Տիգրան Առաքելյանի հարցով դիմելու են միջազգային կառույցներին ու դեսպաններին (ՎԻԴԵՈ)
Այսօր գլխավոր դատախազության դիմաց  քաղբանտարկյալ Տիգրան Առաքելյանին ազատելու պահանջով կազմակերպող ամենաշաբաթյա ակցիային միացել են նաև  մայիսից ակցիաներ անցկացնող ազատամարտիկները՝ ստորագրելով Տիգրանին ազատ արձակելու պահանջը: Այս քայլը ողջունել է ՀԱԿ  փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը՝ հիշեցնելով, որ տարբեր խնդիրները՝ ազատամարտիկների պայմանների բարելավման, բանակում զոհվածների դեպքերի բացահայտման, վճարովի կայանատեղերի դեմ, չեն կարող լուծվել առանձին-առանձին, քանի դեռ հասարակությունը չի միավորվել և ներկայիս իշխանությունը չի հեռացվել:
Ակցիայի ժամանակ շարունակվել է Առաքելյանի խափանման միջոցը փոխելու պահանջով ստորագրահավաքը, որի արդյունքները ևս ներկայացվելու են Վերաքննիչ դատարան՝ հաջորդ դատական նիստին: Հիշեցնենք, որ հայտնի հասարակական գործիչների կողմից ստորագրված 100-ից ավելի երաշխավորագրերը դատարանը հաշվի չառավ և երրորդ անգամ մերժեց Առաքելյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունը:
Ակցիայի մասնակիցներըն ասել են, որ հաջորդ քայլը լինելու է հարցի միջազգայնացումը: ՀԱԿ-ը դիմելու է միջազգային կառույցներին, ՀՀ-ում տարբեր երկների դեսպանատներին՝ խնդրելով հետամուտ լինել խնդրի լուծմանը և իշխանություններից պահանջել ազատել քաղբանտարկյալին:
Այսօրվա ակցիայի ժամանակ Արամ Մանուկյանը նաև անդրադարձել է գլխավոր դատախազի թեկնածուի առաջադրմանը: Ըստ Մանուկյանի՝ իրենք մեծ ակնկալիքներ չունեն, որ Գևորգ Կոստանյանը ինչ-որ բան փոխելու է համակարգում:
Մանուկյանը տեղեկացրել է, որ ՀԱԿ խմբակցությունը Կոստանյանի հետ հանդիպման ժամանակ  բարձրաձայնել է հետևյալ հարցերը. Մարտի 1-ի զոհերի գործեր, քաղբանտարկյալների գործեր, Տիգրան Առաքելյանի գործը, Հնչակյան կուսակցության խնդրի վերանայում, 95% դեպքերում կալանքը՝ որպես խափանման միջոց կիառելու պրակտիկայի վերացում և կոռուպցիայի դեմ պայքար:
«Ամենևին հույս չունենք, որ այս խնդիրները նա լուծելու է: Մենք պատրանք չունենք, որ այս երկրում կարող է հայտվել մի դատախազ ու այդ հարցերը լուծել: Քաղաքավարությունից ելնելով ենք այդ հարցերը բարձրացրել և պայմանավորվել ենք այդ հարցերի պատասխանները ստանալ կարճ ժամանակահատվածում»,- ասել է Մանուկյանը:

Home / Video / Protestors Plan to Appeal to International Bodies in Case of Detained Opposition Activist (VIDEO)
Protestors Plan to Appeal to International Bodies in Case of Detained Opposition Activist (VIDEO)
Joining the weekly protest outside the general prosecutor's office demanding opposition activist Tigran Araqelyan's release today were war veterans, protesting unfair conditions since May, who also signed the petition to release the political prisoner Araqelyan. Armenian National Congress (HAK) vice-chair Aram Manukyan welcomed the move, emphasizing that their various issues — improved conditions for war veterans, exposing non-combat deaths in the army, and countering automated paid parking spots — cannot be resolved separately until the public comes together and the current authorities do not resign.
Circulated during the demonstration was a petition to release the activist on bail (rather than keeping him in prison, where he has remained for the past two years pending a verdict), which will then be submitted to the Court of Appeals for its next session. Recall, an appeal signed by more than 100 prominent public figures, promising to post bail and ensure the activist does not flee the country, was earlier rejected by the court, which refused for the third time to change its earlier decision.
Demonstraters have said their next move will be bringing international attention to the case. HAK will appeal to international bodies, asking various countries' ambassadors stationed in Armenia to monitor the case and ask the Armenian authorities to release the prisoner.
During today's demonstration, Manukyan also mentioned nomination of the candidate for general prosecutor, saying they don't have great expectations that Gevorg Kostanyan will change anything in the system.
Manukyan said that during its meeting with Kostanyan, the HAK parliamentary faction raised the following issues: the cases of March 1 victims, political prisoners, and Tigran Araqelyan, a review of the issue of the Social Democrat Hunchakian Party, eliminating the practice of remand or pre-trial detention instead of bail  in 95% of cases, and the fight against corruption.
"In any case, we have no hope that he will resolve these issues. We have no illusion that in this country there could be a prosecutor who can solve these matters. We raised those issues as a matter of courtesy, and we've agreed to get the answers to those questions in a short period of time," said Manukyan.