Բնակարան չեն տալիս հանրահավաքների պատճառով, պնդում է ընտանիքի հայրը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վերին Շենգավիթի 1-ին փողոց, տուն 30 հասցեում բնակվող բազմազավակ անապահով ընտանիքին զրկել են օրենքով հասանելի բնակարանից ընդդիմադիր լինելու և հանրահավաքներին մասնակցելու պատճառով։ Այս մասին վերոնշյալ հասցե այցելած Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ֆլորա Թորոսյանը։
Տարրական պայմաններից զուրկ խարխուլ պատերով տանը Թորոսյանը բնակվում է միակ որդու՝ Հարություն Քիշմիրյանի, հարսի և 5 անչափահաս թոռների հետ։ Նա պատմել է, որ առնետներն ու տարատեսակ միջատները վնասում են ոչ միայն քանդվող խոնավ պատերն ու հատակի ճոճվող փայտերը, այլև ժամանակ առ ժամանակ կծոտում են քնած երեխաներին։ Թորոսյանը նշել է, որ ծնողներից մնացած տունը պատկանում է իր եղբորը, ով տարիներ առաջ որպես ժամանակավոր կացարան տրամադրել է իրենց, սակայն այժմ պահանջում է ազատել այն։
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ 6 թոռներից 1-ը մահացել է բժիշկների անտարբերության ու անփութության պատճառով, իսկ մնացած 5-ի կարիքները հոգալու համար պայմանները բավարար չեն՝ 51 հազար դրամ թոշակը բավականացնում է միայն կոմունալ ծախսերը հոգալու համար։
Բնակարանի խնդրով Թորոսյանը դիմել է նախընտրական արշավ անցկացնող Սերժ Սարգսյանին, սակայն խնդիրն այդպես էլ չի լուծվել։
«Մի նամակ էլ Տարոնի երդմնակալության ժամանակ եմ հանձնել, նաև դիմել եմ Շենգավիթի թաղապետարան։ Աշխատակցուհին եկել ա, տունն ա նայում, ասում եմ՝ «նայի, Հասմիկ, նեղվածք ա, երեխեքս քնելու տեղ չունեն, առնետները տան մեջ վազվզում են, երեխեքին կծում են», տեսնեիք ինչ մուննաթ եկավ մեր վրա, թե՝ «ո՞վ ա ձեզ խնդրել՝ էսքան երեխա բերեք, որ մեզնից էլ տուն եք ուզում, մեր հաշվի՞ն եք երեխա բերում»։ Դիմեցի նոր թաղապետին, ընտրություններին նամակ եկավ, թե «մեզ պիտի ընտրեք»։ Ես էլ ասացի՝ ոչ մեկիդ էլ չեմ ընտրի, եթե օրենքով հասանելի տունը կաշառքով ես տալիս՝ պետք չէ», - պատմել է Թորոսյանը։
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ փլված կտուրը նորոգելու խնդրանքով դիմել է թաղապետին, վերջինս դուրս գրած 20 թիթեղներից միայն 15-ն է տվել անապահով ընտանիքին։
«Թաղապետարանի կոմունալ բաժնի աշխատակցուհի Հասմիկը տեսավ, որ տանը շարժվելու տեղ չկա, տղայիս ասել էր, որ երեխեքին ծոցը քնացնի։ Նման բան լսած չկամ, որ 11, 10, 9 տարեկան երեխեն քնի ծնողների ծոցը», - դժգոհել է Թորոսյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ քաղաքապետարանից և նախագահականից ստացված նամակներում նշված է, որ անապահովների ցուցակի առաջին տեղում իրենց ընտանիքն է, ուստի մինչև 2013 թվականի ավարտը նրանց բնակարանային խնդիրը լուծում կստանա։
«Անցած տարի քաղաքապետարանից գրել էին, որ մեզ առաջնահերթ բնակարանով են ապահովելու, Տիգրան Սարգսյանը նոյեմբերին պետք ա հրամանը տար, հիմա էլ ասում են, թե ընդդիմադիր ենք, դրա համար էլ տան հերթից դուրս ենք մնացել», - բողոքել է Թորոսյանը։
Որդին էլ ընդգծել է, որ թաղամասի հանրապետականներն ու ավագանու մի քանի անդամներ իրեն բազմաթիվ անգամ սպառնացել ու «լավով զգուշացրել» են, որ հանրահավաքների գնալուց ու բողոքելուց առաջ մտածի իր ընտանիքի ու երեխաների մասին։
«Ասում են՝ արի, դարձի հանրապետական, տան հարցը կլուծենք, էլ չեն մտածում, որ ինձ օրենքով ա էդ տունը հասնում։ Ազատամարտիկների հանրահավաքի ժամանակ ավագանու անդամ 2 լակոտ եկան, ինձ ասեցին, որ չմասնակցեմ ու չբողոքեմ, ես էլ ասեցի՝ տունս եմ ուզում։ Սրանք էլ, թե «ախպեր, լուրջ հարց ա, որ էդքանը հասկանում ես՝ արի կանգնի կողքներս, քեզ կնայենք»։ Ես ազգի դավաճան չեմ, որ դառնամ հանրապետական ու ասեմ՝ «Առաջ՝ Հայաստան», կամ էլ «Ապահով Հայաստան»», - նշել է Քիշմիրյանը։
Epress.am-ի գրավոր հարցմանը՝ արդյո՞ք Քիշմիրյանի բազմազավակ ընտանիքը ներառված է անապահովների ցուցակում և հերթագրված է բնակարան ստանալու համար, Քաղաքապետարանի աշխատակազմի անշարժ գույքի կառավարման վարչությունից տեղեկացրել են, որ Վերին Շենգավիթի 1-ին փողոցի 30 տան բնակիչ Հարություն Քիշմիրյանի բազմազավակ ընտանիքը ներառված է սոցիալապես անապահովների «Փարոս» ծրագրում։
«ՀՀ կառավարության 2013 թվականի օգոստոսի 1-ի նիստում հաստատվել է բնակելի տարածություն ստանալու իրավունք ունեցող՝ սոցիալապես անապահով և հատուկ խմբերին դասված անձանց ցանկը, բնակելի տարածության կարիք ունեցող սոցիալապես անապահով և հատուկ խմբերին դասված անձանց (ընտանիքներին) հաշվառելու, կացարանի և այլ սոցիալական ծառայությունների տրամադրման կարգը։ Որպես սոցիալապես անապահով՝ բազմազավակ ընտանիք, նրանց բնակարանային խնդիրը կարող է քննարկվել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում։ Միաժամանակ ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության կողմից մշակվում է «Սոցիալական բնակարանային ֆոնդի ձևավորման» ռազմավարական ծրագիր, որի ընդունումից հետո, համապատասխան բնակելի ֆոնդ ստեղծելու պարագայում, հնարավորություն կստեղծվի քննարկելու բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող ընտանիքների խնդիրները»,- նշված է Երևանի քաղաքապետարանից ստացված պատասխանում։

