«Գազպրոմ Արմենիան»-ն խաբում է հայաստանյան սպառողին․ նախաձեռնություն
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը 350 հազարական դոլար արժողությամբ 3 «հրաշք սարքի» միջոցով կարողանում է գցել գազի կալորիականությունը, ավելին՝ մեթանի հետ ազոտ խառնելով ավելացնում է գազի ծավալները։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման հայտարարությամբ է հանդես եկել «Ներազգային ազատագրական շարժում» նախաձեռնության հիմնադիր Վահան Մարտիրոսյանը։ Նա նշել է, որ սարքի մասին տեղեկությունը տրամադրել է «Գազպրոմ»-ի աշխատակիցներից մեկը, ում հետ հաջողվել է համագործակցել։
Բանախոսը նշել է, որ իրենք խնդրով սկսել են զբաղվել նախորդ տարվա դեկտեմբերի սկզբին, երբ ամբողջ հանրապետության տարածքում համատարած դժգոհության ալիք է բարձրացել։ Իրենք բազմաթիվ բողոքներ են ստացել սպառողներից, թե «այս տարի գազն էն չի, գազով աշխատող վառարանները, գաղօջախները և անհատական ջեռուցման համակարգերը չեն տաքացնում, չեն արտաբերում այն ջերմությունը, որը եղել է նախորդ տարիներին»։
«Սարքը անհատական ազոտային կայան է, որից ընկերությունը 3 հատ ձեռք է բերել, որը օդից գազաբաժանման տարբերակով մաքուր ազոտ է ստանում, մինչդեռ «Գազպրոմի» մամլո խոսնակ Սարդարյանն ասում է, որ ազոտ խառնելը անիմաստ է, քանի որ մեթանից թանկ է։ Ավելի պարզ, օրինակ, բերեմ՝ մաքուր կաթին 30 լիտր ջուր խառնեն, բնականաբար, կաթի ծավալները կավելանան և ավելի շատ գումար կաշխատեն։ Ազոտը ստանում են երեք փուլով՝ դրա վրա ծախսելով 0 դրամ», - ասել է Մարտիրոսյանը։
Վերջինս ընդգծել է, որ սարքերի գտնվելու վայրի մասին ինքը տեղեկություններ չունի, իսկ ինչ վերաբերում է օգտագործվող գազը լաբորատոր փորձաքննության հանձնելուն, դա անիմաստ է, քանի որ երեք լաբորատորիաներից 2-ը պատկանում են «Գազպրոմ»-ին՝ «իրենք իրենց են ստուգում»։
«Ռուսաստանից գալիս է բարձր կալորիականությամբ x ծավալի գազ, մինչ մեզ հասնելը «հինգ տեղ ստուգվում է», սակայն գազը, կալորիազրկվելով, ավելանում է, դառնում «y» քանակությամբ և տրամադրվում է բնակչությանը: Առաջարկել եմ, որ Իրանից կամ Ֆրանսիայից անկախ փորձագետներ բերեն ու պարզեն խոսքերիս իսկությունը», -նշել է Մարտիրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ նման նախադեպ եղել է Ուկրաինայում, որտեղ բանը հասել է մինչև դատական պրոցեսի, երբ Ուկրաինայում Գիտությունների ազգային ակադեմիան կարողացել է ապացուցել գազի անորակությունը։
«Մի ամբողջ ազգ բողոքում է, սառում, դա ապացույց չէ՞։ Ինչ վերաբերում է աննախադեպ ցրտին, հետաքրքիր է՝ աննախադեպ ցուրտը ի՞նչ կապ ունի։ Հայաստանում գիտահետազոտական կենտրոնները վախենում են անկախ ստուգումներ իրականացնելուց, ինչպես օրինակ՝ Ֆիզիկայի ինստիտուտի մի աշխատակից ասել է, որ եթե ինքը կորցնի իր աշխատատեղը, ապա ո՞վ է տալու իր աշխատավարձը»,- նկատել է բանախոսը:

«Газпром Армения» обманывает потребителей – инициатива
«При помощи 3 «чудесных устройств», каждое из которых стоит 350 тысяч долларов, компания «Газпром Армения» может снизить калорийность газа, более того, смешивая метан с азотом, компания увеличивает его объемы». На пресс-конференции в понедельник об этом заявил основатель инциативы «Внутринациональное освободительное движение» Ваган Мартиросян.
По его словам, информацию об устройстве предоставил сотрудник «Газпрома».
Этим вопросом инициатива занимается с декабря 2013 года, когда по всей стране поднялась волна недвольства. Они получили множество жалоб потребителей о том, что «газ в этом году не тот, что прежде, системы отопления и печи на газе не греют».
«Устройство – азотная станция, компания приобрела 3 таких станций, путем разделения воздуха получают чистый азот, между тем, пресс-секретарь «Газпрома» Сардарян говорит, что смешивать с азотом бессмыслено, так как он дороже метана. Приведу пример попроще: если смешать с молоком 30 литров воды, естественно, объемы молока увеличатся и они заработают больше. Азот получают тремя этапами, тратя на это 0 драмов», - сказал Мартиросян.
Где находятся устройства, он не знает, а лабораторную экспертизу качества газа Мартиросян считает бессмысленной, так как 2 из 3 лабораторий принадлежат «Газпрому».
«Из России поступает высококалорийный газ, объем которого – х, прежде, чем он дойдет до нас, его проверяют в пяти местах, однако газ, лишившись калорий, увеличивается, превращается в «y» и предоставляется населению. Я предложил привезти независимых экспертов из Франции или Ирана и выяснить правдивость моих слов», - заявил Мартиросян. Подобный прецедент, по его словам, имел место в Украине, где дело дошло до суда, когда Национальной академии наук Украины удалось доказать некачественность газа.
«Целый народ жалуется, мерзнет, это не доказательсво? Интересно, причем тут беспрецедентные морозы? Научно-исследовательские центры Армении боятся провести независимые проверки. Как сказал сотрудник Института физики, кто будет его обеспечивать, если он лишится работы?», - заключил основатель инициативы.