Հանրային պաշտպանի գրասենյակին «կտրվի այնքան գումար, ինչքան անհրաժեշտ է»
2014 թվականի պետական բյուջեի նախագծով հանրային պաշտպանի գրասենյակին ուղղված ծախսերը կրճատվել են: 2013 թ. բյուջեով հատկացվել էր 260 մլն դրամ, իսկ գալիք տարվա բյուջեով նախատեսվում է 178 մլն դրամ, մինչդեռ այն խմբերը, որոնք իրավունք ունեն անվճար իրավաբանական օգնություն ստանալու, շատացել են: Այս մասին ԱԺ-ում հայտարարել է պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:
Ըստ լայնորեն քննարկվող և փաստաբանների քննադատությանը արժանացած նախագծի, որը ևս պետք է ուժի մեջ մտնի հունվարի 1-ից, նախատեսվում է բարձրացնել հանրային պաշտպանի գրասենյակի ֆինանսավորումը` ի հաշիվ այլ փաստաբանների: Խոսքը վերաբերում է «Փաստաբանության մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերին, որոնցով  նախատեսվել է փաստաբանների պետական գրանցամատյանը վարելու նոր ընթացակարգ, և այդ լիազորությունը վերապահվել է արդարադատության նախարարությանը և փաստաբաններից տարեկան գանձել 60000 դրամի չափով պետական տուրք` փաստաբանների պետական գրանցամատյանում մեկ տարի ժամկետով հաշվառելու համար:
Epress.am-ի հարցին՝ արդյոք բյուջեով հանրային պաշտպանի ֆինանսավորման նվազեցումը պայմանավորված է գրասենյակի համար նոր աղբյուրի ստեղծմամբ՝ 60000 նոր տուրքի սահմանմամբ, Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը պատասխանել է, որ այս տարի ֆինանսավորումը չի կրճատվի, «կտրվի այնքան, ինչքան անհրաժեշտ է»:
Նախարարի խոսքով՝ ֆինանսավորումը դեռ հստակեցված չէ, ինչպես նաև առայժմ հայտնի չէ՝ կընդունվի՞ փաստաբանների մասին օրենքի նախագիծը, թե ոչ:
«Քննարկումները դեռ շարունակվում են, և գտնվելու է ձև՝ հանրային պաշտպանի գրասենյակին անհրաժեշտ ֆինանսավորում տալու»,- ասել է Հրայր Թովմասյանը:

Офису общественного защитника выделят «столько средств, сколько необходимо»
Согласно проекту госбюджета на 2014 год, расходы, выделяемые офису общественного защитника, сократились. Из бюджета на 2013г. было выделено 260 млн. драмов (порядка $641 975), а бюджет на следующий год предусматривает 178 млн. драмов, между тем, выросло количество групп, обладающих правом на бесплатную юридическую помощь. Об этом в армянском парламенте заявил депутат Эдмон Марукян.
Согласно широко обсуждаемому и удостоившемуся критике адвокатов проекту, который также вступит в силу с 1 января, предусматривается увеличение финансирования офиса общественного защитника за счет других адвокатов. Речь о законопроектах «О поправках и дополнениях в законе Армении об адвокатуре» и «О поправках и дополнениях в законе Армении о госпошлине», которые предусматривают новый порядок ведения госрегистра адвокатов, этими полномочиями наделено министерство юстиции. Кроме того, законопроекты предусматривают ежегодную выплату адвокатами госпошлины в размере 60 000 драмов (порядка $120) за постановку на учет в госрегистре сроком на 1 год.
На вопрос Epress.am, обусловлено ли сокращение финансирования общественного защитника созданием нового источника финансирования за счет госпошлины в 60 000 драмов, министр юстиции Грайр Товмасян ответил, что в текущем году финансирование не сократят, «будет выдано, сколько необходимо».
Объем финансирования, по словам министра, пока не определен, а также неизвестно, будет ли принят закон об адвокатах. «Обсуждения продолжаются, и будет найден способ предоставления необходимого финансирования офису общественного защитника», - заявил Товмасян.