

The Marriage of Heritage Party and Free Democrats: Opinion
The Heritage Party and the Free Democrats party "got married" independent of the will of the Heritage Party, believes political analyst Armen Badalyan, referring to the two parties' joint list of parliamentary candidates under the proportional system made public on Sunday.
According to Badalyan, there's only one reason why the two opposition parties didn't form an alliance, but rather choose to enter the parliamentary race on a joint list: as an alliance, the parties would be forced to overcome the 7% threshold while running in the elections on a joint list will enable them to overcome a 5% threshold in order to secure parliamentary seats.
The final list, according to the analyst, is the Free Democrats party under the Heritage Party's name and it's quite natural that active Heritage Party members are dissatisfied with the list.
"What drew attention the most in the Heritage Party was its faction — and not its entire faction, but 4–5 people. And from those MPs, Larisa Alaverdyan and Armen Martirosyan aren't even in the top 10 on the list," he said, considering such a list to be illogical.
According to him, the Free Democrats won't gain much advantage out of the proportional list either.
"The Free Democrats is as virtual party, which we see only in the internet and in the press. The party wants to enter parliament through the Heritage Party," he surmised.