Հայերն ու հույները Թուրքիայից հատուկ օրենք են պահանջում
Թուրքիայի մասնավոր դպրոցներին վերաբերող օրենքում մտցված մի շարք փոփոխություններն ու լրացումները, որոնք նպատակ ունեին վերացնելու ազգային փոքրամասնությունների դպրոցների կարգավիճակի հետ կապված խնդիրները, իրականում էլ ավելի է բարդացրել դրանց վիճակը: Այս մասին Hürriyet Daily News-ի հետ զրույցում ասել է Ստամբուլի հայկական Յեշիլքոյ դպրոցի կառավարիչ Գարո Փայլանը:
«Մենք մասնավոր դրոցներ չենք: Մենք վարձավճար չենք ստանում մեր դպրոց հաճախող աշակերտներից: Մենք «քոլեջի» (մասնավոր դպրոց) կարգավիճակ չունենք: Մենք առանձին օրենք ենք պահանջում փոքրամասնությունների դպրոցների համար»,- ասել է Փայլանը:
Թուրքիայի մասնավոր դպրոցներին վերաբերող օրենքը, ինչպես նաև Լոզանի պայմանագիրը միայն Թուրքիայի քաղաքացիներին է թույլ տալիս հաճախել ազգային փոքրամասնությունների դպրոցներ: Այն օրենքը վերանայվել էր և փոփոխվել մարտի 20-ին, որը, սակայն, շատ ուսուցիչների անորոշության մեջ է գցել:
Ապօրինի հայ ներգաղթյալների երեխաները շարունակում են դպրոց հաճախել, «հյուր աշակերտ» կարգավիճակով, ասել է Փայլանը` հավելելով, որ նոր բարեփոխումները ոչինչ իրականում չեն փոխել:
Երկու տարի առաջ նրանց «հյուր աշակերտ» կարգավիճակ է շնորհվել. որը նշանակում է, որ նրանք, իրավունքը ունեն հաճախել փոքրամասնությունների դպրոց, բայց չեն կարող որևէ դիպլոմ ստանալ կամ պաշտոնապես գրանցվել կրթական ինստիտուտներում:
Հայաստանի աշակերտնեը չեն կարող այցելել Rum ( հունական դպրոց), որովհետև նրանք ապօրինի ներգաղթյալներ են, իսկ հույների երեխաները չեն կարող հաճախել այնտեղ, քանի որ Թուրքիայի քաղաքացիներ չեն, ասել է հունական Apoyevmatini պարբերականի գլխավոր խմբագիր Միխայիլ Վասիլիադիսը:
«Կրթության իրավունքը պաշտպանվում է միջազգային պայմանագրերով: Երեխաների իրավունքները համամարդակային են: Նրանք պետք է պետությունների պաշտպանության ներքո գտնվեն, անկախ նրանից ապօրինի ներգաղթյալներ են, թե քաղաքացիներ»,- նշել է Վասիլիադիսը:

A series of amendments to regulations concerning private schools that were partly designed to ease problems for minority schools have instead made their predicament more complicated, according to representatives from the educational institutions, the Hürriyet Daily News reports.
“We are not private schools. We are not receiving any payments from students who attend our schools. We do not bear the status of a ‘kolej’ . We had requested a separate law for minority schools,” Garo Paylan, an administrator from the Yeşilköy Armenian School in Istanbul, recently told the Hürriyet.
Regulations concerning private schools in Turkey and the 1923 Treaty of Lausanne allow only Turkish citizens to attend minority schools. A clause stipulating that only the children of Turkish citizens can attend their own minority community’s schools, however, was scrapped in new regulations that appeared in the Official Gazette on March 20, leading to perplexity among many educators.
The children of illegal Armenian immigrants still continue attending schools under the status of “guest students,” Paylan said, adding that nothing had changed thus far.
Some 15,000 Armenian citizens are currently residing in Turkey as illegal immigrants, according to data from the Armenian Foreign Ministry. Their children cannot attend minority schools in Turkey both due to their illegal status and the terms of the Treaty of Lausanne.
They were granted the status of “guest students” two years ago, meaning they are permitted to attend the minority schools but cannot receive any diplomas or officially enroll at the education institutions.
Students from Armenia cannot attend Rum (Anatolian Greek) schools in Istanbul because they are illegal immigrants, and the children of Greek citizens cannot attend them because they are not Turkish citizens, Mihail Vasiliadis, the chief editor of Greek-language daily Apoyevmatini, told the Daily News.
“The right to education is enshrined in international treaties. Children’s rights are universal. They ought to be under the protection of states whether they are illegal immigrants or citizens,” Vasiliadis said.