«Գազպրոմ Արմենիան»-ն խաբում է հայաստանյան սպառողին․ նախաձեռնություն
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը 350 հազարական դոլար արժողությամբ 3 «հրաշք սարքի» միջոցով կարողանում է գցել գազի կալորիականությունը, ավելին՝ մեթանի հետ ազոտ խառնելով ավելացնում է գազի ծավալները։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման հայտարարությամբ է հանդես եկել «Ներազգային ազատագրական շարժում» նախաձեռնության հիմնադիր Վահան Մարտիրոսյանը։ Նա նշել է, որ սարքի մասին տեղեկությունը տրամադրել է «Գազպրոմ»-ի աշխատակիցներից մեկը, ում հետ հաջողվել է համագործակցել։
Բանախոսը նշել է, որ իրենք խնդրով սկսել են զբաղվել նախորդ տարվա դեկտեմբերի սկզբին, երբ ամբողջ հանրապետության տարածքում համատարած դժգոհության ալիք է բարձրացել։ Իրենք բազմաթիվ բողոքներ են ստացել սպառողներից, թե «այս տարի գազն էն չի, գազով աշխատող վառարանները, գաղօջախները և անհատական ջեռուցման համակարգերը չեն տաքացնում, չեն արտաբերում այն ջերմությունը, որը եղել է նախորդ տարիներին»։
«Սարքը անհատական ազոտային կայան է, որից ընկերությունը 3 հատ ձեռք է բերել, որը օդից գազաբաժանման տարբերակով մաքուր ազոտ է ստանում, մինչդեռ «Գազպրոմի» մամլո խոսնակ Սարդարյանն ասում է, որ ազոտ խառնելը անիմաստ է, քանի որ մեթանից թանկ է։ Ավելի պարզ, օրինակ, բերեմ՝ մաքուր կաթին 30 լիտր ջուր խառնեն, բնականաբար, կաթի ծավալները կավելանան և ավելի շատ գումար կաշխատեն։ Ազոտը ստանում են երեք փուլով՝ դրա վրա ծախսելով 0 դրամ», - ասել է Մարտիրոսյանը։
Վերջինս ընդգծել է, որ սարքերի գտնվելու վայրի մասին ինքը տեղեկություններ չունի, իսկ ինչ վերաբերում է օգտագործվող գազը լաբորատոր փորձաքննության հանձնելուն, դա անիմաստ է, քանի որ երեք լաբորատորիաներից 2-ը պատկանում են «Գազպրոմ»-ին՝ «իրենք իրենց են ստուգում»։
«Ռուսաստանից գալիս է բարձր կալորիականությամբ x ծավալի գազ, մինչ մեզ հասնելը «հինգ տեղ ստուգվում է», սակայն գազը, կալորիազրկվելով, ավելանում է, դառնում «y» քանակությամբ և տրամադրվում է բնակչությանը: Առաջարկել եմ, որ Իրանից կամ Ֆրանսիայից անկախ փորձագետներ բերեն ու պարզեն խոսքերիս իսկությունը», -նշել է Մարտիրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ նման նախադեպ եղել է Ուկրաինայում, որտեղ բանը հասել է մինչև դատական պրոցեսի, երբ Ուկրաինայում Գիտությունների ազգային ակադեմիան կարողացել է ապացուցել գազի անորակությունը։
«Մի ամբողջ ազգ բողոքում է, սառում, դա ապացույց չէ՞։ Ինչ վերաբերում է աննախադեպ ցրտին, հետաքրքիր է՝ աննախադեպ ցուրտը ի՞նչ կապ ունի։ Հայաստանում գիտահետազոտական կենտրոնները վախենում են անկախ ստուգումներ իրականացնելուց, ինչպես օրինակ՝ Ֆիզիկայի ինստիտուտի մի աշխատակից ասել է, որ եթե ինքը կորցնի իր աշխատատեղը, ապա ո՞վ է տալու իր աշխատավարձը»,- նկատել է բանախոսը:

Gazprom Armenia is able to reduce the caloric value of natural gas using 3 "miracle devices" each valued at $350,000; moreover, by mixing nitrogen with methane, it can increase the volume of gas, Vahan Martirosyan, founder of an initiative called the National Liberation Movement, informed members of the press today. He said he found about these devices through a Gazprom employee.
Martirosyan said his initiative began to look into the matter in early December, when there was nationwide discontent. They received several complaints that "this year the gas is different; the gas heaters, furnaces, and heating systems aren't heating [homes] as they did in previous years."
"The device is an individual nitrogen station, 3 of which the company acquired, which gets pure nitrogen from the air through gas separation; meanwhile, Gazprom's spokesperson, Sardaryan, says that mixing nitrogen is pointless, since it's more expensive than methane. Let me cite a simpler example: if 30 liters of water are added to pure milk, naturally, the volume of milk will increase and they'll earn more money. Nitrogen is obtained in three stages, spending 0 dram on it," he said.
Martirosyan said he doesn't know where the devices are, and as for submitting the consumed gas to laboratory testing, there's no point, as 2 of the 3 labs belong to Gazprom.
"From Russia comes x amount of high-caloric gas. Before it reaches us, it's checked at five places, but the gas, being deprived of caloric value, increases, becoming a volume of y, and offered to the public. I suggested bringing independent experts from Iran or France to verify the truth of my remarks," he said. According to him, such a precedent occurred in Ukraine, where the issue made it to the courts, when Ukraine's National Academy of Sciences was able to prove the poor quality of natural gas.