Գաղութ դառնալը հեշտ է. Սաակաշվիլին ՄԱԿ-ում խոսել է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի մասին
Արևելյան Եվրոպայի երկրները, որոնք ցանկանում են միանալ ազատ ու ժողովրդավար եվրոպական պետությունների ընտանիքին, գտնվում են մշտական ճնշման ու վտանգի տակ: Այս մասին ՄԱԿ-ի 68-րդ նստաշրջանին հնչեցրած իր ելույթում հայտարարել է Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին:
«Հայաստանը փակուղու մեջ է, Մոլդովան՝ շրջափակման, Ուկրաինան հարձակման տակ է, Ադրբեջանն՝ աննախադեպ ճնշման, իսկ Վրաստանը օկուպացված է: Ինչո՞ւ: Այն պատճառով, որ հինավուրց Կայսրությունը փորձում է վերականգնել իր անցյալի սահմանները: «Սահմանները», իրականում, ճիշտ բառ էլ չէ, քանի որ այս Կայսրությունը, լինի դա Ռուսական Կայրությունը, Խորհրդային Միությունը, Ռուսաստանի Դաշնությունը կամ Եվրասիական Միությունը, երբեք սահմաններ չի ունեցել: Այն միայն եզրեր է ունեցել:
Ես այսօր եկել եմ այդ եզրերի անունից խոսելու: Ռուսաստանի Դաշնությունը, ի տարբերություն պետությունների մեծ մասի, շահագրգռված չէ կայուն երկրներով շրջապատված լինելու մեջ: Կրեմլի ուզածն այն է, որ հարևան երկրները մշտական իրարանցման մեջ գտնվեն:
Դուք կարծում եք՝ Վլադիմիր Պուտինը ցանկանում է, որ Հայաստանը վճռական հաղթանակ տանի Ադրբեջանի նկատմա՞մբ: Ոչ: Սա Հայաստանին չափազանց ուժեղ ու հետագայում անկախ կդարձներ:
Եթե կարծում եք, որ Մոսկվան, ընդհակառակը, ուզում է՝ Բաքուն հաղթի Երևանին, ապա սխալվում եք: Արդիականացված Ադրբեջանի ներկայիս աճը ռուսաստանցի առաջնորդների համար մղձավանջ է...
Ոչ, նրանք չեն ուզում, որ ինչ-որ մեկը հաղթի. նրանց նպատակը հենց հակամարտությունն է, քանի որ այն երկու երկրներին էլ կախվածության մեջ է պահում ու կանխում է նրանց ինտեգրումը Եվրոպական միությանը: Կարծում եք այժմ, երբ Թբիլիսիում փոխվել է կառավարությունը, Կրեմլը կհամաձայնե՞ր քննարկել Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի դեօկուպացիան: Բնավ: Վրացական հողերի բռնագրավումը ռուսական զորքերի կողմից շարունակվում է», - մասնավորապես, ասել է Սաակաշվիլին:
Վրաստանի նախագահի խոսքով՝ Ռուսաստանի ներկայիս իշխանությունները գիտեն՝ երբ Ուկրաինայում, Վրաստանում, Մոլդովայում, կամ որևէ այլ երկրում կառուցվեն ուժեղ ինստիտուտներ, ի հայտ գան գործող պետություններ, այս ինստիտուտներն ու պետությունները կարտացոլեն ու կկիրառեն իրենց ժողովուրդների կամքը, որն է՝ լինել անկախ ու շարժվել դեպի Եվրոպա:
«Եվրասիական միությունը թե մեր վաղ անցյալն է, թե՝ ապագան, որը ձևավորվել է ԿԳԲ նախկին սպաների կողմից Մոսկվայում: Մյուս կողմից, մեր վերահաստատված ավանդույթներն ու դարավոր ձգտումները մեզ տանում են դեպի մեկ այլ աշխարհ, որը կոչվում է Եվրոպա:
Մեր տարածաշրջանին նայելով՝ նրանք, ովքեր ինչ-որ պատկերացում ունեն Կովկասյան պատմության մասին, կհիշեն 1905 թվականին ցարական կառավարության կողմից իրականացված հայ-ադրբեջանական արյունահեղությունն ու այն կհամեմատեն 1980-ականների վերջին սկսված Ղարաբաղյան հակամարտության հետ:
Նրանք, կարող է, հիշեն, ինչպես ես եմ շատ լավ հիշում, Աբխազիայում 1990-ականների սկզբին սկսած պատերազմը, երբ Վրաստանի ռազմական խմբերն իրենց զենքերը ստանում էին նույն ռուսական զորքերի կողմից, որոնք առաջնորդում էին Աբխազիայի միլիցիային ու ներգրավում չեչեն վարձկանների՝ Հարավային ու Հյուսիսային Կովկասների ժողովուրդների միջև համերաշխության հնարավոր ձգտումները ոչնչացնելու նպատակով:
Այնպես, ինչպես ավելի քան մեկ դար առաջ նրանք, նույն նպատակով, վրացի զինվորներին ուղարկում էին կռվելու իրենց պատերազմների ժամանակ չեչենների, ինգուշների կամ դաղստանցիների դեմ:
Եվրասիական միությունը հիմնված է հենց այս նպատակների վրա, այն լի է անհանդուրժողականությամբ, այն ղեկավարվում է հին ԿԳԲ-ի կառույցների կողմից ու ստեղծվել է հին Կայսրությունը վերականգնելու նպատակով:
Հետևաբար, Եվրասիական միությանը միանալը շատ հեշտ է: Չկան պարտադիր սոցիալական, տնտեսկան կամ քաղաքական չափանիշներ. գաղութ դառնալը, ըստ էության, ոչ մի ջանք չի պահանջում: Պասիվությունն ու միջակությունը միակ պահանջներն են:

