Տիգրան Առաքելյանի հարցով դիմելու են միջազգային կառույցներին ու դեսպաններին (ՎԻԴԵՈ)
Այսօր գլխավոր դատախազության դիմաց  քաղբանտարկյալ Տիգրան Առաքելյանին ազատելու պահանջով կազմակերպող ամենաշաբաթյա ակցիային միացել են նաև  մայիսից ակցիաներ անցկացնող ազատամարտիկները՝ ստորագրելով Տիգրանին ազատ արձակելու պահանջը: Այս քայլը ողջունել է ՀԱԿ  փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը՝ հիշեցնելով, որ տարբեր խնդիրները՝ ազատամարտիկների պայմանների բարելավման, բանակում զոհվածների դեպքերի բացահայտման, վճարովի կայանատեղերի դեմ, չեն կարող լուծվել առանձին-առանձին, քանի դեռ հասարակությունը չի միավորվել և ներկայիս իշխանությունը չի հեռացվել:
Ակցիայի ժամանակ շարունակվել է Առաքելյանի խափանման միջոցը փոխելու պահանջով ստորագրահավաքը, որի արդյունքները ևս ներկայացվելու են Վերաքննիչ դատարան՝ հաջորդ դատական նիստին: Հիշեցնենք, որ հայտնի հասարակական գործիչների կողմից ստորագրված 100-ից ավելի երաշխավորագրերը դատարանը հաշվի չառավ և երրորդ անգամ մերժեց Առաքելյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունը:
Ակցիայի մասնակիցներըն ասել են, որ հաջորդ քայլը լինելու է հարցի միջազգայնացումը: ՀԱԿ-ը դիմելու է միջազգային կառույցներին, ՀՀ-ում տարբեր երկների դեսպանատներին՝ խնդրելով հետամուտ լինել խնդրի լուծմանը և իշխանություններից պահանջել ազատել քաղբանտարկյալին:
Այսօրվա ակցիայի ժամանակ Արամ Մանուկյանը նաև անդրադարձել է գլխավոր դատախազի թեկնածուի առաջադրմանը: Ըստ Մանուկյանի՝ իրենք մեծ ակնկալիքներ չունեն, որ Գևորգ Կոստանյանը ինչ-որ բան փոխելու է համակարգում:
Մանուկյանը տեղեկացրել է, որ ՀԱԿ խմբակցությունը Կոստանյանի հետ հանդիպման ժամանակ  բարձրաձայնել է հետևյալ հարցերը. Մարտի 1-ի զոհերի գործեր, քաղբանտարկյալների գործեր, Տիգրան Առաքելյանի գործը, Հնչակյան կուսակցության խնդրի վերանայում, 95% դեպքերում կալանքը՝ որպես խափանման միջոց կիառելու պրակտիկայի վերացում և կոռուպցիայի դեմ պայքար:
«Ամենևին հույս չունենք, որ այս խնդիրները նա լուծելու է: Մենք պատրանք չունենք, որ այս երկրում կարող է հայտվել մի դատախազ ու այդ հարցերը լուծել: Քաղաքավարությունից ելնելով ենք այդ հարցերը բարձրացրել և պայմանավորվել ենք այդ հարցերի պատասխանները ստանալ կարճ ժամանակահատվածում»,- ասել է Մանուկյանը:

Оппозиция обратится в международные структуры по вопросу политзаключенного Аракеляна
К еженедельной акции перед генеральной прокуратурой, участники которой требуют освободить политзаключенного Тиграна Аракеляна, присоединились протестующие с мая ветераны Карабаха. Они подписались под требованием об освобождении активиста. Этот поступок одобрил зампред «Армянского национального конгресса» Арам Манукян, напомнив, что разные проблемы – вопрос улучшения соцусловий ветеранов, раскрытие дел о смертях в армии, и др. – не могут быть решены по отдельности до тех пор, пока общество не объединилось и не устранило нынешнюю власть.
В ходе акции продолжался сбор подписей с требованием изменить меру пресечения Аракеляна, результаты которого будут представлены на следующем заседании Апелляционного суда. Ранее суд не учел поручительство, под которым подписались более 100 общественных деятелей, и в третий раз отклонил ходатайство об изменении меры пресечения.
Участники акции сообщили о намерении донести этот вопрос до международной общественности. АНК обратится в международные структуры, посольства разных стран в Ереване с просьбой следить за решением вопроса, и обратиться к армянским властям с требованием освободить политзаключенного.
Арам Манукян прокомментировал также новость о выдвижении нового кандидата на должность генерального прокурора. Оппозиция, по его словам, не надеется, что Геворг Костанян намерен что-либо менять в системе. На встрече с Костаняном фракция АНК подняла следующие вопросы: дела жертв 1 марта (2008г., силовой разгон мирной акции сторонников оппозиционного кандидата в президенты Левона Тер-Петросяна, гибель 10 человек), дела политзаключенных, в том числе – Тиграна Аракеляна, пересмотр вопроса партии Гнчакян, устранение практики применения ареста в качестве меры пресечения в 95% случаев и борьба с коррупцией.
«У нас нет иллюзий по поводу того, что в этой стране может появиться прокурор, который решит эти проблемы. Мы договорились в короткие сроки получить ответы на эти вопросы», - в частности, сказал Манукян.