Հեռուստաալիքը ստացել է Թուլուզի սպանությունների տեսագրությունը
Քաթարական «Ալ Ջազիրա» հեռուստաալիքի ֆրանսիական խմբագրությունը փոստով կոշտ սկավառակ է ստացել, որի վրա տեսագրված են ահաբեկիչ Մոհամեդ Մերահի կողմից իրականացված սպանությունների տեսարանները: Այս մասին մարտի 26-ին հայտնել է Reuters-ը:
Տեսաշարը նկարահանվել է հենց ահաբեկչի կողմից: Տեսանյութն ուղեկցվում է նաև իսլամիստական երգերով: «Ալ Ջազիրա»-ի աշխատակիցները սկավառակը ոստիկանությանն են փոխանցել: Դրա պարունակությունը չի հրապարակվել:
Le Parisien-ի փոխանցմամբ` նամակը ուղարկվել էր դեռ մարտի 21-ին, այն օրը, երբ Մերահը իր տանն էր գտնվում` շրջապատված ոստիկանության հատուկ ուժերով: Ոստիկանությունը կարծում է, որ նամակը կարող էր ուղարկված լինել կամ ահաբեկչի համախոհի, կամ հենց իր կողմից շրջափակման մեջ հայտնվելու նախօրերին:
Ավելի վաղ ահաբեկիչը հենց ինքն էր պատմել, որ նկարահանել է իր զոհերի սպանությունը France 24 հեռուստաալիք կատարած զանգի ընթացքում:
Մոհամեդ Մերահն իր վրա է վերցրել Թուլուզում կատարված սպանությունների պատասխանատվությունը: Ոստիկանության հետ բանակցությունների ընթացքում կասկածյալը հայտարարել էր, որ վրեժ էր լուծում պաղեստինցի երեխաների համար:
Հիշեցնենք, որ 23-ամյա ֆրանսիացի Մոհմաեդ Մերահը 2012 թվականի մարտին Ֆրանսիայի հարավում մի քանի սպանություններ էր իրագործել: Նրա զոհն են դարձել 7 մարդ. հրեական դպրոցի երեք աշակերտներ, դպրոցի ուսուցիչ ռաբինը և երեք զինվորականներ:

Home / Armenia / Toulouse Shooting: Video Sent To Al Jazeera Recorded By Mohamed Merah
Video footage filmed by the French gunman Mohamed Merah during his bloody shooting spree has been sent to the Al Jazeera television network in Paris, a police source said on Monday.
Al Jazeera received a computer memory drive containing a montage of footage accompanied by Islamist war songs, and sent the package on to police on Monday, the source close to the investigation told Reuters.
An Al Jazeera employee contacted by Reuters confirmed the report.
The package was dated Wednesday, March 21, the day that police surrounded Merah in his apartment in the southern city of Toulouse after a massive manhunt, according to a report in the Parisien daily newspaper.
French special forces shot the young Islamist the following day after a 30-hour siege.
“Investigators are trying to find out whether the letter was posted Tuesday night by Mohamed Merah himself or by an accomplice Wednesday morning,” the newspaper wrote.
Merah, who said he was inspired by al Qaeda, admitted to killing three soldiers, three Jewish children and a rabbi in a spate of shootings that sent shockwaves through France.
The Paris prosecutor in charge of the case said last week that the Merah had filmed each of the shootings, Reuters reports.