Խոշտանգման փաստը չի ապացուցվել. նախարարը՝ հոսպիտալ տեղափոխված զինվորի մասին
Երևանի Մուրացան փողոցում գտնվող զինվորական կենտրոնական հոսպիտալ տեղափոխված 18-ամյա զինծառայող Մհեր Խլղաթյանի դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցված և կան ձերբակալվածներ, այդ թվում՝ զորամասի բուժծառայության պետը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը։ Նշենք, որ Խլղաթյանի զորամասի ժամկետային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Վահե Օհանյանը, ինչպես նաև բուժծառայության պետ, կապիտան Արման Թադևոսյանը:
Վերջինս ասել է, որ պատժից խոսելուց առաջ պետք է ապացուցվի՝ ուժ կիրառվել է, թե չի կիրառվել:
«Եթե հաստատվի, մեղավորները կկրեն իրենց պատիժը և քրեական ուղղությամբ և ադմինիստրատիվ առումով: Գործը հարուցված է: Մեր իրավապահները կգան եզրակացության»,- ասել է նախարարը:
Լրագրողներից մեկը հարցրել է՝ արդյոք նախարարը խոշտանգում է համարում Խլղաթյանի դեմ արվածը՝ հաշվի առնելով, որ նրա մարմնին, մասնավորապես, ձեռքերի վրա հայտնաբերվել են բռնության, ծխախոտ հանգցնելու հետքեր:
«Այդպիսի հետքեր չկան: Խոշտանգման փաստն ապացուցված չէ: Մանավանդ վերջին տվյալներով, ինքը գիտակցության մեջ է, ինքն ասում է, որ այդպիսի դեպք չի եղել»,- ասել է նախարարը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Խլղաթյանի հարազատները shamshyan.com-ին հայտնել էին, որ զինվորը ԼՂՀ-ի Չոփռուլի զորամասում դաժան ծեծի է ենթարկվել և մարմնի վրա կան ծեծի բազմաթիվ հետքեր։
«Մինչև Երևան տեղափոխելը զինվորը մի քանի օր ունեցել է թոքերի լուրջ խնդիր և զորամասի բուժկետում նրա նկատմամբ բռնություն են կիրառել բժիշկն ու բուժակները, որոնցից ավելի ագրեսիվ պահվածք են դրսևորել ոմն Արմանը և Նարեկը: Մինչ Երևանի հոսպիտալ տեղափոխելը զինվորին տարել են Վարդենիսի զինվորական հոսպիտալ, որտեղ որոշ ժամանակ պահելուց հետո, տեսնելով որ չեն կարողանում զինվորին անհրաժեշտ բժշկական օգնություն ցուցաբերել, նոր տեղափոխում են Երևան», – պատմել են տղայի հարազատները։

Армянскому министру не хватает доказательств по факту пыток солдата
По факту инцидента с доставленным в Ереванский центральный клинический военный госпиталь 18-летним Мгером Хлгатяном возбуждено уголовное дело, есть арестованные, в том числе – начальник медслужбы воинской части. Об этом в ходе брифинга в медуниверситете заявил министр обороны Сейран Оганян.
По его словам, прежде, чем говорить о наказании, необходимо доказать, было ли применено насилие. «Если будет доказана, виновные понесут наказание и с уголовной, и с административной точек зрения. Дело возбуждено. Наши правоохранительные органы сделают заключение».
Представители СМИ поинтересовались, считает ли министр пыткой совершенное с Хлгатяном, учитывая, что на теле военнослужащего, в частности, на руках обнаружены следы насилия, к примеру, следы от сигарет.
«Таких следов нет. Факт пыток не доказан. По последним данным, он пришел в сознание, говорит, что подобного не было», - ответил Оганян.
Ранее родные Мгера Хлгатяна сообщили Shamshyan.com, что военнослужащий был жестоко избит в военчасти села Чопрлу в Нагорном Карабахе. Также они сообщили о множестве следов насилия на теле юноши.
«До перевода в Ереван у солдата несколько дней были серьезные проблемы с легкими, в медпункте военчасти к нему применили насилие врач и санитары, наибольшую агрессию проявили неизвестные Арман и Нарек. Прежде, чем доставить его в ереванский госпиталь, солдата отвезли в военный госпиталь Вардениса. В Ереван его перевели только после того, как продержали здесь некоторое время и поняли, что не могут оказать необходимую медицинскую помощь. Узнав, что состояние ухудшается, в военчасти дали согласие на его отправку в Ереван», – рассказали родственники Хлгатяна.