Թուրքիայում սպանված 112 լրագրողների մեծ մասը հայեր ու քրդեր են
Թուրքական «Ձերբակալված լրագրողների համերաշխության պլատֆորմ» կազմակերպությունը հրապարակել է 1909 թվականից մինչ օրս Թուրքիայում սպանված 112 լրագրողների ցուցակը: Նրանց մեծ մասը հայեր ու քրդեր են:
Ինչպես հայտնում է Regnum գործակալությունը, կազմակերպության մամուլի խոսնակ Նեջաթի Աբայը, ներկայացնելով ողբերգական ցուցակը, հայտնել է, որ Թուրքիայում սպանված առաջին լրագրողը Հասան Ֆեհմինն է եղել, ում մահվան օրը` ապրիլի 6-ը, նշվում է որպես «սպանված լրագրողների հիշատակի օր»:
Աբայի խոսքով` լրագրողների մեծ մասը սպանվել է 1970, 1980 և 1990-ականներին:
Միաժամանակ, նշվում է, որ հայազգի գրողների ու լրագրողների մեծ մասը զոհվել են 1915-ին տեղի ունեցած Ցեղասպանության ընթացքում:
«1915 թվականի ապրիլի 24-ին Պոլսում ձերբակալված և աքսորված 220 հայ մտավորականներից 32-ը լրագրողներ և գրողներ էին: Բոլորն էլ սպանվեցին աքսորի ընթացքում: Նրանց թվում էին` Գրիգոր Զոհրապը, Սիամանթոն, Սարգիս Մինասյանը, Արմեն Դորյանը, Ռուբեն Զարդարյանը: Նրանցից շատերի գերեզմանների վայրն անգամ հայտնի չէ: 2007 թ-ի հունվարի 19-ին Ստամբուլում սպանված «Ակօս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքը այդ թիվը 33-ի հասցրեց»,- ասել է Նեջաթի Աբայը:

Home / Armenia / Majority of Murdered Journalists in Turkey were Armenians and Kurds
The organization Solidarity with Imprisoned Journalists Platform (TGDP or Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu) has published a list of 112 journalists killed in Turkey from 1909 to present. The majority of these individuals were of Armenian and Kurdish origin.
As reported by Russian news agency Regnum, the organization’s spokesperson Necati Abay, said the first journalist killed in Turkey was Hasan Fehmi Bey, who was murdered on Apr. 6, 1909 — a day marked in Turkey as a memorial day for murdered journalists.
According to Abay, a majority of journalists were killed in the 70s, 80s, and 90s. However, the majority of Armenian writers and journalists were killed in 1915, during the genocide.
“Among the 220 Armenian intellectuals arrested and exiled to Constantinople on Apr. 24, 1915, were 32 journalists and writers. All of them were killed. Among them were Grigor Zohrab, Siamanto, Sarkis Minasian, Armen Dorian, Ruben Zardarian. Many of their graves are not even known. Killed on Jan. 19, 2007, chief editor of Agos weekly Hrant Dink brough this number to 33,” said the Solidarity with Imprisoned Journalists Platform spokesperson.