Մաշտոցի պուրակի ակտիվիստներից պահանջում են «զերծ մնալ հակաիրավական գործողություններից»
ՀՀ ոստիկանությունն այսօր տարածած հայտարարությամբ զգուշացրել է Մաշտոցի պուրակում 1,5 ամիս բողոքի ակցիա անցկացնող ակտիվիստներին, որ վերջիններիս  մարտի 31-ին նախատեսված գործողությունները չեն պաշտպանվում հավաքների ազատությամբ:
Հիշեցնենք, որ ակտիվիստները պատրաստվում են մարտի 31-ին սեփական ջանքերով ապամոնտաժել պուրակում տեղադրված տաղավարները, ինչի մասին նրանք նամակով տեղեկացրել են ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին՝ պահանջելով աշխատանքների ժամանակ ապահովել հասարակական կարգի պահպանությունը և աշխատանքներ իրականացնող անձանց անվտանգությունը:
«Նշված ապօրինի գործողությունները կարող են որակվել որպես իրավախախտում և աոաջացնել օրենքով սահմանված պատասխանատվություն: Ոստիկանությունը կրկին հիշեցնում է, որ այդ տարածքում շինարարական աշխատանքներ կատարելու վերաբերյալ կայացված վարչական ակտը կարող է վիճարկվել միայն դատական կարգով: Այլ անձանց սահմանադրական իրավունքները սահմանափակող, այդ թվում՝ սեփականության իրավունքի իրացմանը խոչընդոտող և հասարակական կարգի պահպանությանն ու հասարակական անվտանգության ապահովմանը սպառնացող ցանկացած գործողություն դիտվելու է որպես սահմանված կարգի խախտում և օրենքով ամրագրված հիմքերի առկայության դեպքում կհանգեցնի հարկադրանքի կիրառման: Ոստիկանությունը մեկ անգամ ևս հորդորում և պահանջում է զերծ մնալ հակաիրավական գործողություններ կատարելուց, սադրանքներից և իրավիճակի անհարկի սրումից», - ասված է ոստիկանության հայտարարության մեջ:

Armenian police in a statement issued Thursday warned the activists who for one-and-a-half months have been protesting shop construction in a downtown Yerevan park that the actions they have planned for Mar. 31 are not protected by the freedom of assembly.
Recall, environmental and civic activists two days ago issued an open letter to RA Police Chief Vladimir Gasparyan, informing him that they will be dismantling the kiosks in Mashtots Park themselves on Mar. 31 at 1 pm. In the letter, they also asked him to ensure not only the maintenance of public order while they carry out their demolition work, but also the safety of those carrying out the work.
“The noted lawless acts might be considered legal offenses and elicit a response as defined by law. The police once again recall that the administrative act established on implementing construction work in this area can be disputed only in court. Any action that restricts the constitutional rights of others, including obstructs the realization of property rights and maintenance of public order and threats the ensuring of public safety, will be viewed as a violation of regulation and in the case of legal grounds will lead to the use of coercion. Police once again urge and demand [activists] to refrain from committing illegal acts, making threats and unnecessarily escalating the situation,” reads the police statement.