Պարույր Հայրիկյանը դադարեցրեց նստացույցը, քանի որ իր պահանջը կատարվել է
ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը դադարեցրել է ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմաց այսօր ժամը 12:00-ից սկսված բողոքի ակցիան, քանի որ պարզել են, որ Սերժ Սարգսյանի Վիլնյուս գնալը օրակարգում է: Այս մասին քիչ առաջ Еpress.am-ի հետ զրույցում ասել է նախագահի նախկին թեկնածուն:
Նշենք, որ Հայրիկյանը Սերժ Սարգսյանին կոչ էր արել անպայման գնալ Վիլնյուս ու ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիր նախաստորագրել, քանի որ «Հայաստանը ազատ պետություն է ու Մոսկվայի հետ կնքած որևէ փաստաթուղթ չունի»:
«Մեր պահանջը, որ նախագահը պետք է գնա, իրականություն է դարձել: Տագնապ կար, որ նա կարող է չգնալ, բայց հիմա հանգիստ ենք ու հավաքում ենք պաստառները», - ասել է ԱԻՄ առաջնորդը:
Նա նաև ընդգծել է, թե դադարեցնում են նախօրոք խոստացած եռօրյա բողոքի ակցիաները և սպասում նորանոր զարգացումների:
Ավելի վաղ վերջինս հայտարարել էր, թե Մաքսային միության վերաբերյալ ընդամենը հայտարարարություն է արված, նույնիսկ տևական բանակցություններ տեղի չեն ունեցել: Ինչ վերաբերում է Եվրոպայի հետ ընկերակցության զարգացմանը, հարաբերությունների ընդլայնմանը, ապա այստեղ պատկերն այլ է, այստեղ լուրջ աշխատանք է տարվել, ու կա որոշակի փաստաթուղթ, որը պետք է նախաստորագրել:
«Ես այսօր այստեղ ինձ չեմ ներկայացնում, ոչ էլ՝ ԱԻՄ-ը: Ես այսօր եկել եմ խոսելու այն 70%-ից ավելի մարդկանց անունից, ովքեր դեմ են բռնապետների հետ դաշինք կազմելու Հայաստանի իշխանության՝ գուցե պարտադրված ցանկությանը», – ասել է Հայրիկյանը:

Union for National Self-Determination party leader Paruyr Hayrikyan stopped his protest outside the presidential palace that began at noon today and was supposed to last till Thursday because it turned out Armenian President Serzh Sargsyan will be going to the Eastern Partnership Summit in Vilnius, Hayrikyan himself informed Epress.am earlier today.
Note, the former presidential candidate was urging Sargsyan to go to Vilnius and initial an Association Agreement with the EU, saying, "Armenia is a free state and has not signed document with Moscow."
"Our demand that the president must go was realized. We were alarmed that he might not go, but now we're calm and we're gathering posters," he said, adding that he's stopping his three-day protest and awaiting new developments.
Earlier, the party leader had said that Armenia's accession to the Customs Union was only a statement, that there haven't even been long negotiations on the matter, whereas the picture is altogether different regarding the development of cooperation and broadening of relations with the EU: there has been serious work to this end and there is a at least a document that should be initialled.
"I am here today representing neither myself nor the Union for National Self-Determination.  I have come today to speak in the name of the more than 70% of people who are against the perhaps imposed wish of the Armenian authorities to form an alliance with tyrants," he said.