Հանրային պաշտպանի գրասենյակին «կտրվի այնքան գումար, ինչքան անհրաժեշտ է»
2014 թվականի պետական բյուջեի նախագծով հանրային պաշտպանի գրասենյակին ուղղված ծախսերը կրճատվել են: 2013 թ. բյուջեով հատկացվել էր 260 մլն դրամ, իսկ գալիք տարվա բյուջեով նախատեսվում է 178 մլն դրամ, մինչդեռ այն խմբերը, որոնք իրավունք ունեն անվճար իրավաբանական օգնություն ստանալու, շատացել են: Այս մասին ԱԺ-ում հայտարարել է պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:
Ըստ լայնորեն քննարկվող և փաստաբանների քննադատությանը արժանացած նախագծի, որը ևս պետք է ուժի մեջ մտնի հունվարի 1-ից, նախատեսվում է բարձրացնել հանրային պաշտպանի գրասենյակի ֆինանսավորումը` ի հաշիվ այլ փաստաբանների: Խոսքը վերաբերում է «Փաստաբանության մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերին, որոնցով  նախատեսվել է փաստաբանների պետական գրանցամատյանը վարելու նոր ընթացակարգ, և այդ լիազորությունը վերապահվել է արդարադատության նախարարությանը և փաստաբաններից տարեկան գանձել 60000 դրամի չափով պետական տուրք` փաստաբանների պետական գրանցամատյանում մեկ տարի ժամկետով հաշվառելու համար:
Epress.am-ի հարցին՝ արդյոք բյուջեով հանրային պաշտպանի ֆինանսավորման նվազեցումը պայմանավորված է գրասենյակի համար նոր աղբյուրի ստեղծմամբ՝ 60000 նոր տուրքի սահմանմամբ, Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը պատասխանել է, որ այս տարի ֆինանսավորումը չի կրճատվի, «կտրվի այնքան, ինչքան անհրաժեշտ է»:
Նախարարի խոսքով՝ ֆինանսավորումը դեռ հստակեցված չէ, ինչպես նաև առայժմ հայտնի չէ՝ կընդունվի՞ փաստաբանների մասին օրենքի նախագիծը, թե ոչ:
«Քննարկումները դեռ շարունակվում են, և գտնվելու է ձև՝ հանրային պաշտպանի գրասենյակին անհրաժեշտ ֆինանսավորում տալու»,- ասել է Հրայր Թովմասյանը:

Public Defender's Office To Be Given As Much Funding 'As Is Necessary'
According to Armenia's 2014 draft budget,funds allocated to the Public Defender's Office will be cut. Allocated in 2013 was 260 million AMD ($640,568 USD), while next year's budget line is for 178 million AMD ($438,542). Meanwhile, those groups who have the right to receive free legal aid have increased, said MP Edmon Marukyan in the Armenian parliament today.
The bill, widely discussed and criticized by attorneys, which also comes into force on January 1, expects other attorneys to foot the bill for increase in funding for the Public Defender's Office. The draft laws on Amendments and Additions to the RA Law on the Bar and Additions to the RA Law on State Duty provides for a new procedure for the state registration of attorneys — which  vests power to the RA Ministry of Justice and requires attorneys to pay an annual fee of 60,000 AMD ($148) to be included in the state register for a one-year period.
Asked by Epress.am whether the state budget cuts to the Public Defender's Office is due to the new source of funding (through the 60,000 AMD annual registration fee), RA Minister of Justice Hrayr Tovmasyan said funding won't be cut this year, but that "given will be as much as is necessary."
The amount of funding, the minister said, has not yet been determined, as well as whether the draft law on attorneys will be adopted or not. "Discussions are ongoing and a way will be found to provide the necessary funding to the Public Defender's Office," he said.