«Ստի ու կեղծիքի ենք ականատես». Արտակ Նազարյանի գործով վկան հրաժարվել է ցուցմունքից
2010 թվականի հուլիսի 27-ին Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասում զոհված լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի գործով այսօրվա դատական նիստի ժամանակ հարցաքննվել են երկու վկաներ, որոնցից մեկը` Արտակ Հովհաննիսյանը, այսօրվա նիստում իր  ցուցմունք տալու ժամանակ, նշել է, որ ինքը չի մասնակցել որևէ քննչական գործողության, իսկ մյուսը` Ռաֆայել Էվոյանը, դատարանում պատմել է դեպքերի մասին, որոնք կապ չունեն իր նախաքննական ցուցմունքի հետ: Այս մասին դատական նիստից հետո Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, Հելսինկյան ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Ռուբեն Մարտիրոսյանը:
«Արտակ Հովհաննիսյանը հրաժարվել է  քրեական գործում առկա վեց արձանագրություններից: Դրանցից մեկում ասվում է, որ իբրև թե նա եղել է որպես ընթերակա, մյուսում գրված է, որ նա մասնակցել է Արտակ Նազարյանի իրերի, բջջային հեռախոսի հանձնմանը, մի այլ տեղում էլ գրված է, որ մասնակցել է այլ զինվորների բջջային հեռախոսների հանձնմանը: Սակայն ինչպես նա հայտնեց դատարանում, ինքը չի մասնակցել ոչ մի քննչական գործողության և տեղյակ չէ` ինչի մասին է գրել քննիչը, և նա չի ճանաչում քննիչին, որը կազմել է այդ արձանագրությունները», - տեղեկացրել է  Ռուբեն Մարտիրոսյանը:
Մարտիրոսյանի խոսքով` վկա Ռաֆայել Էվոյանն էլ նշել է, որ ինքն այլ բան է պատմել, սակայն քննիչ Լևոն Պողոսյանն իրեն ասել է` «գրի, որ ընթերցել ես, ստորագրի ու գնա ծառայության»:
Վկան դատարանում ասել է, որ այն, ինչ գրված է իր նախաքննական ցուցմունքում կեղծ է, և դրանք իր խոսքերը չեն:
Մարտիրոսյանը նաև տեղեկացրել է, որ մեղադրող դատախազ Հարություն Հարությունյանը վկայի այս հայտարարությունից հետո ասել է, որ «վկան երեք ամիս եղել է կալանքի տակ և հիմա գողական է գնում», այդ պատճառով սուտ ցուցմունք է  տալիս:
Ռուբեն Մարտիրոսյանն էլ դատախազին պատասխանել է. «Քեզ էլ որ կալանավորեն, դու էլ գողական կգնաս: Քո տեղը կալանավայրն է, ոչ թե մեղադրողի աթոռը»:
Դատարանում վկան նաև հայտարարել է, որ Արտակ Նազարյանն ինքնասպան է եղել:
Երբ նրան հարցրել են, թե ինքը որտեղից գիտի, վկան պատմել է, որ իրեն այդ մասին ասել է քննիչ Պողոսյանը` ցույց տալով մահացած Արտակ Նազարյանի լուսանկարները ու բացատրելով, որ դա ինքնասպանություն է եղել:
Այս ամենը հիմք ընդունելով` տուժող կողմը դատախազին ինքնաբացարկի միջնորդութուն է ներկայացրել: Դատավոր Սամվել Մարդանյանն այդ միջնորդության որոշումը կհայտնի հաջորդ դատական նիստի ժամանակ, որը նշանակել է մարտի 27-ին, ժամը 12 :00-ին:
«Ելնելով վկա Արտակ Հովհաննիսյանի ցուցմունքից` կարելի է ասել, որ նախաքննության ժամանակ առնվազն վեց կեղծ արձանագրություն են կազմել: Եվ վստահ ենք, որ հաջորդ դատական նիստերին նորանոր ապօրինություններ կբացահայտվեն: Քրեական գործի ցանկացած էջ բացելիս ստի ու կեղծիքի ենք ականատես լինում», - ասել է Ռուբեն Մարտիրոսյանը:

Witness in Artak Nazaryan Case Didn't Agree to Signing Any Pre-Trial Statements
Two witnesses were examined in a Tavush regional court on Tuesday  in the case of rifle platoon commander Artak Nazaryan, who died on a military base on Jul. 27, 2010 — Artak Hovhannisyan, who said that he wasn't involved in the investigation, and Rafayel Evoyan, who described incidents that had nothing to do with his pre-trial testimony. This news was conveyed to Epress.am by Helsinki Association for Human Rights representative Ruben Martirosyan (pictured, right), who is also representing the victim's legal successor in the case.
"Artak Hovhannisyan refused to sign off on six statements in the criminal case. In one of these it says he was an assistant; in another it says that he participated in handing over Artak Nazaryan's things, his mobile phone; and in another, it says that he participated in handing over the mobile phones of other soldiers. But as he said in the court, he didn't participate in any aspect of the investigation, he doesn't know what the investigator wrote about, and he doesn't know the investigator who wrote up those reports," said Martirosyan.
As described by the human rights lawyer, the other witness, Rafayel Evoyan, testified that he described something else, but investigator Levon Poghosyan told him, "Write that you've read it, sign it and go to the service."
The witness said in court that which is written in his pre-trial statement is untrue and those are not his words.
According to Martirosyan, state prosecutor Harutyun Harutyunyan, in response, said the witness was under pre-trial detention for three months and is becoming criminal-like, explaining this is why he's lying.
In court, the witness, Rafayel Evoyan, also said the victim had killed himself. When asked how he knows this, Evoyan said the investigator, Levon Poghosyan, told him, while showing him photos of the corpse and saying Artak Nazaryan committed suicide.
Taking all this as a basis, the victim's party made a motion for the judge to withdraw on the grounds that he is not impartial. Judge Samvel Mardanyan will state his ruling on the motion at the next court date, set for Mar. 27 at 12 pm.