Լրագրողներին վիրավորած ՀՀԿ-ականը վստահ է, որ չի պատժվի
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մանվել Բադեյանը համոզված է, որ լրագրողների դիմումը էթիկայի հանձնաժողով իր համար որևէ բացասական հետևանք չի ունենա, քանի որ ինքը էթիկայի նորմ չի խախտել: Այս մասին ՀՀԿ-ական պատգամավորն ասել է Epress.am-ի հետ զրույցում: Նա կրկնել է, որ որոշ լրագրողների համարում է բանսարկու և «այդպես էլ կա, դրա մեջ էթիկայի խախտում չկա»:
«Նորությո՞ւն է ձեզ համար, որ որոշ լրագրողներ զբաղվում են բանսարկությամբ: Ես համեմատել եմ տվյալ լրագրողին եզդի փողոց մաքրողի հետ և ասել եմ՝ նրա չափ խելք չունես, որովհետև դուք չգիտեք, որ փողոց մաքրողների ճնշող մեծամասնությունը եզդի է: Առավոտը շուտ վեր կացեք, նայեք»,- ասել է Բադեյանը:
Հարցին, թե արդյոք այդ համեմատությունը, այնուամենայնիվ, վիրավորական չի համարում եզդիների համար, Բադեյանն ասել է. «Ընդհակառակը, ասել եմ, որ եզդի փողոց մաքրողը էդ լրագրողից խելոք ա»:
Ինչ վերաբերում է լրագրողների հետ հետագա շփմանը, պատգամավորն ասել է, որ «խելացի լրագրողների» հետ շփվելու է մեծ սիրով, իսկ «հիմարների» հետ չի շփվելու:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 10-ին Ազգային ժողովում լրագրողը հարց է ուղղել Բադեյանին՝ արդյոք նորմալ է, որ հայաստանյան հեռուստաընկերությամբ «Ինչ, որտեղ, երբ» հաղորդումը ռուսերեն լեզվով է հեռարձակվում։
«Իսկականի՞ց էդքան անմակարդակ եք, որ ըտենց եք մտածում: Եթե փողոցում կանգնած մի եզդի էդ հարցը տար, չէի զարմանա, բայց դուք իսկականից ըտենց ե՞ք մտածում», – հայտարարել է Բադեյանը՝ հավելելով, որ «էդ հաղորդման աշխատանքային լեզուն ռուսերենն ա»:
Բադեյանի խոսքերից վրդովված, «Սինջար» եզդիների միավորման անդամները երեկ Ազգային ժողովի մոտ ակցիա էին անցկացրել՝ պատգամավորին զուգարանի թուղթ ու ավանակի պատկերով նկար ուղարկելով:
Հետագայում «Սինջար»-ը հայտարարություն էր տարածել, որի մեջ ասված էր, թե Մանվել Բադեյանը ներողություն է խնդրել եզդիներից։

Оскорбивший журналиста армянский депутат уверен, что не понесет наказания
Депутат от правящей Республиканской партии Армении Манвел Бадеян уверен, что обращение журналистов в парламентскую комиссию по этике не приведет к отрицательным для него последствиям. Об этом республиканец заявил в беседе с Epress.am.
Он повторил, что считает некоторых журналистов клеветниками, «так оно и есть, нарушения этики в этом нет». «Для вас новость, что некоторые журналисты занимаются клеветой? Я сравнил такого журналиста с езидом, подметающим улицы, и сказал «у тебя меньше мозгов, чем у него». Вы не знаете, что большинство уборщиков – езиды? Встаньте рано утром и посмотрите», - сказал депутат.
На вопрос, тем не менее, не считает ли он данное сравнение оскорбительным для езидов, Бадеян ответил: «Наоборот. Я сказал, что езид, подметающий улицы, умнее этого журналиста».
По поводу дальнейшего общения с представителями СМИ парламентарий сообщил, что с радостью будет общаться с «с умными журналистами» и не станет делать этого с «дураками».
10 декабря в Национальном Собрании журналист обратился к Бадеяну с вопросом считает ли он нормальным, что в эфире армянского телеканала транслируется телепередача «Что? Где? Когда?» на русском языке.
«У вас, действительно, такой низкий уровень? Если бы этот вопрос задал какой-нибудь езид на улице, я бы не удивился, но вы правда так думаете?», - ответил депутат.
В результате члены национального объединения езидов «Синджар» организовали акцию протеста перед армянским парламентом, в ходе которой передали депутату туалетную бумагу и фото с изображением осла. Позднее Объединение распространило заявление, в котором говорилось, что Бадеян принес извинения.