«Տղայից տղա է ծնվում»․ Ասիական Հայաստանում հրաժարվում են հազարավոր չծնված աղջիկներից
Հղիության ժամանակ երեխաների նկատմամբ սեռով պայմանավորված ընտրովի վերաբերմունքը Հայաստանում խնդիր է արդեն մոտ 20 տարի։ 1993 թվականից նկատվել է առաջին շեղումը, երբ տղա-աղջիկ ծնունդների տարեկան միջին հարաբերակցությունը սկսել է աճել տղաների օգտին։ Ուսումնասիրության սկզբում հարաբերակցությունը եղել է 100 աղջիկ 106 տղա, իսկ այժմ հարաբերակցությունը դարձել է 100-114։
Այսօր սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատման և տղա-աղջիկ հարաբերակցության շեղման խնդիրների մասին խոսել է ՄԱԿ- ի բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանը:
«Առաջին անգամ հարցը դիտարկվել է 2007 թվականին, իսկ պատճառները և վիճակը հասկանալու համար 2011-ին նախաձեռնեցինք առաջին հետազոտությունը։ Մեր առաջին զեկույցը եկավ ապացուցելու, որ խնդիրը Հայաստանում կա և Հայաստանում տղա երեխա ունենալու ցանկությունը 4 անգամ ավել է քաղաքներում և 6 անգամ գյուղական բնակավայրերում», - ասել է բանախոսը։
Նրա խոսքով՝ զեկույցի կարևոր ցուցանիշներից մեկն էլ այն է, որ խնդրի գագաթնակետը հատկապես 3-րդ և 4-րդ երեխաների դեպքում է։
«Այսինքն՝ եթե վերցնենք 3-րդ, 4-րդ աղջիկ և տղա երեխաների ծննդյան հարաբերակցությունը, ապա հասնում է աշխարհում ամենաբարձր ցուցանիշին՝ 160-170 տղա և 100 աղջիկ։ Փորձեցինք հասկանալ պատճառները և ֆոկուս խմբերով հետազոտություն արեցինք։ 2011-ի դրությամբ պարզեցինք երեք հիմնական ուղղությունները՝ տղային գերադասում են աղջկանից ընտանիքի և անվան շարունակության, տղա երեխային ունեցվածքի փոխանցման և նրա համար, որ տղաները երաշխավոր են կանգնում արդեն տարիքն առած ծնողներին և ընտանիքին։ Պատճառները տարբեր են՝ սկսած ընտանիքի պաշտպանից մինչև ազգի պաշտպան», - նշել է Հայրապետյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ արդեն 2013-ին նախաձեռնած հետազոտությունը ոչ միայն նման վերաբերմունքի պատճառների, այլև բնակչության վրա ազդեցության մասին էր և արդյունքները բավական ցավալի են` «այսօր Հայաստանում մինչև 20 տարեկան երեխաների շրջանում մոտ 40 հազար ավել տղա կա»։
«Եթե դիտարկեն ազգաբնակչության թվով, ապա դա 1 տոկոսից ավել է։ Հետևանքների մասին կարող եմ ասել, որ այն երկրներում, որտեղ այս ֆենոմենը վաղուց է ի հայտ եկել, ասենք՝ Չինաստանում, Հնդկաստանում, արդեն նկատվում են բավական լուրջ սոցիալ-տնտեսական զարգացումներ։ Օրինակ՝ Չինաստանն ունի 60 միլիոն ազգաբնակչություն, որը գնում է միայնակ ծերության, ինչպես նաև տղա երեխաների առավելությամբ պայմանավորված աճում է կրիմինալիզացիան», - ասել է Հայրապետյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանում սեռի նկատմամբ խտրականությունը պայմանավորված է մի քանի գործոններով։
«Կարծում եմ՝ ամենախորքայինը՝ հասարակության մեջ կնոջ դերն է և այն նվազ հավատը, որ կինը կարող է հաջողակ լինել և ապահովել ծնողների ծերությունն ու բարեկեցիկ կյանքը։ Ասիական մի շարք երկրներում աղջիկը բեռ է համարվում, Վիետնամում օրենք կա, որ միայն տղան պետք է հուղարկավորի ծնողներին։ Հայաստանում սա չկա, բայց խտրականությունը դրվում է մինչև աղջիկ երեխայի ծնվելը։ Զարմանալի է, որ մինչ ծնվելը խտրականությունը կա, բայց ծնվելուց հետո ավելի նուրբ ու քնքուշ են վերաբերվում։ Կարճ ասած՝ Հայաստանում խնդիրը նմանվում է կապրիզի՝ «տղայից տղա պետք է ծնվի», կամ՝ «հո ունեցվածքը փեսուս չե՞մ թողնի» և այլն», - նշել է բանախոսը։
Նա ընդգծել է, որ այս տեմպերով առաջ գնալու դեպքում մինչև 2060 թվականը 93 հազար ապագա մայր չի ծնվի, որը Հայաստանի 2,5 տարվա բացարձակ ծնունդների թիվն է։

Проблема избирательного отношения к полу плода во время беременности существует в Армении порядка 20 лет. Первое отклонение было зафиксировано в 1993 году, когда среднее соотношение рождающихся девочек и мальчиков стало расти в пользу последних. В начале исследования на 100 девочек приходилось 106 мальчиков, в настоящее время соотношение составляет 100/114.
Про обусловленное полом искусственное прерывание беременности и соотношении рождающихся мальчиков и девочек на пресс-конференции в понедельник рассказал представитель местного офиса фонда населения ООН Гарик Айрапетян.
«Впервые вопрос рассматривался в 2007 году, а для того, чтобы понять причины и состояние, в 2011 году мы начали первое исследование. Наш первый доклад доказал, что в Армении существует проблема и желание иметь мальчика в городах больше в 4, в селах – в 6 раз», - сказал он.
В качестве важного показателя доклада Айрапетян отметил, что проблема особенно актуальна в случае третьего или четвертого ребенка. «Если взять соотношение рождаемости третьим или четвертым, то самый высокий показатель – 160-170 мальчиков и 100 девочек. Мы попытались выяснить причины и провели исследование методом фокус-групп. К 2011 году были выяснены 3 основных направления: мальчиков предпочитают девочкам с точки зрения продолжения рода, передачи имущества мальчику и потому, что мальчики заботятся о престарелых родителях и семье. Причины разные: начиная от защитника семьи до защитника страны», - заявил Айрапетян.
Начатое в 2013 году исследование касалось не только причин подобного отношения, но также его воздействия на население, и результаты, добавил он, довольно печальны: «На сегодняшний день в Армении мальчиков до 20 лет на 40 000 больше девочек.
Если рассматривать с точки зрения населения, то это больше 1%. Что касается последствий, могу сказать, что в странах, в которых давно существует этот феномен, к примеру, в Китае, Индии, уже наблюдается достаточно серьезная социально-экономическая ситуация. Например, 60 миллионов жителей Китая движутся к одинокой старости, а также с предпочтением детей-мальчиков растет криминализация».
Дискриминация на почве пола в Армении обусловлена несколькими факторами. «Думаю, самым глубинным является роль женщины в обществе и неверие в то, что женщина может быть успешной и обеспечить старость и достойную жизнь родителей. В ряде азиатских стран девочка считается ношей. Во Вьетнаме действует закон о том, что хоронить родителей должен только сын. В Армении этого нет, но дискриминация действует до рождения девочки. Удивительно, что после ее рождения к девочке относятся нежнее. Короче говоря, проблема в Армении напоминает каприз, «от парня рождается парень» или «не оставлю же я имущество зятю»».