«Վախենում են». ՀՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ը տապալեցին կենսաթոշակներին նվիրված ԱԺ արտահերթ նիստը
Իշխող կոալիցիան՝ ՀՀԿ-ն և ՕԵԿ-ը, չեն մասնակցելու ԱԺ մյուս 4 խմբակցությունների կողմից այսօր 12:00-ին հրավիրված արտահերթ նիստին, որը վերաբերելու էր կենսաթոշակային պարտադիր վճարների խնդիրին:
Այս մասին քիչ առաջ ԱԺ-ում հայտարարել է ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը: Փաստորեն, քվորում չլինելու պատճառով նիստը չի գումարվելու:
Մարգարյանը պատճառաբանել է, որ ընդդիմադիր ուժերը սկզբում որոշել են նիստում քննարկել կենսաթոշակային պարտադիր վճարների ներդրման ժամկետների հետաձգման հարցը՝ մինչև 2015 թվականի սկիզբը, սակայն հետագայում բովանդակային քննարկման անհրաժեշտություն են տեսել, այն է՝ փոխել կենսաթոշակային համակարգի ձևը: Դա էլ անընդունելի է կոալիցիայի համար:
Ըստ Հովհաննես Մարգարյանի՝ օրենքը երեք ընթերցմամբ ընդունվել է և դրանում լուրջ փոփոխություններ չեն կարող մտցվել:
Epress.am-ի հետ զրույցում ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն ասել է, որ «մենք գիտեինք՝ գործ ունենք վախկոտ իշխանությունների հետ, որոնք վախենում են քննարկումներից»:
ԲՀԿ-ական Վահե Հովհաննիսյանը նշել է, որ կանխատեսում էր, թե արտահերթ նիստը կարող է տապալվել, քանի որ «նրանք միշտ այդպես են անում կարևոր հարցերի դեպքում»:
ՀԱԿ խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով՝ կոալիցիան բոյկոտում է արտահերթ նիստը, քանի որ օրենքում կան աղաղակող փաստեր, որոնք վկայում են լրջագույն ռիսկերի մասին, իսկ այդ մտահոգությունները կառավարությունը չի փարատել: ԱԺ պատգամավորը հիշեցրել է, որ Հովիկ Աբրահամյանը 2008-ին ընտրվելուց հետո խոսւոմ էր ԱԺ-ի դերի բարձրացման մասին, սակայն այդ դերը չի բարձրանում ճոխություններով, այլ բովանդակությամբ:
Ըստ Փաշինյանի՝ ամեն ինչ արվում է, որ Ազգային ժողովում քննարկվեն հարցեր, որոնք օրակարգում չկան, փոխարենը՝ կարևոր հարցերն ԱԺ-ն քննարկումից դուրս է թողնում, ինչպես այս դեպքում:
Հիշեցնենք, որ արտահերթ նիստն անցկացնելու առաջարկով դիմել էին ՀԱԿ, «Ժառանգություն», ԲՀԿ և ՀՅԴ խմբակցությունները: Վերջին շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում մի շարք հասարակական նախաձեռնություններ և քաղաքական ուժեր հայտարարություններ են տարածել կենսաթոշակային պարտադիր վճարների վերաբերյալ՝ առաջարկելով օրենքում փոփոխություններ մտցնել:

Ruling Coalition Backs Out of Meeting on Pension Contributions
The ruling coalition — the Republican Party of Armenia (HHK) and Rule of Law (OEK) — will not take part in a special meeting at 12 pm today called by the other four factions in parliament on the matter of mandatory pension contributions, OEK MP Hovhannes Margaryan said earlier today. Therefore, due to lack of quorum, the meeting will not take place.
Margaryan explained that opposition parties initially decided to discuss at the meeting the matter of delaying the introduction of mandatory pension contributions till early 2015, but later they saw the need to discuss the law itself; that is, to change the pension system, and this is unacceptable for the coalition. According to Margaryan, the law passed through three readings and was adopted, and major amendments cannot be introduced at this stage.
Speaking to Epress.am, head of the Armenian National Congress (HAK) parliamentary faction Levon Zurabyan said that "we know we're dealing with cowardly authorities who are afraid of discussions."
Prosperous Armenia (BHK) MP Vahe Hovhannisyan said he predicted that the special meeting might not happen, since "they always do this when it comes to important issues."
In HAK MP Nikol Pashinyan's opinion, the coalition is boycotting the meeting because there is glaring evidence of serious risks in the law, and the government hasn't dispelled those fears. The opposition MP said that parliamentary speaker Hovik Abrahamyan, after being elected in 2008, spoke about enhancing the role of the National Assembly, but "he's not increasing the role with luxuries but with content."
According to Pashinyan, everything is being done so that the National Assembly discusses matters that are not on the agenda, while important issues are left out of discussion, as in this case.
The HAK, Heritage Party, BHK, and Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D) parliamentary factions had proposed the special meeting. Last week, several community initiatives and political forces in Armenia issued statements on the mandatory pension contributions, proposing amendments to the law.