ՍԴ-ի որոշումը չի ազատում պարտադիր կուտակայինը վճարելու պարտավորությունից․ ԿԲ
Սահմանադրական դատարանը 2014 թվականի հունվարի 24-ի՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի որոշ հոդվածների կասեցման որոշմամբ կուտակային բաղադրիչի մասնակիցներին պարտադիր կուտակային վճարները կատարելու պարտականությունից չի ազատել: Այս մասին ասված է Կենտրոնական բանկի տարածած հայտարարության մեջ։
«Կենտրոնական բանկը փաստում է, որ կուտակային վճարներ կատարելու պարտականությանը վերաբերող համապատասխան դրույթները կասեցված չեն և հիշեցնում, որ նշված դրույթների սահմանադրականությունը դեռևս վիճարկման փուլում է: Ուստի Կենտրոնական բանկը հորդորում է ձեռնպահ մնալ Սահմանադրական դատարանի որոշման տարաբնույթ ընկալումներից, քանի որ վիճարկվող դրույթների՝ ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչվելու պարագայում պարտադիր կուտակային բաղադրիչի մասնակիցների համար հետևանքները, թերևս, ավելի ծանր կլինեն և կհանգեցնեն բաց թողնված ժամանակահատվածի համար կուտակային վճարներ միանվագ կատարելու պարտավորությանը», - ասված է հայտարարության մեջ։
Կայքը տեղեկացնում է, որ օրենքի կասեցված դրույթների կիրարկումն ապահովող ՀՀ կենտրոնական բանկի ակտերը չեն խոչընդոտում ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակարգային որոշման կատարմանը, ուստի Կենտրոնական բանկը վիճարկվող դրույթների կասեցումից բխող միջոցառումներ ձեռնարկելու խնդիր ներկա փուլում չունի:

Constitutional Court Decision Does Not Exempt Employees From Making Mandatory Pension Contributions
The Jan. 24, 2014 ruling of Armenia's Constitutional Court to suspend certain articles of the Law on Accumulated Pensions does not exempt those to whom the law applied from the obligation to make mandatory pension contributions, reads a statement  issued by the Central Bank of Armenia today.
"The Central Bank states that the provisions relating to the obligation to pay pension contributions are not suspended and reminds that the constitutionality of these provisions are still in the dispute stage. Thus, the Central Bank urges to refrain from various interpretations of the Constitutional Court's decision, since if the disputed provisions are recognized as corresponding to the RA Constitution, the consequences for participants of the accumulated pension component perhaps will be more severe and will lead to an obligation to make a single contribution for the missed period," reads the statement, in part.
The Central Bank further reports that the its acts ensuring the implementation of the repealed provisions of the law do not interfere with the RA Constitutional Court's decision, thus the Central Bank does not currently need to take measures arising from the suspension of the disputed provisions.