Ամբաստանյալը դոմինոյի քար է կուլ տվել` վախենալով ցմահ ազատազրկումից
«Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում մարտի 6-ին հացադուլ հայտարարած ամբաստանյալ Արտակ Կարապետյանը, ով բանտարկյալներին օրենքով տրամադրվող ասեղ-թելով կարել էր բերանն ու 6 օր անց, քանդելով կարերը, ինքնավնասման փորձ էր կատարարել, այժմ իրեն լավ է զգում ու սպասում է ապրիլի 26-ին կայանալիք դատական նիստին:
Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Կարապետյանի փաստաբան Թամարա Յայլոյանը:
«Արտակն ինչ–որ բան էր կուլ տվել, հավանաբար, երկաթի կտոր էր կամ դոմինոյի քար, ինչի պատճառով էլ դատական նիստը, որը պետք է կայանար մարտի 13-ին, հետաձգվեց: Մյուս նիստը, որը պետք է կայանար մարտի 26-ին, հետաձգվել է, քանի որ նիստից մեկ-երկու օր առաջ մահացել է դատավոր Էդիկ Մանուկյանի կինը», - պատմել է Յայլոյանն ու ավելացրել, որ միջադեպից անմիջապես հետո Արտակին ենթարկել են ուլտրաձայնային հետազոտության, սակայն ոչինչ չեն հայտնաբերել: Փաստաբանը նշել է, որ, հավանաբար, կուլ տվածը դուրս էր եկել մինչ հետազոտությունը:
«Ամեն դեպքում նա բժիշկների հսկողության տակ էր», -նշել է Յայլոյանը:
Փաստաբանի խոսքով՝ այս պահին ամբաստանյալն իրեն լավ է զգում և պատրաստ է մասնակցել դատական նիստին:
«Միջնորդություն ունենք կատարելու և ինքը պետք է մասնակցի միջնորդության քննարկմանը: Այսօր հանդիպել եմ Արտակին, նա առողջականից չի բողոքում», - նշել է Յայլոյանը:
Հիշեցնենք, որ ամբաստանյալը մեղադրվում է դիտավորյալ սպանություն իրականացնելու համար, մինչդեռ փաստաբանը պնդում է, որ Արտակի արածը խուլիգանություն է: Ըստ առաջադրված մեղադրանքի` Արտակն իր հորը օգնություն ցույց տալու կանչված շտապօգնության 65-ամյա բժիշկ Աշոտ Գրիգորյանին հայհոյել է, հարվածներ հասցրել բժշկին, ինչի հետևանքով բժիշկը մահացել է: Վերջին դատական նիստի ժամանակ փաստաբանը միջնորդել է արտաշիրիմում անել, ինչը դատարանը մերժել է: Համաձայն պաշտպան կողմի, արտաշիրիմումից հետո կարող է պարզվել, որ բժիշկը Կարապետյանի հասցրած հարվածների հետևանքով չի մահացել:
Յայլոյանը պատմել է, որ մարտի 6-ին ամբաստանյալը բերանը կարելու միջոցով իր բողոքի ձայնն էր բարձրացրել, քանի որ շատ ընկճված էր ցմահ ազատազրկվելու հնարավորությունից:
«Ինքը համոզված էր, որ ոչինչ չի փոխվելու ու իրեն ցմահ են ազատազրկելու: Այդ իսկ պատճառով՝ հուսահատությունից գնացել էր այդ քայլին: Մարտի 6-ից 12-ը նրա բերանը կարված էր սև թելով՝ կաշկանդված ձևով խոսում էր, հաց չէր ուտում, ջուրն էլ ինչ-որ հատուկ կերպով էին խմացնում: Ի դեպ, բերան կարելը առաջին դեպքը չէ, քանի որ բանտարկյալները հաճախ են դիմում նման քայլի, իսկ բժիշկներն էլ արդեն հմտացել են բուժման հարցում», - ասել է Յայլոյանը:
Փաստաբանը հուսով է, որ ապրիլի 26-ին կայանալիք նիստում Արտակ Կարապետյանի հոդվածը վերաորակվելու է:
«Ես Արտակի հետ խոսել ու բացատրել եմ, որ ինքը նախկինում դատված չի եղել, ու եթե նույնիսկ հոդվածը չվերաորակվի, ինչո՞ւ պետք է դատարանը ամենածանր պատիժը նշանակի՝ մանավանդ, որ ամբաստանյալը անչափաս երեխա ունի: Չգիտեմ՝ դատարանն ինչպես է մտածում, բայց օրենքի և արդար պատժի տեսանկյունից, առաջին անգամ հանցանք կատարած անձնավորության համար պետք է որ ցմահ ազատազրկում չլինի», - եզրափակել է Յայլոյանը:
Փաստաբանն ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում հայտնել էր, որ գործի առնչությամբ ինքը նախաքննության մարմնին նաև ներկայացրել է միջնորդություն` պարզելու բժիշկ Աշոտ Գրիգորյանի` նարկոլոգիական դիսպանսերում բուժված լինելու հանգամանքը: Նախաքննության մարմնի հարցմանը նարկոլոգիական դիսպանսերը պատասխանել է, թե Աշոտ Գրիգորյանը տարված է եղել ալկոհոլիզմով և ստացել է համապատասխան բուժում: Այս կետը, սակայն, չի փոխանցվել բժշկական փորձաքննական մարմնին, ինչը ևս առաջացրել է պաշտպան կողմի դժգոհությունը:

Artak Karapetyan, an inmate at Artik penitentiary who sewed his mouth shut on Mar. 6 and a week later removed the seams but continued his hunger strike, attempted to harm himself. He now feels fine, however, and is awaiting for his day in court on Apr. 26, his attorney, Tamara Yayloyan, informed Epress.am today.
"Artak swallowed something — most likely it was a piece of metal or a domino piece — as a result of which the court date, which was supposed to happen on Mar. 13, was postponed. The other court date, which was set for Mar. 26, was postponed because one or two days before the session Judge Edik Manukyan's wife died," said Yayloyan, adding that immediately after the incident Artak was taken to get an ultrasound, though nothing was found. The attorney believes that most likely what he swallowed came out before the ultrasound.
"In any case, he was under doctors' supervision," she said.
According to Yayloyan, the prisoner feels fine now and is ready to participate in the court session.
"We have to present a motion, and he has to participate in the discussion of the motion. I met with Artak today, and he wasn't complaining about his health," she said.
Recall, Artak Karapetyan is accused of willful murder, though his attorney insists what her client is guilty of is hooliganism, not murder. According to the charges, Artak cursed at and attacked Dr. Ashot Grigoryan, 65, who responded to an emergency call to help his father, as a result of which the doctor died. At the last court session, the attorney motioned for the body to be disinterred and another autopsy performed, which the court refused. The defense insists that the disinterment and subsequent autopsy could determine that the doctor didn’t die from Artak’s blows.
According to his attorney, Artak sewed his mouth shut as a form of protest, since he is extremely discouraged over the possibility of spending life in prison.
Earlier, Yayloyan informed Epress.am that she mad a motion to the investigative body to determine whether Dr. Grigoryan was receiving treatment in a drug clinic. To the investigation body’s queries, the drug clinic in question affirmed that Dr. Grigoryan was suffering from alcoholism and received appropriate treatment. This fact, however, wasn’t conveyed to the medical examiners, which also displeased the defense.