Հայրիկյանը գիտի՝ Հայաստանի անդամակցումը ՄՄ-ին սկսվել է իր վրա կրակոցով (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԻՄ առաջնորդ, ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը հիասթափված է իր դեմ կատարված մահափորձի գործի ընթացքից: Ըստ նրա՝ դատարանը որևէ քայլ չի ձեռնարկել՝ պարզելու համար, թե ով է Ռուսաստանից 100 հազար դոլար ուղարկել դատարանի կողմից պատվիրատու ճանաչված ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Վարդան Սեդրակյանին: Քննելով այդ հարցը՝ հնարավոր կլիներ մոտենալ գլխավոր պատվիրատուին, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ վստահություն է հայտնել Հայրիկյանը:
Դատավարության ընթացքում՝ դեռևս հունիս ամսին, 100 հազար դոլարի մասին հայտնել էին Հայրիկյանը և նրա պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը, իսկ Սեդրակյանի պաշտպանը հերքել էր, թե գործում նման փաստ կա:
«3 միլիոն դոլար խաղալու և դրանից 250 հազարը պարտվելու մասին նախաքննական ու դատական մարմինները ամենևին չհետաքրքրվեցին: Թե որտեղից են այդ գումարները գոյացել մի մարդու մոտ, ով հպարտությամբ ասում է, որ ինքը չի աշխատել ու չի աշխատելու, բայց իր ավտոմեքենան Հայրիկյանից թանկ արժե», - ասել է Հայրիկյանը:
Իր դեմ իրականացված մահափորձի քաղաքական ենթատեքստի մասին խոսելով՝ Հայրիկյանը հայտարարել է, որ «հունվարի 31-ի կրակոցով սկսվել է Հայաստանի ներգրավումը Մաքսային Միությանը»: Անդրադառնալով ՄՄ-ին անդամակցելու մասին Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը՝ Հայրիկյանը նշել է, որ ԵՄ-ին անդամագրվելը շատ ավելի ձեռնտու էր Հայաստանին:
«ՄՄ գաղափարախոսությունը ռուսական կայսերապաշտությունն է, ԵՄ-ինը՝ մարդու իրավունքներն ու ազատությունները», - համեմատականներ անցկացնելով, մասնավորապես, ասել է Հայրիկյանը:
Բանախոսը նաև նշել է, թե ինքը ոչ քայլ չի ձեռնարկի և չի բողոքի, եթե անգամ իմանա, որ հանցագործներին բանտից ազատ են արձակում, քանի որ գտնում է, որ հանցագործը նույնպես պաշտպանվելու իրավունք ունի:
«Դրանց նմանները լիքն են, և ի՞նչ տարբերություն՝ երեք հոգի ավել, թե պակաս կթափառեն դրսում: Ինձ համար գոնե շատ կարևոր էր հրապարակավ գործը տեղ հասցնել: Ուրախ եմ, որ կանխազգացումս ճիշտ դուրս եկավ՝ 100 հազար դոլարը ուղարկված էր Ռուսաստանից և, դատարանը ոչ թե ինքնուրույն որոշեց՝ չքննել այդ գործով վկաներին, այլ լսեց հանցագործների խնդրանքը և չհարցաքննեց այդ մարդկանց», - ասել է Հայրիկյանը:
Նա նշել է, թե չի հասցրել մանրամասն խոսել իր փաստաբանի հետ, սակայն խոսելուց հետո միգուցե որոշ հարցերով իրենք էլ բողոքարկեն վճիռը:
«Հավատացնում եմ, որ դա չի լինի դատապարտյալների՝ առանց այն էլ որղորմելի վիճակը բարդացնելուն ուղղված քայլ, նման բան մեր կողմից բացառվում է», - եզրափակել է բանախոսը:

2026, 7 June, Sunday
Union for National Self-Determination leader, former presidential candidate, and Soviet dissident Paruyr Hayrikyan is disappointed with the results of the case of the assassination attempt on him ahead of the presidential election earlier this year. Speaking to reporters in Yerevan today, Hayrikyan said the court has taken no steps to determine who sent $100,000 from Russia to former presidential candidate Vardan Sedrakyan, whom the court has accused of organized the murder attempt.
Hayrikyan and his attorney, Levon Baghdasaryan, announced the $100,000 transfer back in June, which Sedrakyan's attorney had denied.
"The preliminary investigation and judicial bodies didn't inquire about the $3 million played, $250,000 of which was lost. As for how that money appeared in the possession of a person who proudly says he hasn't worked and will not work, though his car is more expensive than Hayrikyan's ," said Hayrikyan himself.
Speaking about the political subtext of the assassination attempt, Hayrikyan said that "Armenia's accession to the Customs Union began with the shot fired on Jan. 31." On Armenian President Serzh Sargsyan's statement on joining the Customs Union, Hayrikyan said that joining the EU would've been more advantageous for Armenia.
"The Customs Union ideology is adoration of Russian imperialism; the European Union's, human rights and freedoms," he said.
The Soviet dissident does not intend to take any action or protest even if the criminals have been released from prison, since he believes that a criminal also has the right to be protected.
"There are many like them, and what difference does it make if three more or less people roam the streets? For me at least, it was important for the case to be resolved publicly. I'm glad that my prediction turned out to be right: the $100,000 was sent from Russia, and the court did not rule independently not to examine the witnesses in this case, but rather listened to the criminals' request," he said.
Hayrikyan said that he hasn't had time to speak with his attorney in detail, but after speaking him, he might appeal the verdict on some issues.
"I assure you, it won't be a move to complicate the already deplorable situation of the convicted persons; such a move is ruled out," he concluded.