Վթարային շենքի բնակիչներին նախագահականում առաջարկել են դիմում բերել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Սիսակյան 3 շենքի վթարային հատվածի մի խումբ բնակիչներ իրենց բնակության հարցը լուծելու պահանջով այսօր դիմել են քաղաքապետարան, սակայն նրանց չեն ընդունել: Բնակիչները բողոքի ակցիա են անցկացրել նախագահական նստավայրի մոտ:
Նրանք պահանջում են, որպեսզի գոնե 10 բնակիչների շտապ տուն տրվի, քանի որ շենքի որոշ հատվածներում ապրելն անհնար է, ինչի մասին է վկայում նաև փորձաքննությունը:
Բնակիչներից Լիլիթ Քոչարյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ իրենք պահանջում են փորձագիտական հանձնաժողով կազմել՝ համոզվելու, որ շենքի վթարային հատվածի բնակիչներին բնակարան չեն հատկացրել:
Նշենք, որ քաղաքապետարանից խոստացել են բնակարանների հարցը լուծել մինչև 2015 թվականի վերջը, սակայն բնակիչները համոզված են, որ շենքը կարող է փլվել ամեն օր: Լիլիթ Քոչարյանի խոսքով` իրենց շենքում օրեր առաջ փլուզում է եղել, և Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը փաստել է, որ շենքը 4-րդ կարգի վթարային է:
Նախագահական նստավայրում բնակիչներին ընդունել են և մոտ մեկ ժամվա զրույցից հետո առաջարկել են հանձնաժողով ստեղծելու պահանջով գրավոր դիմում ներկայացնել։

Residents of Dilapidated Building Refused by City Hall Protest Outside Presidential Palace
A group of residents of 3 Sisakyan St. who are living in the collapsing part of the building went to Yerevan City Hall today to call attention to their case; however, city hall staff did not admit them. The residents then demonstrated outside the presidential residence.
The residents are asking at least 10 households be given new apartments immediately, as it has become impossible to live in certain parts of the building, which a building inspection also confirmed.
One of the residents, Lilit Kocharyan, in conversation with Epress.am, said they are asking for the establishment of an expert commission to prove that the new apartments were distributed unfairly.
Note, the municipality has promised to address this issue by the end of 2015, but the residents are convinced that the building will collapse any day now. Kocharian claims that there was a collapse in the building just days ago, and the Ministry of Emergency Situations has confirmed that the building is considered to be in a "level 4 emergency" state.
Presidential administration staff admitted the residents and, after a one-hour discussion, proposed they submit their request for an expert commission in writing.