Eastern European countries aspiring to join the European family օf free and democratic nations are facing constant pressures and threats, said Georgian President Mikheil Saakashvili at the 68th UN General Assembly on Wednesday.
"Armenia has been cornered, Moldova is being blockaded, Ukraine is under attack, Azerbaijan faces extraordinary pressure, and Georgia is occupied. Why? Because an old Empire is trying to reclaim its bygone borders. And 'borders' is actually not the right word, since this Empire — be it the Russian Empire, the Soviet Union, the Russian Federation, or the Eurasian Union — never had borders. It only had margins.
"I came today to speak in the name of these margins. Unlike most nations, the Russian Federation has no interest in having stable states around it. Neighboring countries in constant turmoil is what the Kremlin is seeking.
"Do you think that Vladimir Putin wants Armenia to decisively triumph over Azerbaijan, for instance? No. This would make Armenia too strong and potentially too independent.
"Do you think then that the contrary is true, that Moscow wants Baku to prevail over Yerevan? Obviously not. The current rise of a modernized Azerbaijan is a nightmare for the Russian leaders.
"No, they do not want anyone to prevail and the conflict itself is their objective, since it keeps both nations dependent and blocks their integration into the European common space. Do you think the Kremlin would agree to discuss the de-occupation of Abkhazia and South Ossetia, now that the government has changed in Tbilisi? Far from it! The annexation of Georgian lands by Russian troops continues," he said in his speech.
According to the Georgian president, the current Russian authorities "know perfectly well" that when strong institutions are built in Ukraine, Georgia, Moldova, or any other country, functioning states will emerge and these institutions and states will reflect and enforce "the will of their people, which is to become fully independent and move towards Europe."
"The Eurasian Union is both our recent past and the future shaped for us by some ex-KGB officers in Moscow. On the opposite side, our revived traditions and our centuries old aspirations lead us towards another world called Europe.
"Looking at our region today, those who have some knowledge of the Caucasian history might remember the Armenian-Azerbaijani bloodshed of 1905, directly created by the tsarist administration, and compare it to the beginning of the conflict in Karabakh in the late 1980s.
"They might recall — as I do too well — the beginning of the war in Abkhazia in the early 1990s, when Georgian paramilitary groups were getting their weapons from the same Russian troops who were actually leading the Abkhaz militia and bringing in Chechen mercenaries in order to kill any form of solidarity between nations of the North and the South Caucasus.
"Just as they were sending for the same reason more than one century before Georgian officers at the forefront of their wars against Chechens, Ingush or Daghestani...
"The Eurasian Union is based on the exact opposite premises. It is fuelled by intolerance, it is lead by old KGB structures and it is shaped to revive an old Empire.
"Of course, joining the Eurasian Union is therefore very easy. There are no social, economic, or political criteria to be met: becoming a colony, in fact, requires no effort at all. Passivity and mediocrity are the only requirements," he concluded.