USAID-ը կօգնի օմբուդսմենի գրասենյակին ավելի հասանելի լինել քաղաքացիների համար
ԱՄՆ ՄԶԳ (USAID) հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջաթինդեր Չիման և Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը մարտի 29-ին ստորագրեցին Փոխըմբռնման հուշագիր: Միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ինչպես նաև Քաունթերփարթ ինթերնեշնլ կազմակերպության և Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցության Իրավունքի գերակայության նախաձեռնության (ABA ROLI) ներկայացուցիչները:
Հուշագրի շրջանակներում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կտրամադրի տեխնիկական օժանդակություն` Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի (ՄԻՊԳ), նրա վարչությունների և մարզային ստորաբաժանումների ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացման և տեսանելիության բարելավման նպատակով: ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կօժանդակի ՄԻՊԳ-ին հանրային իրազեկման բարձրացման ուղղությամբ, ինչպես նաև կօգնի ՄԻՊԳ-ին արդյունավետ արձագանքել թեժ գծի միջոցով ստացված քաղաքացիների բողոքներին:
Ըստ համաձայնագրի, ՄԻՊԳ-ը կբարելավի քաղաքացիների համար ծառայությունների հասանելիությունը, հատկապես մարզերում, և կամրապնդի հարաբերությունները Հայաստանի մարդու իրավունքների ոլորտի ընկերությունների հետ: ՄԻՊԳ-ը նաև գրասենյակային տարածք կտրամադրի ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից օժանդակվող իրավաբանական կլինիկաներին: Այս մասին հայտնում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից:

USAID to Assist Armenia's Human Rights Defender to Be More Accessible to Public
USAID/Armenia Mission Director Jatinder Cheema and the Human Rights Defender of Armenia Karen Andreasyan signed a Memorandum of Understanding at a ceremony held on Mar. 29. US Ambassador to Armenia John Heffern and representatives from Counterpart International and the American Bar Association Rule of Law Initiative (ABA ROLI) attended the event, according to a press release issued by the USAID Armenia office.
Within the framework of the memorandum, USAID will provide technical assistance to strengthen the institutional capacity and improve visibility of the Human Rights Defender’s Office (HRDO), its regional offices, and constituent departments. USAID will also assist the HRDO to raise public awareness and outreach as well as provide effective solutions for addressing citizens’ complaints through a public hotline.
As part of the agreement, the HRDO will improve access and services for citizens, particularly in the regions, and will develop stronger relationships with Armenia’s human rights community. HRDO will also provide office space on the HRDO premises to USAID-supported legal clinics.