ՍԴ-ի որոշումը չի ազատում պարտադիր կուտակայինը վճարելու պարտավորությունից․ ԿԲ
Սահմանադրական դատարանը 2014 թվականի հունվարի 24-ի՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի որոշ հոդվածների կասեցման որոշմամբ կուտակային բաղադրիչի մասնակիցներին պարտադիր կուտակային վճարները կատարելու պարտականությունից չի ազատել: Այս մասին ասված է Կենտրոնական բանկի տարածած հայտարարության մեջ։
«Կենտրոնական բանկը փաստում է, որ կուտակային վճարներ կատարելու պարտականությանը վերաբերող համապատասխան դրույթները կասեցված չեն և հիշեցնում, որ նշված դրույթների սահմանադրականությունը դեռևս վիճարկման փուլում է: Ուստի Կենտրոնական բանկը հորդորում է ձեռնպահ մնալ Սահմանադրական դատարանի որոշման տարաբնույթ ընկալումներից, քանի որ վիճարկվող դրույթների՝ ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչվելու պարագայում պարտադիր կուտակային բաղադրիչի մասնակիցների համար հետևանքները, թերևս, ավելի ծանր կլինեն և կհանգեցնեն բաց թողնված ժամանակահատվածի համար կուտակային վճարներ միանվագ կատարելու պարտավորությանը», - ասված է հայտարարության մեջ։
Կայքը տեղեկացնում է, որ օրենքի կասեցված դրույթների կիրարկումն ապահովող ՀՀ կենտրոնական բանկի ակտերը չեն խոչընդոտում ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակարգային որոշման կատարմանը, ուստի Կենտրոնական բանկը վիճարկվող դրույթների կասեցումից բխող միջոցառումներ ձեռնարկելու խնդիր ներկա փուլում չունի:

Центробанк Армении: решение суда не освобождает от обязательных пенсионных взносов
Решение Конституционного суда Армении от 24 января 2014 года об отмене некоторых статей закона «О накопительной пенсии» не освободил от обязательства вносить обязательные пенсионные взносы. Об этом говорится в заявлении Центробанка.
«ЦБ констатирует, что действие соответствующих положений об обязательстве выплачивать пенсионные взносы не отменено, и напоминает, что конституциональность отмеченных положений находится на этапе обсуждения. Поэтому Центробанк призывает воздержаться от различной трактовки решения КС, так как в случае, если спорные положения будут произнаны соответствующими Конституции Армении, последствия для участников обязательного пенсионного компонента, пожалуй, будут тяжелее и приведут к обязательству совершать взносы одновременно с пропущенными месяцами», - говорится в заявлении.
Сайт сообщает, что акты Центробанка, обеспечивающие применение отмененных положений закона, не препятствуют выполнению решения Конституционного суда, поэтому на данном этапе перед ЦБ не стоит задача принятия мер, вытекающих из отмены спорных положений.