Գյումրին 5 մլն հատկացրեց Սերժ Սարգսյանի եղբոր փառատոնին․ Լևոն Բարսեղյանը դեմ էր
Գյումրու ավագանին իր այսօրվա նիստում ««Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոն» ՀԿ-ին քաղաքապետարանի բյուջեից 5 միլիոն դրամ տրամադրելու մասին որոշում է ընդունել: Որոշմանը դեմ է քվեարկել միայն ավագանու անդամ, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը (լուսանկարում)։ «Վերածնունդ» փառատոնի համանախագահն է Սերժ Սարգսյանի եղբայրը՝ Լևոն Սարգսյանը։ Նա «Փյունիկ» հիմնադրամի ղեկավարն է, որն էլ դիմել է «Վերածնունդ» փառատոնին գումար հատկացնելու խնդրանքով։
Բարսեղյանն առաջարկել է հետ ուղարկել դրամական օգնություն տալու խնդրանքը, պահանջել է, որպեսզի «Փյունիկ» հիմնադրամը ներկայացնի, թե ինչպես է բախշվելու փառատոնի կազմակերպման համար հատկացվող բյուջեն՝ 197 միլիոն դրամը և, մասնավորապես, քաղաքապետարանից պահանջվող 5 միլիոնը:
Քննարկման ժամանակ Լևոն Բարսեղյանը ցանկացել է ներկաների ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Հիմնադարամի նախագահը դիմում է քաղաքապետին` երրորդ անձին՝ մի ՀԿ-ի ֆինանսական օժանդակություն ցուցաբերելու խնդրանքով, իսկ այդ երրորդ անձից` ՀԿ-ից ոչ դիմում կա, ոչ այդ ՀԿ-ի մասին որևէ տեղեկատվություն։ Ուստի ավագանու անդամը հարցրել է՝ արդյոք քաղաքապետարանը տեղյակ է՝ ով է «Վերածնունդ» փառատոնի համանախագահը:
Քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը, ով հարցը սխալ է հասկացել, պատասխանել է. «Ով ուզում է լինի «Փյունիկ»-ի ղեկավարը, սա կարևոր չի: Ես գտնում եմ, որ քաղաքապետարանը պետք է օգնի, քանի որ դա մեր քաղաքին պետք է: Սկսած 2005 թվականից անց է կացվել մշակութային փառատոնը, դարձել է միջազգային, 30 երկրից գալիս են Գյումրի, մեր առևտրի շրջանառությունն է կարգավորվում: Փառատոնի ծախսերը շատ են, բայց մենք գտնում ենք, որ կարող ենք տրամադրել միայն 5 միլիոն դրամ: Էդ ձեր ասած նախահաշվարկը ևս մեզ հետաքրքիր չէ: Մենք կարող ենք պահանջել միայն ասել՝ ինչ են անելու մեր տված գումարը: Հետո մեզ կտան հաշվետվությունը»:
Լևոն Բարսեղյանը ներկայացրել է որոշ մանրամասներ «Վերածնունդ» փառատոնի կազմակերպման մասին: Մասնավորապես, նա ասել է, որ արտասահմանցի մասնակիցները պարտավոր են վճարել 80-100 եվրո, Հայաստանից կամ Արցախից մասնակիցները՝ 3000 դրամ:
Բացառությամբ գալա-համերգի մասնակիցների, մյուսներն իրենք են հոգում հյուրանոցային, տրանսպորտային ծախսերը։ Փառատոնը հոգում է միայն գալա-համերգի մասնակիցների երկու օրվա հյուրանոցային ծախսերը:
Լևոն Բարսեղյանը նշել է նաև, որ «Փյունիկ» հիմնադրամն անցյալ տարի ունեցել է Գյումրիի քաղաքապետարանի բյուջեի չափ եկամուտ՝ 2.9 միլիարդ դրամ, ուստի ահնասկանալի է՝ ինչու է դրամական օգնություն խնդրում Հայաստանի ամենաաղքատ քաղաքներից մեկից: Չնայած Բարսեղյանի փաստարկներին, որոշումն ընդունվել է։
«Փյունիկ» հիմնադրամը 2011 թվականին ունեցել 742,5 մլն դրամի նվիրատվություն, իսկ 2012 թվականին նվիրատվությունների թիվը հասել է 2,893 մլրդ դրամի։

The Gyumri Municipal Council today voted to allocate 5 million AMD (about $12,164 USD) from the municipal budget to the Renaissance International Contest-Festival. Only one Council member, Asparez Journalists' Club President Levon Barseghyan (pictured), voted against the decision.
Note, the founder and president of the Renaissance International Contest is Armenian President Serzh Sargsyan's brother, Levon Sargsyan, who is also the president of the Pyunik Human Resources Development Foundation, which asked the municipality for the funds for the festival.
Barseghyan suggested sending the request for financial assistance back and asking the foundation to show how it will spend the 197 million AMD ($479,249) of the budget allocated for the organization of the festival, as well as the 5 million AMD requested from Gyumri City Hall.
During the discussion, Barseghyan pointed out that the municipality has neither an application nor information about the NGO for which funding is being requested.  A representative of the municipality, however, argued: "I find that the municipality must help, as our city needs . The cultural festival has been organized since 2005 and it's become international — from 30 countries come to Gyumri; it regulates our trade turnover. The festival's expenses are many, but we find that we can provide only 5 million dram. The estimate you're talking about doesn't interest us. We can only ask what will be done with the amount we give. Then they'll give us a report."
Barseghyan provided a few details about the Renaissance International Festival: festival participants from abroad must pay 80–100 EUR ($109–$136), while those from Armenia or Karabakh pay 3000 AMD ($7.30). Except for participants of the gala concert, the other participants cover their own hotel and transportation expenses. The festival only covers the gala concert participants' stay in a hotel for two nights.
Barseghyan added that the Pyunik Foundation last year had an income equivalent to Gyumri City Hall's budget, 2.9 billion AMD ($7,054,930); thus, it's incomprehensible why the foundation is requesting financial assistance from one of Armenia's poorest cities. Despite Barseghyan's arguments, the decision was adopted.