Многодетный отец утверждает, что ему не выдают квартиру из-за участия в акциях армянской оппозиции
Проживающую в ереванском районе Шенгавит многодетную необеспеченную семью лишили полагающейся по закону квартиры за оппозиционность и участие в антиправительственных митингах. Об этом корреспонденту Epress.am, отправившемуся на место, сообщила Флора Торосян.
Женщина проживает в похожем на самодельную постройку доме с единственным сыном Арутюном Кишмиряном, невесткой и 5 несовершеннолетними внуками. По ее словам, крысы и различные насекомые вредят не только разрушающимся сырым стенам и полу, но также время от времени кусают по ночам спящих детей. Оставшийся в наследство от родителей дом принадлежит брату Торосян, который предоставил его на временное пользование, а теперь требует покинуть территорию.
2anapahov
По ее словам, один из шести внуков скончался из-за небрежности врача, а прокормить остальных детей на пенсию в $120 не представляется возможным, этой суммы с трудом хватает на коммунальные расходы. Во время предвыборной кампании Сержа Саргсяна Торосян обратилась к нему с вопросом жилья, однако безрезультатно.
«Другое письмо я вручила во время инаугурации Тарона , а также обратилась в районную администрацию. Пришла сотрудница, осмотрела дом, я ей говорю «посмотри, Асмик, детям негде спать, по дому бегают крысы, кусают детей». Видели бы вы, как она возмутилась, мол, кто вас просил рожать столько детей, «а теперь просите у нас дом, за нас счет рожаете?». Я обратилась к новому районному главе, во время выборов пришло письмо «вы должны выбрать нас». А я сказала, что никого из них выбирать не стану. Если за взятку даете мне дом, который полагается по закону, то он мне не нужен». Наша собеседница обращалась к районному главе с просьбой починить крышу, однако вместо выписанных 20 шиферов необеспеченной семье выдали только 15.
3anapahov
«Сотрудница коммунального управления Асмик видела, что в доме негде повернуться, сказала сыну, чтобы дети спали с ним. Я такого не видела, чтобы 11, 10, 9-летние дети ложились спать в одну постель с родителями». В полученных официальных письмах отмечено, что семья находится на первом месте в списке необеспеченных, поэтому их квартирный вопрос будет решен до конца 2013 года. «В прошлом году из мэрии написали, что в первую очередь квартирой обеспечат нас. В ноябре Тигран Саркисян должен был подписать указ, а теперь они говорят, что мы – оппозиционеры, поэтому попали в конец очереди».
1anapahov
Арутюн Кишмирян заявил, что местные члены партии Сержа Саргсяна и некоторые члены Совета старейшин неоднократно угрожали ему и «предупреждали по-хорошему» думать о своей семье и детях прежде, чем ходить на митинги и протестовать.
«Говорят: иди, вступай в Республиканскую партию , и мы решим вопрос дома, даже не думают о том, что дом мне полагается по закону. Во время митинга ветеранов Карабаха пришли два сопляка из Совета старейшин, сказали, чтобы я не участвовал в акции и не жаловался, а я ответил, что хочу свой дом. А они, мол, «брат, это серьезный вопрос, если ты так все понимаешь, переходи на нашу сторону, мы за тобой присмотрим». Я не предатель нации, чтобы становиться республиканцем и говорить «Вперед, Армения» или «Безопасная Армения» ».
На запрос Epress.am, включена ли многодетная семья Кишмиряна в список нуждающихся и состоит ли в очереди на получение квартиры, из отдела по управлению недвижимым имуществом при мэрии поступил ответ, что многодетная семья жителя дома N30 на первой улице Нижнего Шенгавита Арутюна Кишмиряна включена в программу «Парос» для социально необеспеченных.
4anapahov
«На заседании правительства Армении 1 августа 2013 года был утвержден список лиц, имеющих право на получение жилой площади и включенных в особые группы, а также в число социально необеспеченных. В качестве вопроса социально необеспеченной многодетной семьи данная проблема может быть обсуждена в министерстве труда и социальных вопросов.
В то же время в министерстве градостроительства разрабатывается стратегическая программа «Формирование социального квартирного фонда», после принятия которой, при создании соответствующего жилищного фонда, появится возможность обсудить проблемы семей, нуждающихся в улучшении квартирных условий», - говорится в ответе мэрии.